11 Eylül 2019

Asgari Ücretliye En Fazla Ne Kadar Kredi Çıkar?  

Bankalar müşterilerine kredi verirken onların gelir durumunu baz alırlar. Ne kadar maaş alınıyorsa o oranda kişilere kredi onayı çıkarılır. Ayrıca yüksek limitli kredi onaylarında kişinin ne kadar maaş aldığından ziyade, müşterinin bankadan kaç para talep ettiği önemlidir. Müşterinin geliri kredi taksitini ödeyemeyecek kadar düşükse o halde bu kişiye kredi verilmez.  Bu durum asgari ücretliler için de geçerlidir. Peki asgari ücretliye en fazla ne kadar kredi çıkar? Asgari ücretlilere ne kadar kredi çıkar? Bu soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretle çalışan kişi bulunmaktadır. İş kolları içinde en fazla işçi bulunan sınıf asgari ücretlilerdir. Genelde özel sektör çalışanı olan asgari ücretlilerin maaşları bir iş erinin verebileceği en düşük işçi maaşıdır. Mevcut yasalara göre, bir iş veren yanında çalıştırmış olduğu işçiye kendi isteğine göre düşük bir maaş veremez. Kanunların belirlemiş olduğu asgari ücret maaşı en alt limittir. Bu nedenle ülkemizde faaliyet yürüten patronlar özellikle kalifiye olmayan basit işler yapan çalışanlarına genelde asgari ücret verirler.

Asgari ücret geçtiğimiz birkaç yıl öncesine kadar 1000 TL bile değilken, seçim öncesi yapılan bazı düzenlemeler ve vaatler sonrası 1300 TL’ye kadar çıkarılmıştır. Günümüzde 1300 TL asgari ücret alan bir çalışan ne kadar kredi alabilir? Bunun yanıtı için bugün makalemizi ele kaleme aldık. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin asgari ücretle geçindiğini tahmin ettiğimizde ve asgari ücretlilerin de kredi olmadan ev ya da diğer ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını düşündüğümüzde asgari ücretliye kredi konusu oldukça önemli bir hal almaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Bankaların vatandaşlara vermiş olduğu kredilerde üst limitler belirlenmiştir. Bu oran herkes için aynıdır. Kişinin maaşına orantılı olarak hesaplanacak olan kredi onay limitinde, önemli olan müşterinin kredinin aylık taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğidir.  Bankalardan daha önce çekilen kredilerin aylık ödemlerinin kişinin maaşının %75’ini geçmeyecek şekilde düzenlenmekteydi. Son yapılan yeni bankacılık düzenlemesine göre, başta konut kredilerinde çekilecek kredilerde aylık ödemelerin müşteri maaşının %80’ine kadar verilebileceği kararlaştırılmıştır.

 

Asgari Ücretlinin Kredi Limiti Ne Kadardır?

Tabi bu kural bazı bankalar tarafında esnetilebilmektedir. Müşterinin risk potansiyeline göre bu oranı %60’a kadar düşüren bankalar da olabilecektir. Bu daha çok müşteri- banka ilişkisi ile ilgili bir durumdur.  Asgari ücretlilerin ne kadar kredi limiti olduğuna gelince.  Herkesin bildiği gibi asgari ücretliler ortalama 1300 TL gibi bir ücret almaktadırlar. Ayrıca çocuk başına alınan ücretlerle birlikte bu miktar 1400 civarı olabilmektedir. Bankalar kredi verirken müşterilerinin maaşını göz önünde tuttukları ve müşterilere  maaşlarının  %75-80 oranına onay verdiklerini yukarıda anlattık.

1300 TL’nin % 75’ini hesapladığımızda  ortalama 975 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Eğer kişi ihtiyaç kredisi çekecekse, bu rakam en fazla 48 ile çarpılabilir. Çünkü ihtiyaç kredilerinde en fazla vade sayısı 48 ay olarak belirlenmiştir. 48X975 = 46800 TL yapar. Bir asgari ücretlinin bu rakamda bir ihtiyaç kredisi çekebilmesi için bütün koşulların olumlu olması gerekmektedir. Ayrıca bankaya kefil ya da ipotek de sunması gerekebilir. Aksi taktirde bu kadar yüksek bir rakamın çıkması oldukça zordur.

1300 TL asgari ücret alan bir kişinin konut kredisi de aynı oran zerinden yani %75 oranı üzerinden hesaplanabilir. Ama vade sayısı 120 olarak alınacağı için, konut kredisi için çok daha yüksek bir kredi limiti çıkabilecektir. Karı-koca asgari ücretle çalışan bir çiftin ev kredisi için başvuru yapması durumunda başvuruyu yapan kişinin aylık gelirinin en fazla %75-80’ni baz alınarak bir kredi ödeme planlaması yapılacaktır. Bu da yukarıda bahsedilen tutar olan 980 TL gibi bir rakam olacaktır. Konut kredilerinde vade sayısı 120 olduğu için 120X980=117000 gibi bir rakam ortaya çıkacaktır. Ayrıca çıkan konut kredisi için hem eşin kefilliği istenebilecektir. Zaten banklar her konut kredisi için ev ipoteği yaparlar. Ve bu ev kredisi bitinceye kadar da ipotek kaldırılmaz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. 9kredi@gmail.com dedi ki:

    kredi teklifi şimdi geçerlidir

Yorum Yaz