20 Kasım 2019

Asgari Ücrette Vergi Kesintisi Kalkacak Mı?

Türkiye’de on milyondan fazla çalışan, asgari ücretteki vergi kesintilerinin kalkıp kalkmayacağını merak etmektedir. Şu anda 1404 TL olan asgari ücretin, vergilerin tamamen kalkması ile birlikte en az 1900 TL’ye yükselmesi ön görülmektedir. Peki asgari ücrette vergi kesintisi kalkacak mı? Bu konuda geçtiğimiz sene başta Başbakan olmak üzere birçok yetkili kişi ağzından bazı açıklamalar yapılarak, asgari ücretten alınan vergiler ile ilgili olarak düzenlemelerin yapılacağı işareti verilmişti.

Bu noktada özellikle 2018 yılında asgari ücrette bazı önemli değişikliklerin olabileceği tahmin edilmektedir. Daha önce asgari ücret 900 TL iken, seçim arefesi sürpriz bir karar alınarak asgari ücret 1300 TL’ye kadar yükseltilmişti. Yine 2019 seçimleri öncesi asgari ücrete çok müthiş bir zam yapılması ön görülmektedir. Sonuçta asgari ücrete yapılan zamları devlet ödemediği için bu konuda hükümetin eli daha güçlü kabul edilebilir. Ama burada özel sektör temsilcilerinin ikna edilmesi gerekmektedir. Asgari ücretin 1900 TL olması ile ilgili diğer ayrıntılar yazımızın devamında…

 

Asgari Ücret 1900 TL Olur Mu?

Şu an Türkiye’de 15 milyondan fazla asgari ücretle çalışan ve evinin geçimini sağlamaya çalışan kişi bulunmaktadır. Bundan dolayı hükümetin alacağı önemli bir zam kararı sonrası bu durumun seçim sonuçlarına da yansıyacağına kesin gözü ile bakılmaktadır. Peki nasıl bir düzenleme beklenmektedir? Bu konuda her ne kadar kulislerde konuşulan durum; asgari ücretten kesilen vergilerin tamamen kalkacağı yönünde olsa da yine de tam anlamı ile planlanan düzenleme bu şekilde değildir.

Hükümetin asgari ücrete zam yerine düşünmüş olduğu eylem planının kısaca özeti şu şekildedir, Hükümet, asgari ücrete ek bir zam yapmayacak; ama iş verenlerin vermiş olduğu vergilerin bir kısmını düşürme yoluna gidecektir. Şu anda asgari ücret net maaşının %15’i kadar vergi alınmaktadır. Planlanan düzenlemeye göre ise bu kesinti oranının ilk etapta %10’a kadar düşürmektir. Bu şekilde yapılacak bir düzenleme sonrası asgari ücretin direkt olarak 90-100 TL arası yükseleceği görülmektedir.

Aşağıdaki tabloda 2018 yılı için tahmini bir asgari ücret gösterilmektedir. Buna göre vergilerin değişmemesi durumunda, asgari ücretlilerin alacakları maaşlar gösterilmektedir. 

Page Title

REKLAMLAR

Asgari Ücrette Vergi Kesintisi Kalkacak Mı?

Asgari Ücretten Vergi Alınmayacak Mı?

Söz konusu ettiğimiz düzenleme uygulansa bile yine de asgari ücretten tahsil edilen vergiler alınmaya devam edilecektir. Sadece alınan vergi miktarları düşüş gösterecektir. Aynı zamanda yine cevabı henüz netlik kazanmayan bir durum ortaya çıkmaktadır. Buna göre; bu asgari ücretten alınması gereken vergileri alınmaması sonrası bu indirimden işçiler mi yoksa iş veren mi yararlanacak? Çünkü, halihazırda bu vergileri iş verenler devlete ödediği için vergi indiriminden de direkt olarak iş verenler yararlanacak olup, işçiler için bir şey değişmeyecektir.

Bu duruma kesin çözüm için düşünülen alternatif yöntem ise şu şekilde olması muhtemeldir; devletin iş verenden almış olduğu ve oran olarak belirlenen %15’lik vergi payı %10’a düşürüldüğünde, bu indirimin direkt olarak işçilere yansıtılmasıdır. İş veren bu vergiyi artık devlete değil, işçiye maaş karşılığında ödeyemeye devam edecektir. Yapılan hesaba göre, her bir asgari ücretli için yaklaşık olarak 100 TL’lik bir zam ön görülmektedir. Bu zam oranını da 2017 yılı içinde değil, 2018 yılı itibari ile maaşlara yansıtılması ön görülmektedir.

 Asgari ücrette her zaman tahminler doğru çıkmamaktadır. Beklentiler yüksek olsa da asgari ücretle çalışan kişi sayısının çok olması sebebi ile hızlı bir maaş artışı da zor olmaktadır. Örneğin aşağıdaki tabloda 2017 asgari ücret tahmini gösterilmektedir. Tahmin 1600 TL olmasına rağmen, şu anda verilen ücret ise 1404 TL’dir. Bu da 2018 yılı ile ilgili işçilerin çok büyük umutlar beslememesi gerektiği hakkında bazı ip uçları vermektedir. 

Asgari Ücret Zammı 2017 Tahmini

Asgari Ücret 2018’de Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de çok fazla sayıda asgari ücretli olduğu için özellikle maaşların ne kadar olacağı konusunda çok fazla soru gelmektedir. Asgari ücretlilere özellikle 2018 yılında ne kadar zam yapılacağı şimdiden merak edilmektedir. 2019 seçimlerine çok yaklaştığımız için, 2018 yılında yapılacak olan zam miktarının da yüksek oranda olabileceğini söyleyebiliriz.

Şu anda 1404 TL olan asgari ücretin en az %10 zamlanacağını tahmin etmekteyiz. Bu %10’luk zam sonrası asgari ücret yaklaşık olarak 1550 TL civarına çıkacak olup, bunun yanında yukarı söz konusu ettiğimiz vergi indirimi sayesinde 100 TL daha bir artış sağlanarak toplam asgari ücret 2018 yılı için 1650 TL olacaktır. Tabi bunlar şimdilik birer tahmindir. Ama büyük olasılıkla bu şekilde bir yol izlenecekti; çünkü 2019 seçimleri yaklaştıkça işçilere yönelik seçim yatırımları hızlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan KYK Burs ve Kredi Çıkmadı Ne Yapmalıyım?   başlıklı makalemizde kyk burs ve kyk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.