17 Ocak 2019

2018 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri

2018 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri

Çiftçilerin zor günler geçirdiğinin farkında olan hükümet 2018 yılı ile birlikte; mazot, tarımsal hibeler, pamuk gibi ürünlerin üretimine yönelik teşvikler ve bunun yanında  hayvancılık gibi  diğer alanlarda çiftçilere yönelik bazı destekler vermeye hazırlanıyor. Bütçe kanununun edilmesi sonrası çiftçilere yani kırsal kalkınmaya ne kadar ödenek ayrıldığı da netleşmiş oldu. Buna göre 14,8 milyar TL tarımsal destek programı başlatılacak.  Kalkınmada öncelikli bazı illere bazı ek ödemeler de yapılması söz konusu olacak. Özellikle, yavaşlamış olan GAP, KOP gibi büyük projelere hız verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) vasıtasıyla son yıllarda kırsal kalkınma destekleri vermektedir.  Çiftçiler arasında en çok merak edilen konular arasında; teşvik primleri tekrar yatırılacak mı ve 2018 yılı kırsal kalkınma destekleri ne kadar olacak.  Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz. Öncelikle mazot ve gübre desteğinden başlayalım.

Mazot ve Gübre Desteği

Mazot fiyatlarındaki artış çiftçiler için en büyük sorun olarak ortaya çıktı. Bu sorunun çözümünü de devlet bulmuş durumdadır. 2018 yılı ile birlikte toplamda 1.9 milyar TL mazot desteğinin dağıtılacağı açıklandı. Çiftçinin satın aldığı ve kullandığı mazotun yarısı devlet tarafından karşılanması söz konusu olacak. Tabi bunun için çiftçilerin bazı önemli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

ÇKS belgesi sahibi olan çiftçiler için sertifikalı tohum kullanılması durumunda, üretilen ürünlerden ton başına 200 TL prim verilmesi söz konusu olacaktır. Bu buğday için geçerli olsa da yine pamuk gibi ürünlerin ekimi için de ton başına bin tl civarı bir destek olması beklenmektedir.

Her ilde aynı düzeyde destek verilmeyeceği için özellikle kırsal kalkınmada öncelikli olan iller ön planda tutulmaktadır. Diğer yandan gübre fiyatları da dolar endeksi ile artınca, tarımsal kooperatifiler aracılığı ile çiftçi,  hem ucuz hem de sertifikalı gübre kullanmaya teşvik edilecektir. Özellikle doğal ve ucuz gübre olan hayvansal atıkların kullanılmasının daha da yoğunlaşması beklenmektedir. Solucan gübresi, hayvan terzi gibi.  Bu noktada, devlet hem yarasa hem de solucan gübresine ayrı teşvikler de verecektir.

Tarımsal Kalkınma Resmi Gazete Ekine Buradan Ulaşabilirsiniz. 

Kırsal Kalkınmayı Teşviş ve Devlet Desteklemeleri

TKDK önceki yıllarda kırsal kalkınmayı teşviş etmek amacıyla çeşitli desteklemeler sunuyordu ve bunun amacını; kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsal ekonominin alt yapısının kuvvetlendirilmesi, çiftçilerin tarım faaliyetlerini yeni teknolojiler ışığında yapmasının sağlanması, yeni teknolojilerin yaygınlaştırılması, yatırımların arttırılması olduğunu belirtiyordu.

Page Title

REKLAMLAR

Buna göre belirlenen destek miktarlarından bazıları şu şekildedir; Hayvancılık milyar TL, mazot desteği 1.9 milyar tl, kırsal kalkınma 1,7 milyar tl, pamuk primi 1.5 milyar tl ve diğer liste de aşağıda ayrıca toplu olarak sunulmuştur. Bu rakamlar Türkiye’de dağıtılacak toplam prim miktarlarını göstermektedir.

Bu vesileyle birçok çiftçiye destekleme verildi, yeni traktörlerin, ekipmanların alınmasına katkı sağlandı. Bu desteklemelerden faydalananları görerek yeniliklere imza atmak isteyenler 2018 yılı kırsal kalkınma destekleri devam edecek mi diye soruyor ve devam ettiği taktirde nasıl faydalanılacağını araştırıyor.

2018 Yılı Kırsal Kalkınma Destekleri

Çiftçilere Yönelik Devlet Desteği Devam Edecek

2018 yılı kırsal kalkınma destekleri devam edecek mi? Evet 2018 yılında da kırsal kalkınmaya sağlanan destekler devam edecek. Bu kapsamda tarıma toplam 14.8 milyar liralık destek öngörülüyor. Bu desteklerin içinde hayvancılık, mazot desteği, kırsal kalkınma desteği ve pamuk primi yer alıyor.

Yapılan desteklemeler ile kırsal alandan şehirlere göçün önlenmesi, kişilere yeni iş alanlarının ve istihdam kollarının açılması hedefleniyor. Bu kapsamda ülkemizin birçok yerinde terkedilmeye başlayan arazilerin, meraların tekrar tarım, hayvancılık gibi etmenlerle ekonomiye kazandırılması planlanıyor.

Tarımsal Üretimde Desteklenecek Alanlar

2018 yılı kırsal kalkınma destekleri ayrıntıları arasında şunlar yer alıyor: Kırsal kalkınmaya verilen destekler tarımsal ürünlerin işlenmesi, yetiştirilen ürünlerin depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapılması, teknolojilerin yenilenerek kapasitenin arttırılması gibi başlıkları içeriyor.

Ayrıca yeni seraların yenilenebilir enerji ile donatılması, yenilenebilir enerji üreten tesislerin faaliyete geçirilmesi, hayvan gübrelerinin işlenmesi, bitkisel gübrelerin işlenerek paketlenme ve depolanmasının yapılması kırsal kalkınmaya sağlanacak destekler arasında değerlendiriliyor.

Tarımsal Kalkınma Destek Başvuruları

2018 yılı kırsal kalkınma destekleri devam edecek mi sorusunun cevabından sonra 2018 yılında kırsal kalkınma destekleri içinde yer alan bir destekten daha bahsetmek istiyoruz. 2018 yılında kırsal turizm sistemleri de desteklemelere dahil edildi. Bu kapsamda altyapı yatırımları da dahil olmak üzere kırsal turizm konuları, çiftlik altyapı ve tesisleri, el sanatları altyapı ve tesisleri de desteklemeler arasında yerini almış bulunuyor. Yatırımcılar bütün bu 2018 yılı kırsal kalkınma destek başvuruları kapsamında bir proje ile başvurabiliyorlar.

Kırsal Kalkınma Destek Başvuru Süresi

2018 yılı kırsal kalkınma destekleri devam edecek mi diye merak edenlerin aklına gelen bir diğer soru 2018 yılı kırsal kalkınma destek başvuru süresi olmaktadır. Bunun için yatırım projelerinin 1 Ekim 2018 tarihine kadar fiziki olarak tamamlamaları istenmektedir. Proje tutarı alt limiti 30 bin TL’dir ve devlet bu turun yarısına hibe desteği sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Halkbank Esnaf Kredisi başlıklı makalemizde halkbank esnaf kredisi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz