20 Ağustos 2019

Banka Çeki Nedir?

Ticaret Hayatında sıkça kullanılan çek, ticarete atılacak yeni girişimcilerin ödeme ve tahsilatlarını düzenleyebilmek için faydalanabileceği bir evraktır. yeni bir girişimci olarak banka çekinin nasıl doğru kullanılması gerektiğini ve nasıl yararlanılması gerektiğini bilmek gerekir. Banka Çeki Nedir? sorusu için verilebilecek en anlamlı ve mantıklı cevapta budur zaten. Bir ödeme aracı olan çek, her ne kadar bankaya verildiğinde ödenmesi gereken bir evrak olsa dahi ticaret piyasasında vadeli olarak kullanılır. Kredi kartının yaygınlaşmasından dolayı itibarı azalsa bile kanundaki koruyucu hüküm sebebi ile ve taşıdığı şekil şartlarından dolayı hala eskisi gibi yaygın kullanılmaya devam eden bir ödeme aracı olmaya devam etmektedir. Çek yazarken bilinmesi gereken bazı önemli kurallar vardır. Öncelikle çalışılan bankaya müracaat edilmesi gerekir. Müracaat edilen banka sizden gerekli evrakları aldıktan sonra 10 ya da 15 yapraklı bir çek karnesi verir. her bir boş çek yaprağı için “değerli kağıt bedeli” denilen 5-6 TL ödeme yapmanız gerekecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Müşteriye vermiş bulunduğunuz çeki, müşteri bankanıza vadesinde getirip tahsil ettirmek istese sizin banka hesabınız müsait olmasa dahi banka kanuna göre 1.200 TL şeklinde ödeme yapmak durumundadır. Banka, kendisini koruma altına alabilmek için çek karnesini size vereceği zaman sizden “ çek sayfası x 1.200 TL” tutarında bloke hesabı veya teminat bulundurmanızı rica edebilir. Banka bloke hesabınızda faizi işletebilme imkanına sahiptir. Fakat kredi ödemelerinizde herhangi bir sorun bulunmuyor ise ve banka hesap hareketleriniz düzenliyse bu parayı teminat olarak bloke etmeme imkanına sahip olabilirsiniz. Uzun süredir iş yapan insanlar çek kullanmaktan çekinirler. Çek yazmanın kontrolü çok önem arz etmektedir. Çeki vadesinde tahsil etmek gerekir. Çek kullanımları düzenli ve kontrollü bir şekilde yapılmadığı taktirde ticari açıdan ciddi cari açıklar ortaya çıkabilir.

Yazdığınız çekin takibini de iyi bir şekilde yapmalısınız çünkü eğer verdiğiniz bir çek karşılıksız çıkarsa bu sizin ticari hayatınızı çok olumsuz etkileyecek ve bir daha başka firmalar size güvenerek iş yapmayacaktır. Kredi sicilinizde etkileneceği için bankalar ile olan ilişkilerinizde de sorun olacaktır. Kredi çekerken bakılan ilk şeylerden bir tanesi de çek durumunuz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Çalışanlarının Maaşları başlıklı makalemizde Banka Çalışanlarının Maaşı ve Banka Çalışanlarının Maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz