12 Kasım 2019

Asgari Ücretlilere Konut Kredisi Veren Bankalar  

 

Asgari ücretle çalışan vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için devlet destekli olarak toplu konut projeleri gerçekleştirilmektedir. Toplu konut projelerinin çok rağbet görmesi ile birlikte bu projeler yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu konut avantajlarından yararlanamayan asgari ücretli vatandaşlar ise, başka banka kredileri ile ev sahibi olmak istemektedir. Kiradan kurtulmak için konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlara kredi veren bankalar hangileridir? Asgari ücretlilerin birikim yapması zor olduğu için, asgari ücretlilere  konut kredisi veren bankalar bu noktada önem kazanmaktadır. Düşük maaşlılara konut kredisi veren bankalar hakkında araştırma yaptık. Diğer ayrıntılar için yazımızı okumaya devam edin.

 

Asgari Ücretle Çalışanlara Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Asgari ücretle çalışan kişilere de diğer vatandaşlar gibi konut kredisi çıkmaktadır. Bankalar asgari ücretlilere diğer şartların tamamlanması sonrası kredi vermektedir. Geliri olan ve kredi notu çok kötü olmayan banka müşterileri gelirlerine oranla konut kredisi çekebilir.

Geliri günümüzde 1500 TL civarı olan bir kişi ne kadar konut kredisi öder? Bu kişi toplamda ne kadar konut kredisi çekebilir? Asgari ücretli vatandaşlar ev sahibi olmak istiyorsa, satın almak istediği konutu da gelirine göre seçmek durumundadır. Gelirine göre çok pahalı bir konut için kredi onayı çıkmaz. Bankalar, kredi onayı verirken kişinin gelirinin ne kadar olduğundan ziyade, geliri ve çekilecek olan konut kredisinin oranına bakılır.

 

Konut Kredisi Limitleri

Geçtiğimiz seneye kadar bir ev için çıkacak olan maksimum konut kredisi evin %75’ini geçemezdi. Ama yapılan yeni düzenleme ile birlikte artık ev değerlerinin %80’ine kadar konut kredileri çıkarılabilmektedir. Bu çıkan konut kredisi, toplam vadeye bölünür ve diğer masraflar ile birlikte hesaplandıktan sonra aylık taksit miktarı belirlenir. Belirlenen aylık taksit, kişinin aylık geliri ile karşılaştırılır. Asgari ücretli birinin aylık geliri, konut kredisi taksitinin %75’inden düşük olmaması gerekmektedir. Çünkü, kişinin diğer masrafları da olacağı için banka genel merkezi bunları dikkate alır.

Örnek bir hesaplama ile asgari ücretli birine maksimum çıkacak konut kredisini hesaplayabiliriz.

Kişinin aylık geliri : Asgari ücret 1404 TL olmasına rağmen eş yardımı ve çocuk parası ile birlikte bu rakam 1500 TL’yi bulmaktadır.

Konut kredisi vade sayısı: En çok 120 ay vade seçeneği tercih edildiği için 120 ayı kabul edelim.

Hesaplama şöyle yapılacaktır. Kişinin aylık gelirinin %75’i alınır. Bunu bazı bankalar %80 olarak da alabilir. Bu rakamı 120 ile çarpmamız gerekmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

1500 TL’nin %75’i 1125 TL yapmaktadır. Bu rakamı 120 ile çarpmamız gerekmektedir. Bu çarpma işlemi sonrası 135 Bin TL çıkacaktır. Banka bir müşteriye 10 senelik kredi için bu rakamı doğrudan vermez. Bu rakam konut kredisi ile birlikte çıkan faiz masrafları ile birlikte hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonrası asgari ücretli birisine günümüz şartlardan en fazla 75.000 TL gibi bir kredi çıkabileceğini söyleyebiliriz. Örnek hesaplama tablosu aşağıda verilmiştir.

Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

 

asgari-ücretlilere-konut-kredisi

Aylık 500 TL Konut Kredisi Çıkar Mı?

Asgari ücretli banka müşterileri aylık 1100 TL civarı para ödeyerek 10 sen sonra ancak konut sahibi olabilir. Bu durum onların mutfak harcamalarına da doğrudan etki edeceği için, asgari ücretlilerin uzun yıllar bu kadar yüksek kredi taksiti ödeyerek ev sahibi olmaları çok büyük sorunlara neden olabilir. Peki asgari ücretli birisi ev sahibi olamaz mı?

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir kampanya sonrası 240 ay vadeli konut kredisi projesi başlatılmıştı. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız 20 senelik vade ile uygun ödeme seçenekleri ile konut kredisi sahibi olabilir. Bunun için örnek hesaplama tablosunu aşağıda gösterdik. 1400 TL aylık alan bir kişinin ne kadar konut kredisi ödeyebileceği kendisine kalmış bir durum olmakla birlikte 500 TL gibi bir taksit oldukça makul olacaktır. Ama vade sayısı çok yüksek olduğu için kredi taksitleri yine yüksek çıkmaktadır.  Şimdi yine 75 bin TL için 240 ay konut kredisi seçeneklerine göz atalım.

Asgari Ücretlilere 240 Ay Konut Kredisi

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.