20 Kasım 2019

Acil Para Lazım Nereden Nasıl Bulurum?

Nakit ihtiyaçlar için banka müşterileri ilk olarak bankalara kredi başvurusu yapmaktadır. Çünkü, Türkiye’de şu anda en kolay kredi veren kurumlar bankalar olarak bilinmektedir. Ama kredi başvurusu yapan her banka müşterisine de kredi çıkmamaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. Kara listeye giren, kredi limiti dolu olan ya da banka puanı düşük kişilere genede bankalar kredi vermez.  Acil para lazım ama banka kredi vermiyor, bana kredi çıkmıyor, nereden para bulabilirim diyen kişiler için banka harici kredi çekmek ve yine alternatif para bulma yöntemlerinden bahsedeceğiz.  Kendisine kredi onayı verilmeyen kişiler için banka dışında para bulma yollarını kısaca anlatıyoruz. Acil para lazım nerede bulurum diyenler için en hızlı para bulma yöntemleri…

Bu yazımızda bankadan kredi alamayanlar için;

 • Senetle Kredi Veren Şirketler
 • Senetle Elden Borç Para Veren Yerler
 • Komisyonla Kredi Çıkartan Yerler
 • İpotek Karşılığı Kredi Çıkartan Yerler
 • Senetle Telefon Alıp Nakit Paraya Çevirme Yöntemi
 • Senetle Tefecilerden Borç Alma
 • Galerici, Kuyumcu Gibi Yerlerden Elden Para Almak

Gibi banka yerine para bulunabilecek yerden söz ayrıntısı ile söz edeceğiz. Ama öncelikle banka neden kredi vermez sorusuna yanıt bulalım.

Bankalar Neden Kredi Başvurusunu Onaylamaz?

Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken aşağıdaki kriterlere oldukça dikkat eder. Bu kriterlerin farkında olan banka müşterileri gerekli düzeltmeleri yaparak kredi başvurusu yaparsa, ikinci kredi başvurusunda olumlu sonuç alabilir. İşte bankaların kredi verirken dikkat ettiği unsurlar;

Kredi Notu; Kişinin kredi skorunun yani Findeks puanının en azından 1099 puan üstü olması gerekmektedir. Kredi skoru 1099’un altında olan kişiler riskli olarak kabul edildiği için bu kişilere kredi çıkmaz; ya da kredi verilse bile düşük limitli ve kefil-teminat sunulması koşulu ile kredi verilebilmektedir. Bu nedenle kişilerin her şeyden önce kredi notlarını öğrenmesi ve buna göre gerekiyorsa kredi notlarını yükselttikten sonra kredi başvurusu yapması gerekmektedir.

Aylık Gelir Bordrosu: Bankaların dikkat ettiği diğer nokta da gelir durumudur. Bazı banka müşterilerinin sabit SSK’lı  bir geliri olmasına rağmen kendilerine kredi verilmemesi söz konusu olabilir. Bunun da nedeni şudur; Kişi aylık gelirinden çok daha fazla limiti olan bir kredi başvurusu yapmış olabilir. Bundan dolayı kredi taksitlerinin aylık gelirin %70’ini geçmeyecek bir kredi başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Bankaya kredi başvurusu yapan kişilerin en çok olumsuz cevap almalarının nedeni olarak bankacılık puanlarının düşük olması ön plana çıkmaktadır. Bu sorun nedeni ile kişiler kredi alamadığı için heme kredi notu yükseltme yöntemlerine başvuru yapmaktadır. Ama kredi notunun düzeltilmesi en az 6 ay sürmektedir. Bundan dolayı acil para lazım diyen kişiler banka yerine başka yerlerden elden para bulma yöntemlerine başvuru yapabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notum Düşük Kredi Çıkmıyor         

Acil para ihtiyaçlarında ilk kredi başvurusu yapılan finans kuruluşları bankalardır. Bankaların en çok para kazandığı noktalardan biri de vermiş olduğu bireysel krediler olmasına rağmen,  bankalar kişilere hemen kredi onayı vermez. Kredi başvurularını değerlendirirken kişilerin kredi notu ve gelir belgelerine çok dikkat etmektedir. Bu iki önemli kriterden biri eksik ya da kabul edilebilir durumda değilse banka genelde kredi vermez. Kredi puanı 1099 ‘un altında olan kişiler çok riskli olduğu için bu kişilere kredi verilmesi zordur. Kredi notu yüzünden kredi çekemeyen kişilerin kredi skorlarını düzeltmeleri çok zaman alacağı için ve acil para lazım olmasından dolayı, bu durumdaki kişilerin banka harici kredi çekmesi ya da alternatif senetle kredi ve senetle borç bulma gibi yollara başvuru yapması gerekmektedir.

Banka Kredisi Çekemeyenler Nereden Para Bulabilir?

Acil para ihtiyacı olan kişiler, banka kredisi çekemediklerinde banka dışında para veren yerlere başvuru yapmaktadır. Peki banka harici kredi veren yerler var mıdır? Türkiye’de kredi veren tek kurum bankalar değildir. Banka dışında ayrıca;

 • Faktöring Kurumlar
 • Özel Finans Kuruluşları
 • İkrazatçılar
 • Kuyumcular
 • Galericiler
 • Senetle Para Veren Yerler
 • Elden Borç Para Veren Kişi ve Esnaflar

Yukarıda saydığımız yer ve kişiler içinde tek yasal olarak kredi verme yetkisi özel finans kurumları ve faktörnglerdir. Ayrıca İkrazatçılar da ticari kurumlara kredi verebilmektedir. Bu kurumlar BDDK denetiminde çalışıp yine faiz oranları da BDDK tarafından bankalar gibi sınırlandırılır.

Komisyon Karşılığı Kredi Çıkartan Şirketler

Başta kara listeye giren kişiler ve diğer nedenlerden dolayı banka kredisi çekemeyen kişiler için yardımcı olan bazı kuruluşlar vardır. Bunlar, senetle komisyon karşılığı kredi çıkartır. İki şekilde çalışan bu yerler, birincisinde sizin yerinize vekaleten kredi başvurusu yapan; ama bazı ek teminatlar vererek sizin adınıza banka kredisi alıp sizden bir komisyon alarak bu krediyi size kullandırır. İkinci seçenek olarak da bankadan değil de krediyi bizzat kendileri size verir. Bu durumda sizden senet ya da ipotek alınmaktadır.

İpotek Karşılığı Senetle Borç Para Veren Yerler

Bazı kimseler, acil para lazım ama kredi çekemiyorum diyen kişilere yardımda bulunmaktadır; ama bunun için kişilerden bazı teminatlar almaktadır. Bu teminatlar ipotekle olup, kişi sahip olduğu ya da birinci dereceden akrabalarının üzerine kayıtlı olan bir taşınmazı rehin göstererek elden senetle borç para almaktadır. Bu durumda kişiler, uzun olmayan kısa vadeler ile bu borçlarını ödemek durumundadır; aksi halde ipotek edilen mallar kısa sürede elden çıkma riski taşımaktadır.

Senetle Elden Borç Para Veren Yerler

Banka harici para bulma yöntemleri içinde en çok işe yarayan yöntem senet karşılığı bazı kimselerden alınan borçlardır. Bu işlemler aslıda yasal değildir. Bir nevi tefecilik olduğu için banka dışında senetle elden borç para verme işlemi yasal değildir. Tefecilerden borç para almak isteyen kişiler, hem yüksek faiz ödeyecek hem de yasa dışı bir işlem yapmış olacaktır. Ama buna rağmen birçok kişi tefecilerin telefon numarasını merak etmekte ve tefeci arıyorum diyerek tefecilere ulaşmaya çalışmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Mersin gibi illerde bu kişiler yoğun olup bunlara ulaşılması mümkündür.

Senetle Telefon Alıp Nakite Çevirmek

Kredi alamayanlar için en çabuk para bulma yöntemi olarak senetle elden telefon alıp bu telefonu kutusunu açmadan aynı gün başka telefoncuya satmak ve bu şekilde nakit sıcak para kazanmaktır. Bu şekilde belli bir komisyon ödemek durumunda kalınsa da yine de kişinin acil para ihtiyacı giderildiği için bu yöntemin kullanılmasında sorun yoktur; fakat senetle 7 bin TL’ye alınan telefonu gidip de 3000 TL’ye satan kişiler bu noktada zarar edebilir. Bunun yerine 500-1000 TL arası bir komisyon daha yerinde olacaktır.

Kredi veren tefeciler, galericiler, kuyumcular gibi yer ve şahıslar kesinlikle yasal değildir. Ancak acil para ihtiyacı olanlar bu noktada bu yerlerden nakit para alabilmektedir. Türk Ceza Kanununa Göre; Menfaat ve kazanç sağlayıcı borç para verilemez maddesi gereği tefecilik suç olduğunu hatırlatır ve banka dışında kredi çekmek yerine bankadan kredi çekme yöntemlerini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

 1. Fahrettin Mahmutoğlu dedi ki:

  Emekliyim
  Kredi almak istiyorum
  Arayın

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.