20 Kasım 2019

ATM Para Çekme Limitleri

Vatandaşlar bankalara gitmeden işlemlerini halledebilmeleri için ya internet bankacılığını kullanırlar ya da evlerinin yakınındaki ATM’leri kullanırlar. Birçok işlem için artık entegre olmuş olan bankamatikler, banka müşterilerinin neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmiştir. Vatandaşların bankamatikte en çok yapmış oldukları işlemlerin başında para çekme işlemi gelmektedir. Şubeye gitmeden bankamatikten parasını çekmek isteyen müşterileri sadece limit problemi ile karşılaşmaktadırlar.  Bu makalemizde vatandaşlar için sorun olmaya başlayan limitler hakkında bilgi vereceğiz. ATM para çekme limitlerini bankalar nezdinde sırasıyla açıklamaya çalışacağız.

 

Değişen teknolojinin imkanlarına hızlı bir şekilde entegre olmayı başaran bankaların her geçen gün müşterilerine yeni bazı avantajlar sunması oldukça olağan karşılanmaya başlanmıştır. Özellikle şubesiz bankacılık konusunda çok radikal kararlar alınmaktadır. Bankaların masraflarını azaltabilmek için bazı yöntemler geliştirmeleri ve özellikle online bankacılık ve şubesiz bankacılık son zamanlarda oldukça önem kazanmaktadır. Bunlara son yıllarda ayrıca ATM şubesiz bankacılığı da eklenmiş oldu. Müşteriler artık banka şubesine uğramadan bütün işlemlerini bankamatiklerden yapabilir duruma geldiklerini söyleyebiliriz. Bankalar da maliyetlerin azaltabilmek için bu gibi bir uygulamayı her zaman teşvik etmektedirler.

 

Para çekme noktasında bütün bankalar müşterilerine belli bir limit koymuştur. Bu konuda bazı bankalar değişik uygulamalara giderek standart limit sınırı değil de müşteriye özel limit sınırlaması getirmiştir. Örneğin banka, birçok müşterisine günlük para çekme limiti olarak 1500 TL gibi bir sınır koymuşken, özel statüde gold diyebileceğimiz bir müşterisine ise günlük 5000 TL para çekme limiti tanımlayabilmektedir. Burada bir haksızlıktan söz etmek doğru olmasa gerek. Çünkü bankaların rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için bazı noktalarda değişik pozisyonlar almaları gerekmektedir. Özel müşteriye özel ilgi göstermek gibi. Bu diğer müşterilerin hakkına girmedikçe sorun olmayacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Bankaların Para Çekme Limitleri

Şimdi de sırasıyla hangi banka müşterisine ne kadar para çekme limiti tanımladığına bakalım.

 

Ziraat Bankası:

Ziraat Bankası’nda günlük para çekme limiti 1500 TL olmaktadır. Ayrıca bazı Ziraat bankamatiklerinde var olan avuç içi okuma sistemi sayesinde ekstra 1000 TL daha para çekebilirsiniz. Ama bunun için bankada avuç içi işlemlerinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

 

Garanti Bankası:

Garanti Bankası müşterilerine günlük 2000 TL para çekme limiti sunmaktadır. Ayrıca bazı özel koşullarla 2000 TL ek para çekme limiti de sağlama yoluna da gidebilmektedir. Bunun ek faizleri olacaktır.

Vakıf Bank:

Vakıf Bank müşteri için bankamatikten para çekme limiti 1500 TL’dir

 

İş Bankası :

İş Bankası da günlük bankamatikten para çekme limitini 1500 TL olarak belirlemiştir. Ayrıca para çekmek isteyenler faiz ödemek koşulu ile bu hizmeti alabilir.

Türkiye Ekonomi Bankası:

TEB’de bankamatikten para çekme limiti 24 saatlik saman dilimi için 1000 TL ilse sınırlı tutulmuştur.

Halk Bankası:

Halk bankası Müşterilerine günlük 1000 TL para çekme limiti sunmuştur.

 

Yukarıdaki listeye baktığımızda genellikle bankaların müşterileri için uygun gördükleri rakam aralığı 1000-1500 TL’dir. Bundan fazla paraya ihtiyacı olan kişiler banka şubesine gitmek zorunda kalacaklardır. Bankaların limit koymalarındaki amaçları hem müşterilerinin güvenliğini sağlamak hem de bazı işlemler için şubeye yönlendirmektir. Örneğin günlük para çekme limiti 10.000 TL olan bir bankamatik kartının dolandırılması sonucu 10.000 TL gibi bir zarar ortaya çıkacaktır. Bu gibi nedenlerle bankamatiklere para çekme limiti getirilmiştir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.