12 Kasım 2019

Artan Taksitli Konut Kredisi Nedir?  

 

Artarak ödenen konut kredileri, her ay yeniden hesaplanan tutar üzerinden ödenmektedir. Sabit bir kredi taksiti olmayıp kredi devam ettikçe sürekli olarak artış gösteren bir konut kredisi modelidir. Konut kredileri genelde sabit krediler ile çekildiği için artış göstererek ilerleyen konut kredileri hakkında vatandaşların çok fazla bilgisi yoktur. Peki artan taksitli konut kredisi nedir?

Konut satın almak isteyen vatandaşlar, kredi türleri arasında ikilemde kalmış olabilirler. Çekilecek krediler sabit ve artan kredi diye ikiye ayrılmaktadır. Artan kredilerin sabit kredilere göre oldukça büyük avantajları olmasına rağmen banka müşterileri daha çok sabit konut kredisi çekmek istemektedir. Peki artan kredi taksitlerinin avantajları nelerdir?

 

Artan Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Artarak ödenen konut kredilerinin en önemli avantajı çok düşük kredi taksitleri ile konut sahibi olunmasıdır. Kredi çeken vatandaşlar ilk yıllarda oldukça düşük kredi taksiti ödemektedir. Bu kredi, daha çok konut satın alan kişilerin ilk zamanlar ödeme sorununa çözüm bulmaktadır.

Sabit kredilerde ilk taksit ile son taksit tutarı aynı olmasına rağmen, artan kredilerde ilk taksitler son taksitlerin belki yarısından daha düşük olacaktır. Örneğin, sabit kredi ile konut sahibi olan birisi 120 ay boyunca aylık 2000 TL ödeyecekken, artan taksitli konut kredisi çeken vatandaşlar ise ilk zamanlar 2000 TL yerine 1000 TL ödeyebilir. İlerleyen yıllarda doğal olarak artış da olacaktır.

Artan Taksitli Konut Kredisi İçin 150.000 TL Kredi Hesaplama 

artan-taksitli-kredi-hesaplama

artan-taksitli-kredi-hesaplama

Esnek Ödemeli Konut Kredisi Mi Sabit Ödemeli Konut Kredisi Mi?

Artan taksitli konut kredisinin diğer bir ismi esnek ödemeli konut kredisidir. Esnek ödemeli konut kredisi ile sabit ödemeli konut kredisinin hem avantajları hem de dezavantajları bulunmaktadır. Esnek ödemeli konut kredisinin en güzel tarafı, kredi başlangıcında ev sahiplerinin zorlanmadan kredilerini ödeyebilmeleridir. Ama bu kredinin kötü tarafı da her sene belli bir oranda zam görmesinden kaynaklı olarak, uzun vadede kredi taksitlerinin çok yükselmesidir.

Page Title

REKLAMLAR

Sabit ödemeli konut kredilerinde öne çıkan avantaj ise şudur: Konut kredisi ilk taksitleri ile 10 sene sonraki taksitleri aynı tutara sahiptir. Konut kredisi ödemeye başlayan birisi ilk yıllar belki maaşının yarısını konut kredisine yatırırken, daha sonraki yıllarda maaşına zam gelmesine rağmen konut kredileri sabit kalmaktadır. Bu da ona büyük bir avantaj sağlamaktadır.  Sabit ödemeli konut kredilerinde söz konusu avantaja rağmen, ilk taksitlerin çok yüksek olması da dezavantaj olarak kabul edilebilir.

150 Bin TL Konut Kredisi İçin Faiz Oranları 

artan-taksitli-kredi-hesaplama

artan-taksitli-kredi-hesaplama

Esnek Ödemeli Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnek ödemeli yani artarak devam eden konut kredisi çeken vatandaşlar için bankaların birçoğu kredi vermektedir. Esnek ödemeli konut kredilerinin belirgin özelliği, her sene kredi sözleşmesinde belirlenen tutarda taksitlere zam yapılmasıdır.

Yapılacak olan zam, faiz oranlarına göre belirlenmektedir. Ülkemizde faiz oranları %9 civarında olduğu için artan taksitli konut kredileri de %9 üzerinden her yıl zamlanacak şekilde hesaplanmaktadır.  %9’luk kredi taksit zammı banklara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu hesaplamaya göre, ilk kredi taksiti 1000 TL olan birisi için ilk %9’luk zam sonrası kredi taksiti 1090 TL olacaktır. Daha sonraki zamda bu sefer 1090 TL’nin %9’u hesaplanıp yeni kredi taksiti belirlenecektir. Bu şekilde kaç yıl vade ile kredi çekildi ise o kadar zam olacak demektir.

Esnek ödemeli Konut Kredisi

Artan Taksitli  Konut Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Artan konut kredisine bütün banka müşterileri başvuru yapabilir. Diğer konut kredilerinde istenen belgelerin aynısı esnek ödemeli konut kredilerinde de istenmektedir. Kredi türü olarak her iki kredi arasından bir başvuru farkı bulunmamaktadır. Ama gelir sahibi olmak bakımından çekilecek kredi türü önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

Maaşı yükselen kişiler ve kurmuş olduğu işte ileriye dönük olarak gelirinin artacağını düşünen kişiler, esnek ödemeli kredilere başvuru yapabilirler. Ama geliri kredi zammına göre daha az artacak olan kişilerin esnek ödemeli kredi çekmeleri ileride sıkıntılara neden olabilir. Gelir durumuna ve maaşlara yapılacak zam oranlarına göre ileriye dönük bir planlama yapılarak konut kredisi için tercih yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.