20 Kasım 2019

2-3 Aylık Sigortalı Olanlar Kredi Çekebilir Mi

Kredi başvurusu yapılırken bankalar kişilerin devamlı bir işte çalışıp çalışmadığına dikkat eder. Onaylanan kredilerin geri ödemelerinde sorun yaşanması durumunda, başta banka şubesi olmak üzere genel olarak bankalar zarar ederler. Bundan ötürü bankalar kişilerin uzun süre yani kalıcı bir işte çalışmalarını istemektedir. Fakat daha önce hiçbir işte çalışmayıp 2-3 aylık sigortası olanların da kredi ihtiyacı olup banka kredine başvuru yapabilmektedir. Bu kişiler;  yani 2-3 aylık sigortalı olanlara kredi çekebilir mi? Kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekmektedir?

Sigortası yeni başlayan kredi alabilir mi?

Kredi Çekme İşlemlerinde Sigorta Süresinin Önemi

Bir çalışanın sigortalılık süresi ne kadar uzun ise, banka nezdinde kişinin risk durumu o denli düşmektedir. Sürekli iş değiştiren yılın birkaç ayı çalışıp da daha uzun süre boş oturan kişiler çekecekleri kredinin ödenmesi noktasında bankaya güven vermezler. Bundan dolayı kredi başvurusu yapılmadan önce sigortalılık süresinin uzun tutulması daha faydalı olacaktır. Bazı bankalar şu anda sigortasız kişilere gelir belgesiz kredi vermektedir; ama konut kredisi ve yüksek limitli ihtiyaç kredisi için yine sigortalılık süresi önem kazanacaktır.

İhtiyaç ve Konut Kredisi İçin Sigorta Süresi Ne Kadar Olmalı?

Bankalar konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi başvurularını değerlendirmeye alırken kişinin kaç ay sigortalı olduğuna mutlaka bakar. Ama bankaların standart ve kesin olarak şart koştukları bir sigortalılık süresi yoktur. Bunun yerine genel anlamda kabul gören bazı süreler ön plana çıkmaktadır. Bunlar; 3 aylık sigortalılık ve 6 aylık sigortalılık süreleridir. Bankaların bazıları da kişinin sigortalı olmasını yeterli görebilmektedir. Yani yeni işe girilmiş bile olsa bu kişiye kredi verilebilir. bazen de sigorta süreniz uygun olsa da kredi alamayabilirsiniz.

Sigorta Süresi Uygun Olması Kredi İçin Yeterli Mi?

Sigorta sürenizin yeterli olması yani 6 ayın üzerinde olması bazen yeterli olmayabilir. Bankaların önem verdiği en önemli kalemler;

Page Title

REKLAMLAR

 •  Kredi notunuz yüksek olmalı
 •  Kredi kart ve kredi ödemeleriniz düzgün yapılmış olmalı
 • Sık sık iş değiştirme durumunuz olmamalı.
 •  SGK’nızın kesintisiz ödenmesi gerekmektedir.

  Yeni İşe Girenlere Kredi Veren Bankalar

Yeni İşe Girenlere Kredi Veren Bankalar

Henüz yeni iş başı yapmış olan kişiler, aynı iş yerinde uzun süre çalışabileceklerini ve çekecekleri kredinin taksitlerini aksatmadan ödeyebileceğini düşünüyorsa o zaman aşağıda sayacağımız bankalara ev ya da bireysel kredi için başvuru yapabilir. İşte yeni sigortalılara kredi veren bankalar;

 • ING Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • TEB Bankası
 • Ak Bank
 • Şeker Bank
 • QNB Finansbank
 • HSCB Bank

Bu bankalar diğer bankalara göre daha kolay kredi veren bankalar olarak ön plana çıkmaktadır. Sadece gelir belgesi ile bankaya gittiğinizde, kredi notunuzun çok düşük olmaması durumunda bu bankalar size kredi desteği verecektir. Bunun yanında gelir belgesiz yani sigortasız bile kredi veren bankalar vardır. Örneğin Ak Bank direk kredi uygulaması ve TEB Bankası yerinden kredi başvurusu ile gelir belgesiz kredi sahibi olma imkanı elde edebilirsiniz.

Ak Bank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

Ak Bank, 20 bin TL’ye kadar olan kredi limitleri için gelir belgesi yani sigortalılık süresi şartı aramamaktadır. Banka sadece başvuru yapan kişilerin;

 • Bankacılık puanı (Findeks Kredi notu)
 • Banka kredi limiti( diğer bankalardan kullandığı kredi)

Bu iki temel unsura bakarak, onların kredi başvurusunu değerlendirmektedir. Kara listede olan ya da kredi notu çok düşük olan kişilerin kredi başvurusu genelde kabul edilmez. Bu noktada önce kredi notunuzu öğrenip, daha sonra AK Bank internet sitesi üzerinden direk kredi başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır.

TEB Bankası Sigortasız Kredi Şartları

Gelir belgesiz kredi veren diğer bir banka da TEB Bankası’dır. Bu banka müşterilerinin, SMS, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile yapmış oldukları kredi başvurularını 12.500 TL limite kadar gelir belgesiz olarak kabul edebilmektedir. Yine Ak Bank ve diğer bankalar gibi kişilerin kredi notuna yani bankacılık sicillerine dikkat etmektedir. 12.500 tl hazır kredi için istenen bir kredi notu aralığı yoktur; ama riskli olan kredi notu aralığı olarak 1099 puanın aşağısındaki kişilerin kredi çekme şansının daha az olduğunu ifade edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.