21 Kasım 2019

ATM’de Kartım Kaldı Ne Yapmalıyım?


Bankaların artık her köşeye yerleştirmiş olduğu ATM’ler sayesinde müşteriler şubeye gitmeden para ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Ama bazen ATM’den para çekme esnasında istenmeyen durumlar başınıza gelebilir. Bunların başında ATM’ye kartınızın sıkışması ya da kartınızı ATM’de unutmanızdır. Bu durumda; “ATM’de kartım kaldı ne yapmalıyım?” gibi bir soru akla gelebilmektedir. Birçok kullanıcının başına gelen bu olay sizin de başınıza gelebilir. Bu tür bir durumla karşılaştığınız anda ilk olarak kesinlikle panik yapmayın. Sonuçta kartınızın oraya sıkışması ya ATM tarafında yutulması, kartınızın güvenliği için henüz bir sorun teşkil etmemektedir.

 

Eğer kartınızı para çektikten sonra bankamatikte unuttuysanız, kartınızı unuttuğunuz  ATM’nin bulunduğu nokta çok önemlidir. ATM eğer bankanın yanı başında ise ve sizden sonra gelen müşteri unuttuğunuz kartı banka görevlisine teslim ettiyse sorununuz birkaç dakikada halledilebilecek bir sorundur. Banka güvenlik görevlisine söylemeniz durumunda, ibraz edeceğiniz kimlik cüzdanı ile tekrar kartınızı teslim alabilirsiniz. Tabi bu durumda bile hemen kartınızın şifresini değiştirmeniz faydanıza olacaktır.  Buna benzer bir diğer sorun da kartınızın şube yanındaki ATM’ye sıkışması ya da ATM’ce yutulmadır. Bu durumda kartınızı almak için şubeye başvurunuzu kimlik ile yapmanız yeterli olacaktır. iş yoğunluğuna göre size yardımcı olunup kartınız ATM’den çıkarıp size teslim edilecektir. Ama kartınızda bir bloke varsa bu teslimat gerçekleşmez.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kartınızın herhangi bir banka şubesine uzak bir bankamatikte sıkışması durumunda yapmanız gereken bir dizi işlem vardır. Öncellikle kartınızın neyden dolayı sıkıştığını belirlemeniz gerekmektedir. Her şeyden önce ilk şüphelenmeniz gereken nokta, kart dolandırıcılarının ATM’lerde kurmuş oldukları düzenek türünden bir düzenek olup olmadığıdır. Bu konuda herhangi bir şüpheli düzenek yoksa o zaman başka nedenlere odaklanmalısınız. Kartınızda bloke var mıydı, kart şifresini 3 kez üst üste yanlış mı girdiğiniz, kartınız daha önce kullanıma kapatılıp iptal mi edildi, bankamatikte işlemlerin devam etmesini beklemeden sürekli farklı tuşlara girerek, ATM’nin kartı yutmasına mı sebep verdiniz ya da ATM’de elektronik bir sorun mu oluştu? Gibi soruları hızlı bir şekilde zihninizde cevaplamanız gerekecektir. Çünkü ilk yapmanız gereken şey olan müşteri hizmetlerini aradığınızda, müşteri temsilcisinin sizi daha sağlıklı yönlendirmesi için ona doğru bilgileri vermeniz gerekecektir. Verdiğiniz bilgiler sonrasında, müşteri temsilcisi size bazı seçenekler sunacaktır. Ya mevcut kartınızın iptal edilip size en yakın zamanda kart gönderilmesi teklif edilecektir. Ya da kartınızı iptal edilmeyip en kısa sürede ATM’nin yetkililer tarafından açtırılıp kartınızı kimliğinizi belirmeniz durumunda teslim almanız seçeneği size sunulacaktır.

 

Eğer hesabınızda yüklü miktarda nakit mevcutsa, size önerim kesinlikle kartınızı iptal ettirip, ayrıca hesabınızın bütün bankacılık işlemlerine belli bir süreliğine de olsa kapattırmanız olacaktır. Bu, sizin hesap güvenliğinizi yeni kartınız gelinceye kadar sağlanması açısından önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.