17 Ocak 2019

Avukatlık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Avukatlık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Banka kredilerini ödeyemeyen kişiler, 3 ay boyunca borçlarını geciktirdiklerinde banka avukatı tarafından aranıp bankaya çağrılabilirler. Bu durumda banka avukatı kişilere yeni bir teklif sunmaktadır. Bu yeni teklif çok yüksek faizle olabilmektedir. Ama bankaya borçlu olan kişi farklı bir bankadan kredi çekerek bu eski kredi borcunu daha düşük bir faizle kapatabilir. Ama bu sefer de avukatlık olanlara kredi çıkar mı sorunu gündeme gelmektedir.

Banka Borcundan Dolayı Avukatlık Olanların Yapması Gerekenler

Bankacılık kanununa göre, ister bireysel kredi ister kredi kartı olsun, bankaya olan bir borcun 3. Aydan itibaren ödenmemesi durumunda banka tarafından borçlu kişiye takip başlatılabilmektedir. Bankanın bağlı olduğu icra müdürlüğünde başlatılacak icra takibi ile birlikte kişilere yeni maliyetler çıkacağı gibi, eve haciz gelme durumu da ortaya çıkacaktır.

Banka takibi sonrası icra tehlikesi ile karşı karşıya kalan kişiler, icrayı durdurmak için birkaç yöntem kullanabilir. Bunların bir tanesi banka avukatı ile yeni bir ödeme planı konusunda anlaşmak, diğeri de para bulup banka borcunu kapatmaktır.  Banka avukatı genelde düşük vade ve yüksek faiz oranı ile teklif sunar. Bu durumda birçok kişi başka bankadan kredi çekmek istemektedir. Çünkü başka bankalar 48 aya kadar kredi verebilmektedir.

Not: Takibe takılan kişiler aynı banka ile yeniden yapılandırma yapıp borcunu yine ödemezse bu sefer hapis tehlikesi söz konusu olabilir. Bunun için avukatlık olanlar başka bankaya kredi için başvuru yaparak zor durumdan kurtulmaya çalışırlar.

Banka İle Kredi Nedeni İle Avukatlık Olma

Öncelikle şunu belirtelim; banka avukatı tarafından aranmak direkt icralık olduğunuz anlamına gelmez. Banka avukatı icra öncesi sizi uyarır ve icraya vermek ile tehdit eder. Bu durumda borcunuzu yapılandırır ya da kapatırsanız icra söz konusu olmaz. Bunun için halihazırda borçlu olduğunuz banka size yeni bir kredi çıkartabilir. Bu yapılandırma dışında başka bir kredi olabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Burada hem gelir durumunuz hem de kredi notunuz devreye girecektir. Kredi notunuz az riskli olan 1099 puan üstünde ise ve gelir belgesine sahip iseniz banka size yeni bir kredi verebilir. Aynı bankadan olmasa bile başka bir bankadan kredi çekebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Olması Gereken Kredi Notu

Banka kredisine başvuru yaptıktan sonra kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Kredi başvurusunda önemli kriterler vardır. Bunlar;

  • Sahip olduğunuz aylık gelir miktarı
  • Başvuru yaptığınız kredi limiti
  • Banka kredi puanınız

Bu 3 önemli noktaya bakılarak size kredi çıkıp çıkmayacağını önceden tahmin edebiliriz. Banka aylık gelirinizin en fazla %75- 80’nine kredi verecektir. Yani çekeceğiniz kredinin bir aylık taksit tutarı sizin aylık gelirinizin %80’nini geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanında kredi notunuzun en azından 1100 puanın üstünde olması gerekebilir. Bu şartlar altında avukatlık olmuş olsanız bile banka kredisi çekebilirsiniz.

İcralık Olunca Kara Listeye Girme Durumu

Türkiye’de şu anda yüz binlerce kişi banka kara listesinde bulunmaktadır. Bu kişiler kredi konusunda en riskli olan müşteriler olarak kabul edilmektedir. Ama banka icra takibine takılmış olan kişi sayısı çok daha fazladır. Bu, her icralık olanların hemen kara listeye girmeyeceğini göstermektedir. İcralık oldum kara listeye girer miyim diye soran kişiler için şunu söyleyebiliriz;

kredi gecikmesini 3. Ayda da ödemeyen kişiler banka ile uzlaşmak istemez ise icra takibine uğrayabilir. Eğer icraya uğradıktan sonra da kredisini ödemezse ve bu konuda bir çalışma yapmak için banka ile anlaşmaya çalışmazsa banka tarafından bu durum KKB’ye bildirilip kişinin kara listeye alınmasını sağlayabilir. Bundan dolayı, icralık ya da avukatlık da olmuş olsanız henüz kara listeye girmiş sayılmazsınız. Kara listeye girmemek için gerekli ödemeleri yapmak ya da borçlarınızı yeniden yapılandırma yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

  1. Ayhan dedi ki:

    Ben icraligim ve maaşımdan çekiliyo 4/1i ben bir daha kredi cekebilirmiyim

  2. mehmetcinar02@outlook.com dedi ki:

    25000.liraya ihtiyacim var.size zahmet bana yardımcı olabilirmisiniz

Yorum Yaz