17 Ocak 2019

65 75  ve 80  Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

65 75  ve 80  Yaş Üstü Kredi Veren Bankalar

Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını incelerken başvurucuların yaşına dikkat ederler. Çünkü, belli bir yaştan sonra banka müşterilerinin ölüm oranı daha da artmaktadır. Özellikle yaşlı diye tabir edilen ve yaşları 65,75, 80 üstü olan kişilere kredi verme noktasında bankalar pek istekli davranmaz. Ama yaşlı kişilerin de kredi ihtiyacı olduğu için özellikle 65 75 ve 80 yaş üstü kredi veren bankalar konusunda bir araştırma yaptık. Bu yazımızda yaşlılara kredi veren tüm bankaları ve şartlarını öğrenebilirsiniz.

Bankaların Kredi Yaş Sınırı

Bankalara yapılan kredilerin onaylanması için müşterilerin belli yaş aralıklarına sahip olması gerekmektedir. Çok küçük yaştaki vatandaşların banka kredisi çekemeyeceği gibi, aynı şekilde belli yaş üstü kişilere de kredi verilmemektedir. Yaşlı kişilere kredi verilmemesinin temel sebebi, kişinin ölme ihtimalinin yaşından dolayı daha yüksek olmasıdır.

Bankaların kredi verirken belirlemiş olduğu üst yaş limiti Türkiye’de ortalama ömür ile doğru orantılıdır. Türkiye’de yaşam kalitesi arttıkça bankaların onay vereceği kredi üst yaş limiti de artış gösterecektir.  Peki bir banka kredi verirken en fazla kaç yaşına kadar şart koşmaktadır? Birçok banka 80 yaş üstüne kredi vermez. Ama bazı bankalar kişilerin yaşı ilerlemiş olmasına rağmen onlara halen kredi onayı vermektedir.

 

Banka Kredi Yaş Sınırı Belirleme Kriterleri

Bankalar kredi dağıtırken, kredilerin geri ödenme aşamasını da düşünmektedir. Kişinin olası işsiz kalması ya da ölmesi durumunda banka kredi alacağını garanti altına almak için krediye sigorta zorunluluğu getirmektedir. Son yıllarda birçok banka hem kredi verip hem de kendi bünyesinde  krediyi sigortalatmaktadır. Bu nedenle sigorta yapmayacağı krediyi baştan vermeyerek bir noktada kendisini riskte atmaz.

Page Title

REKLAMLAR

Özellikle yaşı 80’e yaklaşan kişilere uzun vadeli krediler verilmeyerek bu konuda bankalar kendilerini güvencede tutmaya çalışır. Çünkü, bir banka 75 yaşındaki bir kişiye kredi verirken, aynı banka 70 yaşındaki başka müşterisine kredi vermez. Bunun en önemli sebebi de çekilen kredinin türüdür. 10 senelik bir konut kredisi çekmek isteyen yaşlı birine hiçbir banka kredi vermek istemez.  Örneğin 70 yaş üstüne konut kredisi verilir mi? Bu çok merak edilen konuya açıklık getirebiliriz.

70-75 Yaş Üstüne Konut Kredisi

Bankaların çoğu 70 yaş üstüne konut kredisi verir; ama bunun için bazı şartlar öne sürebilirler. Bu şartlar içinde;

  • Krediyi çekecek kişinin kefil sunması
  • Kredi için bankanın hayat sigortası yapmaması( Bu madde sayesinde, kişi ölse bile banka bu krediyi kişinin yasal mirasçılarından alacaktır. )
  • Konut kredi vadesinin kısa tutulması ( en fazla 5 sene gibi)

Görüldüğü gibi belli yaş aralıklarına bankalar tarafından kredi verilmektedir. Ama bunun için genel olarak bazı şartlar öne sürülebilmektedir. Özellikle konut kredilerinde uzun vadeli olmayacak krediler daha kolay onaylanmaktadır. 75 Yaşında kredi çeken birisinin son kredi taksiti için 85 yaşına kadar yaşaması gerekmektedir. Tabi bu durum oldukça riskli olduğu için banka bu yaş aralığındaki birine en fazla birkaç yıllık kredi verebilir.

Şimdi de 70-80 yaş üstüne kredi veren bankalar içinde ilk sırada yer alan Ziraat Bankası’na göz atalım.

Ziraat Bankası Kredi Üst Yaş Sınırı

Türkiye’de banka müşterilerinin yaş ortalaması en yüksek banka kuşkusuz Ziraat Bankası’dır. Emekli müşteri sayısı bakımında da bir hayli önde olan Ziraat Bankası, özellikle bu yüksek müşteri potansiyelini kaybetmemek için kredi yaş sınırını yüksek tutmaya çalışmaktadır. Ziraat Bankası kredi onay yaş sınırı olarak kesin bir tarih koymaz; çünkü çekilecek krediye göre bu değişebilmektedir.

Örneğin konut kredisinin vade sayısı ile ihtiyaç kredisinin vade sayıları direkt olarak krediyi etkileyecektir. Yaşlılara bankalar genelde uzun vadeli konut kredisi vermek istemezler. Bu noktada Ziraat Bankasının daha esnek davrandığını söyleyebiliriz. Ziraat Bankası çok uzun vadeli olmamak kaydı ile 75 yaş üstüne kadar konut kredisi vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz