17 Temmuz 2019

Asgari Ücretlinin Çekebileceği Kredi Miktarı

Asgari Ücretlinin Çekebileceği Kredi Miktarı

Bankalar müşterilerine kredi verirken onların gelir durumunu baz alırlar. Ne kadar maaş alınıyorsa o oranda kişilere kredi onayı çıkarılır. Ayrıca yüksek limitli kredi onaylarında kişinin ne kadar maaş aldığından ziyade, müşterinin bankadan kaç para talep ettiği önemlidir. Müşterinin geliri kredi taksitini ödeyemeyecek kadar düşükse o halde bu kişiye kredi verilmez.  Bu durum asgari ücretliler için de geçerlidir. Asgari ücretli birinin ne kadar kredi çekebileceğini bu yazımızda hesapladık.

1600 TL’ye Verilen Kredi Miktarı

Son zamlar ile birlikte asgari ücretli birinin maaşı 1600 TL oldu. Kredi verilirken kişilerin ödeyecekleri kredi taksitlerinin aylık gelirinin %80’ini geçmemesine dikkat edilmektedir. Kişi asgari ücretli olarak 1600 TL aldığı için bu rakamın %80’ini hesaplanır. Bu da 1280 TL yapar. Yani bir kişi her ay başka bir sorun yoksa 1280 TL kredi taksiti olacak şekilde kredi kullanabilir. Bunu konut kredisi için 120 ile çarparken ihtiyaç kredisi için ise 48 ay ile çarpar ve sonuç ortaya çıkar.

Asgari Ücretli Kredi Hesaplaması (İhtiyaç Kredisi)

1.300 TL taksitle kullanabileceğiniz ihtiyaç kredileri

 • 12 Ay
 • Kredi Tutarı: 14.127 TL
 • 24 Ay
 • Kredi Tutarı: 25.859 TL
 • 48 Ay
 • Kredi Tutarı: 42.175 TL

Asgari Ücretli Kredi Hesaplaması ( Konut Kredisi)

1.300 TL taksitle kullanabileceğiniz konut kredileri

 • 5 Yıl (60 Ay)
 • Kredi Tutarı: 55.820 TL
Page Title

REKLAMLAR

 • 10 Yıl (120 Ay)
 • Kredi Tutarı: 83.598 TL
 • 15 Yıl (180 Ay)
 • Kredi Tutarı: 91.271 TL

Bankaların vatandaşlara vermiş olduğu kredilerde üst limitler belirlenmiştir. Bu oran herkes için aynıdır. Kişinin maaşına orantılı olarak hesaplanacak olan kredi onay limitinde, önemli olan müşterinin kredinin aylık taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceğidir.  Bankalardan daha önce çekilen kredilerin aylık ödemlerinin kişinin maaşının %75’ini geçmeyecek şekilde düzenlenmekteydi. Son yapılan yeni bankacılık düzenlemesine göre, başta konut kredilerinde çekilecek kredilerde aylık ödemelerin müşteri maaşının %80’ine kadar verilebileceği kararlaştırılmıştır.

Asgari Ücretlinin Kredi Limiti

Tabi bu kural bazı bankalar tarafında esnetilebilmektedir. Müşterinin risk potansiyeline göre bu oranı %60’a kadar düşüren bankalar da olabilecektir. Bu daha çok müşteri- banka ilişkisi ile ilgili bir durumdur.  Asgari ücretlilerin ne kadar kredi limiti olduğuna gelince.  Herkesin bildiği gibi asgari ücretliler ortalama 1300 TL gibi bir ücret almaktadırlar. Ayrıca çocuk başına alınan ücretlerle birlikte bu miktar 1400 civarı olabilmektedir. Bankalar kredi verirken müşterilerinin maaşını göz önünde tuttukları ve müşterilere  maaşlarının  %75-80 oranına onay verdiklerini yukarıda anlattık.

1300 TL’nin % 75’ini hesapladığımızda  ortalama 975 TL gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Eğer kişi ihtiyaç kredisi çekecekse, bu rakam en fazla 48 ile çarpılabilir. Çünkü ihtiyaç kredilerinde en fazla vade sayısı 48 ay olarak belirlenmiştir. 48X975 = 46800 TL yapar. Bir asgari ücretlinin bu rakamda bir ihtiyaç kredisi çekebilmesi için bütün koşulların olumlu olması gerekmektedir. Ayrıca bankaya kefil ya da ipotek de sunması gerekebilir. Aksi taktirde bu kadar yüksek bir rakamın çıkması oldukça zordur.

1300 TL asgari ücret alan bir kişinin konut kredisi de aynı oran zerinden yani %75 oranı üzerinden hesaplanabilir. Ama vade sayısı 120 olarak alınacağı için, konut kredisi için çok daha yüksek bir kredi limiti çıkabilecektir. Karı-koca asgari ücretle çalışan bir çiftin ev kredisi için başvuru yapması durumunda başvuruyu yapan kişinin aylık gelirinin en fazla %75-80’ni baz alınarak bir kredi ödeme planlaması yapılacaktır. Bu da yukarıda bahsedilen tutar olan 980 TL gibi bir rakam olacaktır. Konut kredilerinde vade sayısı 120 olduğu için 120X980=117000 gibi bir rakam ortaya çıkacaktır. Ayrıca çıkan konut kredisi için hem eşin kefilliği istenebilecektir. Zaten banklar her konut kredisi için ev ipoteği yaparlar. Ve bu ev kredisi bitinceye kadar da ipotek kaldırılmaz.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. 9kredi@gmail.com dedi ki:

  kredi teklifi şimdi geçerlidir

Yorum Yaz