21 Kasım 2019

Asgari Ücrete Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?  

 

Asgari ücretle çalışan kişiler de kiradan kurtulup ev sahibi olmak isteyebilir. Çünkü uzun yıllar verilen kiraların boşuna verildiği ile ilgili uzmanların da net görüşleri vardır. Kişiler banka kredisi çekip de ev satın aldıklarında kira vermekten kurtuldukları için uzun vadede çok daha karlı çıkabilmektedirler. Gelirleri iyi olan kişiler için ev kredisi çok sorun olmazken; özellikle asgari ücretle çalışan kişilerin gelirlerinin hem ev kredisine hem de diğer harcamalarına yetmeyeceği gibi bir düşünce vardır. Hem ev sahibi olmak isteyip hem de asgari ücretle çalışmak zorunda olan kişilerin konut kredisi çekebilmeleri ile ilgili olarak, asgari ücretle ne kadar konut kredisi çıkar başlıklı bir makale kaleme aldık. Bu makalemizde asgari ücret olan 1404 TL için ne kadarlık bir ev kredisinin çıkabileceğinden bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi konut kredilerinde mevcut bankacılık kanunlarına göre en fazla 120 ay yani 10 senelik krediler çekilebilmektedir. Son yapılan düzenleme ile geçici de olsa konut kredilerine 240 aylık bir vade seçeneği eklenmiştir. Kriz dönemine özel olarak yapılan bu 240 aylık yani 20 senelik konut kredisinden ziyade daha çok bankacılık için genel geçer olan 120 aylık konut kredilerinden bahsedip, asgari ücretle çalışanların konut kredisi çekip çekemeyeceklerinden konuşacağız.

Konut kredisi başvurularında kişinin ne kadar bir gelire sahip olduğu kesinlikle önemli değildir. Önemli olan kişilerin gelir durumuna göre çekecekleri kredilerin miktarıdır. Bir müşterinin geliri 5000 TL iken bazen kendisine istediği kadar konut kredisi çıkmayabilmektedir. Yine gelir durumu düşük olarak kabul edilen asgari ücretlilere de maaşına uygun konut kredisinin çıkabileceğini söyleyebiliriz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Maaşımın Kaç Katı Konut Kredisi Çıkar?

Konut kredisi çıkması için maaşın tutarından ziyade ne kadarlık bir konut satın alınıp kaç ay vade ile bu konutun borcunun ödeneceği önemlidir. Konut kredilerinde bankalar kişilerin genelde aylık olarak maaşlarının %75-80 arasında değişen oranlarına kredi çıkarmaktadırlar. Mesele 1400 TL maaş alan bir asgari ücretlinin aylık olarak kredi taksiti miktarı en fazla 1000 TL civar olacaktır. Çünkü bankalar maaşın tamamına kredi vermez. Kişilerin hayatlarını idame ettirecek miktarda paralarının da kalması gerekmektedir.

 

100 Bin TL Konut Kredisi Örnek Hesaplama

Konut kredisi çekmek isteyen bir asgari ücretli çalışan değeri 100 bin TL olan bir ev sahibi olmak istemektedir. Ama Peşinat olarak da elinde 40 Bin TL ‘si bulunan bu kişinin bankadan 60 bin TL kredi çekmesi gerekmektedir.

Tablodan da anlaşılacağı gibi 100.000 TL’lik bir konut kredisi için asgari ücretlinin maaşı yetersiz kalacaktır. Bu hesaplamaya göre kişinin en azından 40 bin TL gibi bir parası olup bu parayı peşinat olarak ödemesi gerekecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.