17 Ocak 2019

Askere Giden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Askere Giden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Askerlik görevi ülkede yaşayan her  erkek vatandaşın yapması gereken mecburi vatan hizmetidir. Askere giden ve gidecek olan kişilerin çok doğal olarak bazı borçları olabilir. Genelde aileler bu tür borçları çocukları askere giderken karşılama yoluna giderler. Ama bazı kişilerin askere gittiğinde borçlarını ödeyecek kimseleri olmaz ya da ailelerin durumu buna müsait olmaz. Özellikle de kredi kartı borçlularının askere gitmeleri her zaman önemli bir sorun haline gelmiştir.  Yazımızın konusu da bu yönde olup, askere giden kişinin kredi kartı borcu ne olur sorusunun cevabını yazmaya çalışacağız.

Askerlik hiç kimsenin yapmaya imtina etmeyeceği ve her erkek vatandaşın tereddütsüz yapmak istediği bir vatan görevidir. Bu hizmet için her erkek artık tahsiline göre, üniversite mezunları 6 ay, diğer öğrenim düzeyindekiler ise 12 ay boyunca vatani görevlerini yapacaklardır. Askerlik boyunca kişilerin hiçbir geliri olmayacağı için var olan borçların da ödenmesi de mümkün değildir. Özellikle de kredi kartlarının bu noktada nasıl ödeneceği askere gidip de kart borcu olanlar tarafından oldukça merak edilmektedir.

 

Kredi Kartları Borçları Askerde Bile Ertelenemez!

Bankaların çalışma prensiplerine bakıldığında adeta sinekten yağ çıkarırcasına her şeyden para kazanmaya çalıştıklarını görürsünüz. Hiçbir şekilde hiçbir müşterisine özel bir davranış sergilemez. Sadece çok zengin olan müşterilerine özel bazı imtiyazlar sunsalar da genel anlamda standart müşterilerine özellikle de alacaklar konusunda pek da ılımlı davrandıklarını söyleyemeyiz.  Buna kredi kartları da dahildir. Kredi kartı borcu olan bir müşterinin bu borcunu zamanında ödememesi durumunda, banka hiçbir mazereti kabul etmez.

Page Title

REKLAMLAR

Hemen gerekli bütün yasal takip ve yaptırımları uygulamaya başlar. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilere yapılacak tek şey yapılandırmadır. Bu vermiş olduğumuz bilgileri daha önceki yazılarımızda da kısaca özetlemiştir. Şimdi ise konumuz askerlik vazifesi boyunca ödenmesi gereken kredi kartları borçları olunca bankaların bu konuda vatan borcunu yapanlara bir iyiliği dokunur mu diye bir beklentiye girilebilir. Ama maalesef bankalar askere giden gençlerin de bankaya olan borçları konusunda pek de iltimaslı değillerdir. Diğer banka borçlularına yapılan yasal takip işlemleri aynı şekilde askere giden kişiler için de geçerlidir.

Askere giden kişinin evli olması ve bankaya borcunun olması sonrası, kişi askerde bile olsa banka bu kişinin evine haciz memurlarını gönderebilir. Ya da kişinin bekar olması nedeni ile de bu sefer haciz memurlarının icra için yeni adresi asker ailesinin evi olacaktır. Bu konu hakkında henüz bir düzenleme yapılmadığı için her sene binlerce kişinin mağdur olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bankalar Hiçbir Şekilde Borç Ertelemesin Gitmez

Yazımızı okuduğunuzda bankalara kızabilirsiniz; ama bankaların da ayakta kalabilmeleri daha doğrusu var olan sistemi yürütebilmeleri için duygusallıktan çok, reel ekonomik faktörler üzerinden işlemlerini yürütmeleri gerekmektedir. Bankaya borcu olan kişilerin borçlarının ertelenmesi ve bu gibi birçok kişinin ortaya çıkması bankayı batma noktasına getirebilecektir.  Bu nedenlerle askere giden kişilerin borç sorunun çözümü bankaların nezdinde değil; daha çok devlet tekelinde gerçekleşecek kesin bir çözümle mümkün olabilecektir.

Askerde olan kişiler var olan borçları yüzünden herhangi bir haciz işlemi ile karşılaşmamak için, kredi kartı borçlarını askere gitmeden ödemelerini tavsiye ederiz. Çünkü , özellikle de lisans mezunu olmayan kişilerin yapmış olduğu askerlik süre olarak 12 aya tekabül etmektedir. Bir kişinin 12 ay boyunca kredi kartı borcunu ödememesi onu askerden sonra büyük bir borç yükü ile karşı karşıya bırakabilir. Bu noktada dikkatli davranıp gerekirse bütün borçların bir şekilde askere gitmeden ödenmesi oldukça önemli bir tedbir olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartını İptal Etmek başlıklı makalemizde borcu olan kartı kapatma, kart nasıl kapatılır ve kredi kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz