17 Ocak 2019

2018 Kredi Faiz Oranları

2018 Kredi Faiz Oranları

Henüz 2018’in ilk aylarında  olmamıza rağmen gelecek adına yatırım yapmak isteyen kişiler, önümüzdeki aylarda yatırımlarının ne gibi sonuçlar vereceğini tam olarak iyi tahmin edebilmek için finans sistemleri hakkında da iyi bir ön görüye sahip olmaları gerekmektedir. Finans alanının en önemli taşlarından biri olan kuşkusuz faiz oranlarıdır. Gelecek yılların faiz oranlarının  ne gibi bir seviyeye çıkacağını ya da kredi faizlerinin  önümüzdeki senelerde düşüp düşmeyeceğini herkes merak eder; bu hususta gelişen ekonomik ve siyasi olaylar çerçevesinde 2018’de kredi faizleri  başlıklı bir makale kaleme alarak faizler hakkında bazı ön görülerde bulunacağız.

Siyasi Belirsizlik Faizlerin Yükselmesine Neden Olmaktadır

Sitemiz ekonomi direktörlerinin piyasaların gidişatı ile ilgili faiz ön görülerini öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya  devam ediniz. Bilindiği gibi ülkemiz şu anda ekonomik ve siyasi anlamda tam bir girift halinde diyebiliriz. Gerçekleşen referandum ile birlikte bitmesi beklenen ama tam tersi daha da hareketlenen bir siyasi arenanın yanında ayrıca bir de Avrupa’dan ekonomik olarak sürekli olarak pres görmemiz ülke içindeki finansal rahatlamanın önündeki en önemli engeller olarak kabul edilebilecek faktörlerin birkaçıdır.

Siyasi olarak her dönem olduğu gibi yine bazı sorunların olduğunu kabul ediyoruz. Ve bundan dolayı kredi faizlerinin yakın zamanda hızlı bir düşüş yaşamayacağı ön görülmektedir. Bu hem konut hem de ihtiyaç kredisi için geçerli bir durumdur.

Page Title

REKLAMLAR

Peki bu sorunlu durum sonrası ev ya da araba almak isteyenler , değişik kanalları kullanarak yatırım yapmak isteyenleri neler bekliyor? Kredi ile ev almak isteyenler şimdilerde yüksek olan konut kredileri yüzünden bu planlarını ertelemek zorunda kalmaktadırlar. Yine başta araba gibi lüks olan harcamalar için de kredi çekip belirsiz olan bir ekonomi havasında sorun yaşamak istemeyen vatandaşların birçok planını 2018 yılının sonuna hatta 2019 yılına ertelediğini tahmin edebiliyoruz.

Bunun için birçok ekonomik çevre değişik boyutlarda tahminlerde bulunmaktadır. Ama tabi faiz gibi önemli olan bir unsurun geleceğini doğru tahmin etmek için sadece ekonomik göstergelere bakılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunun yerine ekonomin gidişatını da doğrudan etkileyen siyasi gelişmelere de bakılması zaruridir.

ABD Faiz Arttırımı Ve Türkiye’ye Etkisi

Türkiye piyasalarını etkileyen birçok iç ve dış unsurunun olduğunu unutmamak gerekmektedir. ABD Merkez Bankasının dünyanın diğer ucunda almış olduğu faiz artırım kararı doğrudan bizim ülkemizdeki; faiz başta olmak üzere, dolar ve borsayı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kadar karmaşık bir ekonomide doğru tahminlerde bulunmak güç olsa da yine de siyasi belirsizliğin devam etmesi gelecek adına faizlerin de daha da yukarı çıkması anlamına geleceğini söylemek zor olmasa gerek .

Faizin düşmesi için öncelikle AB ile gergin olan ilişkilerin yumuşatılması ve ABD ile olan siyasi meselelerin halledilmesi gerekmektedir. Ekonomimin nefes alabilmesi için bunlar önemli psikolojik eşiklerdir. Bu aşamadan sonra iç ekonomik güvenin arttırılmasına yönelik olarak  yatırım projelerine ağırlık verilmesi gerekmektedir. Bu adımlar sonrası 2018 yılında faizlerin istenilen düzeylere düşebileceği ön görüsünü yapabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz