17 Ocak 2019

5 Yıl Ödemesiz Traktör Kredisi  

5 Yıl Ödemesiz Traktör Kredisi   

Büyüyen tarım arazilerinin eski tip makineler ile işlenmeleri her geçen gün zorlaşmaktadır. Bu da çiftçilerimizin ellerindeki traktörleri elden çıkarıp yeni traktör almalarını zorunlu kılmaktadır. Tabi sıfır traktör fiyatları çok yüksek olduğu için birçok çiftçimiz kredi ile traktör satın almaya çalışmaktadır. Özellikle geri ödemesiz traktör kredileri için arayışta olan çiftçilerimiz adına 5 yıl ödemesiz traktör kredisi seçeneklerini araştırdık.

5 yıl geri ödemesiz traktör kredileri için yazımızın devamında, Ziraat Bankası traktör kredisi, KOSGEB geri ödemesiz traktör kredisi ve tarım kredi kooperatifleri traktör kredileri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Faizsiz Traktör Kredileri

Traktör kredileri her isteyen vatandaşa verilmemektedir. Geri ödemeli traktör kredilerinde istenen en önemli şartlardan bir tanesi de taşınmaz teminatıdır. Taşınmaz teminatı gösteremeyen kişilere bu krediler verilmemektedir. Diğer yandan faizsiz traktör kredileri için de ya KOSGEB ya da Tarım Kalkınma Ajanslarından kredi çekmek gerekecektir. Bunun için da devletin belirlemiş olduğu tarım arazisi miktarına sahip olmak gerekmektedir.

Örneğin 100 dönüm tapulu arazisi olanlara kredi verilecek şartı konulursa,  o zaman tapulu  arazisi 100 dönümün altında olan çiftçilerimiz bu kredilerden yararlanamayacaktır. Bu da traktör hibelerinin ayrı bir yönüdür.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Çiftçilerimize her konuda en büyük desteği veren Ziraat Bankası traktör kredisinde de çiftçilerimizin genelde ilk tercihi olmaktadır. Ziraat Bankası’ndan kullanılacak traktör kredisinde aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık kredi seçenekleri  bulunmaktadır. Çiftçilerimiz mahsulden mahsule kredi ödemesi yapabilecektir. Bu da ödeme seçeneği olarak çiftçilerimize esnek vadeler tanıma anlamına gelmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Ziraat Bankası çiftçilerimize vereceği traktör kredisinde kullandıracağı üst limit traktörün eksper değerinin en fazla %75’i oranında olacaktır.  Yani bir traktörün değeri 100 bin TL ise o zaman banka kredi olarak en fazla 75 bin TL kullandıracak ve bunun da vade ve ödeme seçeneklerini müşterinin tercihine bırakacaktır. Ziraat Traktör kredilerinde kesinlikle ipotek olacaktır.

Devlet Destekli Traktör Kredisi

Hükümetin son yıllarda özellikle büyük çiftçilere yapmış olduğu hibelerde büyük artışlar meydana gelmiştir. Daha önceki yıllarda küçük çiftçilere de yardım yapılmasına rağmen artık sadece belli tarım arazisine sahip olan çiftçiler için gerekli hibe desteklemeleri yapılmaktadır. Burada amaç büyük tarım projelerini geliştirmek ve modern tarım teknolojisini desteklemektir.

Devlet birçok yöntem kullanarak traktör hibesi vermektedir. Devlet desteği ile traktör nasıl alınır diye merak  eden çiftçilerimize bazı yöntemler sunabiliriz.  Birçok il ve ilçemizde yer alan tarım kredi kooperatifleri değişik zaman dilimleri içinde şartları taşıyan çiftçilerimize kredi desteği sunmaktadır.

Özellikle hibe olarak sunulan traktör desteği için kooperatife üye olma şartı aranmaktadır. Kooperatife üye olan çiftçilerimiz traktör hibesi ya da faizsiz kredi desteği için adını yazdıracaktır. Genelde il merkezlerinde yapılan kuralar ile birçok çiftçimize bu destek ya da hibeler verilmektedir.

KOSGEB Traktör Kredisi

KOSGEB bilindiği gibi genelde orta ölçekli işletmelere kredi veren bir kuruluş olarak bilinmektedir.  Çiftçilerimizin bazıları ek olarak esnaflık yapıp vergiye tabi olmaktadır. Bu durumdaki çiftçilerimiz işletme kredisi adı altında KOSGEB traktör kredisi çekebilmektedir. KOSGEB sunmuş olduğu kredilerin bazılarında, kredilerin nereye kullanılacağını sormaz. Yani çiftçi ya da işletmeci bu krediyi istediği gibi kullanabilir. Tek şart kredi geri ödemelerinin zamanında yapılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz