Asgari Ücretliye En Fazla Ne Kadar Kredi Çıkar?  

Asgari ücret alan çalışanlarda bankalardan kredi alabiliyor. Fakat bankalar müşterilerine kredi verirken onların gelir durumunu baz almaktadır. Ne kadar maaş alınıyorsa o oranda kişilere kredi onayı çıkarılır.

Bankaların Kredi Vereceği Müşteri Önceliği Nedir?

Yüksek limitli kredi onaylarında kişinin ne kadar maaş aldığından ziyade, müşterinin bankadan kaç para talep ettiği önemlidir. Müşterinin geliri kredi taksitini ödeyemeyecek kadar düşükse o halde bu kişiye kredi verilmez.  Bu durum asgari ücretliler için de geçerlidir. Peki asgari ücretliye en fazla ne kadar kredi çıkar? Asgari ücretlilere ne kadar kredi çıkar? Bu soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

Asgari Ücretli İşçi Kimdir?

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretle çalışan kişi bulunmaktadır. İş kolları içinde en fazla işçi bulunan sınıf asgari ücretlilerdir. Genelde özel sektör çalışanı olan asgari ücretlilerin maaşları bir iş erinin verebileceği en düşük işçi maaşıdır. Mevcut yasalara göre, bir iş veren yanında çalıştırmış olduğu işçiye kendi isteğine göre düşük bir maaş veremez. Kanunların belirlemiş olduğu asgari ücret maaşı en alt limittir. Bu nedenle ülkemizde faaliyet yürüten patronlar özellikle kalifiye olmayan basit işler yapan çalışanlarına genelde asgari ücret verirler.

En Güncel Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret 10 yıl öncesine kadar 1.000 TL bile değilken, günümüzde 2.000 TL’ye kadar çıkarılmıştır. Günümüzde 2.020,90 TL asgari ücret alan bir çalışan ne kadar kredi alabilir? Bunun yanıtı için bugün makalemizi ele kaleme aldık. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişinin asgari ücretle geçindiğini tahmin ettiğimizde ve asgari ücretlilerin de kredi olmadan ev ya da diğer ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını düşündüğümüzde asgari ücretliye kredi konusu oldukça önemli bir hal almaktadır.

Geri Ödeme de En Üst Limit Nedir?

Bankaların vatandaşlara vermiş olduğu kredilerde üst limitler belirlenmiştir. Bu oran herkes için aynıdır. Kişinin maaşına orantılı olarak hesaplanacak olan kredi onay limitinde, önemli olan müşterinin kredinin aylık taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğidir.  Bankalardan daha önce çekilmiş kredilerin toplamı ile birlikte aylık geri ödemelerinin tutarı aylık gelirinin yarısı olmalıdır. Yani 2020 TL maaş alıyorsanız 1010 TL geri ödemeli kredi çekebilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Asgari Ücretlinin Kredi Limiti Ne Kadardır?

Kredi limitini  bazı bankalar  esnetilebilir yada daraltabilir. Örneğin konut kredisinde ailenin aylık geliri baz alınır. Bundan dolayı kredi çeken kişinin oranı daha da genişleyebilir.  Bu daha çok müşteri- banka ilişkisi ile ilgili bir durumdur.  Asgari ücretlilerin ne kadar kredi limiti olduğuna gelince.  Herkesin bildiği gibi asgari ücretliler 2.020 TL ücret almaktadırlar. Ayrıca çocuk başına alınan ücretlerle birlikte bu miktar 2087,15 civarı olabilmektedir.

Bankalar kredi verirken müşterilerinin maaşını göz önünde tuttukları ve müşterilere  maaşlarının  %50 oranına onay verdiklerini yukarıda anlattık. 2.020 TL’nin % 50’ini hesapladığımızda  ortalama 1010 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. 

İhtiyaç Kredi Almak İsterse En   Fazla Ne Kadar Alabilir?

Asgari Ücretli bir çalışan kredi her hangi bir bankadan çekmek isterse en fazla 40.000 TL alabilir. bunun için kredi notunun yüksek olması, ipotek göstereceği bir taşınmazının olması gerekmektedir.

KrediVadeFaiz OranıAylıkToplam
40.000TL60 Ay%1,1999760.030TL

Konut Kredisi Almak İsterse En Fazla Ne Kadar Alabilir?

Konut kredilerinde genelde ailenin toplam geliri üzerinde kredi veren bankalar var. Asgari Ücretle çalışan karı koca 100.000 TL 10 yıl vadeli konut kredisi alabilir.

Bunun yanında konut kredisi için eşin kefilliği istenebilecektir. Zaten banklar her konut kredisi için ev ipoteği yaparlar. Ve bu ev kredisi bitinceye kadar da ipotek kaldırılmaz.

Sonuç olarak asgari ücretli bir çalışansanız, ödeme gücünüz varsa kredi çekme hakkınız mevcut. Bunun için kredi hesaplama sitelerinden istediğiniz kredi tutarını yazarak kaç yılda ayda ne kadar ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. bundan sonra en uygun bankayı bulup krediye başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Hac Kredisi 2020 başlıklı makalemizde faizsiz hac kredisi ve faizsiz umre kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. 9kredi@gmail.com dedi ki:

    kredi teklifi şimdi geçerlidir

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.