Kredihesabi.com

65 75 ve 80 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

65 75 ve 80 Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını incelerken başvurucuların yaşına dikkat ederler. Çünkü, belli bir yaştan sonra banka müşterilerinin ölüm oranı daha da artmaktadır. Özellikle yaşlı diye tabir edilen ve yaşları 65,75, 80 üstü olan kişilere kredi verme noktasında bankalar pek istekli davranmaz. Ama yaşlı kişilerin de kredi ihtiyacı olduğu için özellikle 2020 yılı için 65, 75 ve 80 yaş üstü kredi veren bankalar konusunda bir araştırma yaptık. Bu yazımızda yaşlılara kredi veren tüm bankaları ve şartlarını öğrenebilirsiniz.


Bu yazımızda;

  • 65 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar
  • 75 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar
  • 80 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar bu bankaların kredi verme şartları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 70 yaş üzerine kredi veren bankalar

Bankaların Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalara yapılan kredilerin onaylanması için müşterilerin belli yaş aralıklarına sahip olması gerekmektedir. Çok küçük yaştaki vatandaşların banka kredisi çekemeyeceği gibi, aynı şekilde belli yaş üstü kişilere de kredi verilmemektedir. Yaşlı kişilere kredi verilmemesinin temel sebebi, kişinin ölme ihtimalinin yaşından dolayı daha yüksek olmasıdır.

Bankaların Kredi Üst Limiti Arttı

Bankaların kredi verirken belirlemiş olduğu üst yaş limiti Türkiye’de ortalama ömür ile doğru orantılıdır. Türkiye’de yaşam kalitesi arttıkça bankaların onay vereceği kredi üst yaş limiti de artış gösterecektir. Peki bir banka kredi verirken en fazla kaç yaşına kadar şart koşmaktadır? Birçok banka 65 yaş üstüne kredi vermez. Ama bazı bankalar kişilerin yaşı ilerlemiş olmasına rağmen onlara halen kredi onayı vermektedir. 84 yaşına kadar kredi veren bankalar vardır.

Banka Kredi Yaş Sınırı Neye Göre Belirlenmektedir?

Bankalar kredi dağıtırken, kredilerin geri ödenme aşamasını da düşünmektedir. Kişinin olası işsiz kalması ya da ölmesi durumunda banka kredi alacağını garanti altına almak için krediye sigorta zorunluluğu getirmektedir. Son yıllarda birçok banka hem kredi verip hem de kendi bünyesinde krediyi sigortalatmaktadır. Bu nedenle sigorta yapmayacağı krediyi baştan vermeyerek bir noktada kendisini riskte atmaz.

Özellikle yaşı 80’e yaklaşan kişilere uzun vadeli krediler verilmeyerek bu konuda bankalar kendilerini güvencede tutmaya çalışır. Peki kredi verilirken belli bir yaş aralığı var mıdır? Çünkü, bir banka 75 yaşındaki bir kişiye kredi verirken, aynı banka 70 yaşındaki başka müşterisine kredi vermez. Bunun en önemli sebebi de çekilen kredinin türüdür. 10 senelik bir konut kredisi çekmek isteyen yaşlı birine hiçbir banka kredi vermek istemez. Örneğin 70 yaş üstüne konut kredisi verilir mi? Bu çok merak edilen konuya açıklık getirebiliriz.

 

70-75 Yaş Üstüne Konut Kredisi Verilir Mi?

Bankaların çoğu 70 yaş üstüne konut kredisi verir; ama bunun için bazı şartlar öne sürebilirler. Bu şartlar içinde;

  • Krediyi çekecek kişinin kefil sunması
  • Kredi için bankanın hayat sigortası yapmaması (Bu madde sayesinde, kişi ölse bile banka bu krediyi kişinin yasal mirasçılarından alacaktır.)
  • Konut kredi vadesinin kısa tutulması (en fazla 5 sene gibi)

Görüldüğü gibi belli yaş aralıklarına bankalar tarafından kredi verilmektedir. Ama bunun için genel olarak bazı şartlar öne sürülebilmektedir. Özellikle konut kredilerinde uzun vadeli olmayacak krediler daha kolay onaylanmaktadır. 75 Yaşında kredi çeken birisinin son kredi taksiti için 85 yaşına kadar yaşaması gerekmektedir. Tabi bu durum oldukça riskli olduğu için banka bu yaş aralığındaki birine en fazla birkaç yıllık kredi verebilir.

Burgan Bank Kredi Üst Sınırını 84’e Çıkarttı

Burgan Bank yaş sınırı konusunda oldukça cesaretli davranmış ve yaş üst sınırını 84 olarak belirlemiş. 5 yıl vade şartı ile verilen kredi için 84 yaşında kredinin bitişi hesaplanarak kredi verilir. Özellikle ilçelerde şubelerinin olmadığını düşünürsek internetten de başvuru kapısı açıktır. ihtiyaç Kredisi olarak verilen kredinin oranı %1,32’dir.

Ziraat Bankası 80 Yaş Üstü Kredi Verir Mi?

Ziraat Bankası Kredi Üst Yaş Sınırı

Türkiye’de banka müşterilerinin yaş ortalaması en yüksek banka kuşkusuz Ziraat Bankası’dır. Emekli müşteri sayısı bakımında da bir hayli önde olan Ziraat Bankası, özellikle bu yüksek müşteri potansiyelini kaybetmemek için kredi yaş sınırını yüksek tutmaya çalışmaktadır. Ziraat Bankası kredi onay yaş sınırı olarak kesin bir tarih koymaz; çünkü çekilecek krediye göre bu değişebilmektedir.

Örneğin konut kredisinin vade sayısı ile ihtiyaç kredisinin vade sayıları direkt olarak krediyi etkileyecektir. Yaşlılara bankalar genelde uzun vadeli konut kredisi vermek istemezler. Bu noktada Ziraat Bankasının daha esnek davrandığını söyleyebiliriz. Ziraat Bankası çok uzun vadeli olmamak kaydı ile 75 yaş üstüne kadar konut kredisi vermektedir.

Bankaların Kredi İçin Üst Yaş Sınırı ve Limitleri

  1. DENİZBANK kredi üst sınırı 80 yaş ve limit 36 bin liradır.
  2. ING BANK 75 yaşına kadar 45.000 lira kredi vermektedir.
  3. TEB 70 yaşına kadar 36 ay vadeli 35 bin lira ihtiyaç kredisi vermektedir.
  4. AKTİF BANK 50.000 liraya kadar 80 üst yaş sınır ile ihtiyaç kredisi vermektedir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.