20 Kasım 2019

Banka Dışı Kredi Nasıl Alınır?

Kredi her zaman ihtiyaç duyulan bankacılık hizmetidir. Şimdilerde en fazla bilinen kredi veren yerler içinde bankalar ilk sırada yer almaktadır. Bankadan kredi çekemeyenler, başka hiçbir yerden kredi çekemeyeceğini düşünerek para bulmaktan ve temin etmekten vazgeçebilir. Ama banka dışında da kredi çıkartan finans kurumları vardır. Banka dışı kredi nasıl alınır diye merak edenler için, banka harici tüm kredi veren özel ve kamu kurumlarının listesini hazırladık.

Acil Para Lazım Ve Banka Başvurularımı Olumsuz Yanıtlıyor

Bankalar her önüne gelene kredi vermez. Bazı prosedürleri olduğu için belli kriterler dahilinde kredi onayı vermektedir. Bunlar arasında, kredi sicili her zaman ne önemlisi olmuştur. Kredi sicilinin yanı sıra, gelir belgesinin olmaması da kredi ret sebebi olarak bilinir. Hem kredi sicili iyi hem de gelir belgesi de var; ama yine kredi çıkmıyorsa bunun da temel nedeni de kredi limitinin yetersiz olmasıdır. Bankalar kişilerin gelirinin %75 ya da %80’ininden fazla kredi vermez. Bu durum da kredi çekilirken göz önünde tutulmalıdır.

Bankadan Başka Para Bulunabilecek Yerler

Banka dışı kredi nasıl alınır diye merak edenler için şu sıralamayı yapalım. Bankadan umduğunuzu bulamadıysanız o zaman, birçok ilde şubeleri olan Faktöring firmalara ve ikrazatçılara başvuru yapabilirsiniz. Özellikle elinde günü gelmemiş çek ve senet olanlar için faktöring şirketler çok acil kredi temin edebilmektedir. Aynı gün kredi veren bu yerler, senet ve çek ile çalışan ticari işletmelerin en çok tercih ettiği kurumlar arasında yer almaktadır.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Çekilebilir

Faturalı hattınız varsa ve kara listede isminiz yoksa o zaman faturalı hatlar üzerine kredi veren yerler ve mağazalara başvuru yaparak nakit sorununuz çözebilirsiniz. Mağazadan kredi çıkartmak kaydı ile alacağınız ürünleri uygun fiyattan yani çok zarar etmeyecek şekilde başka yerlerde satabilirsiniz. Bu da çokça kullanılan bir para bulma şeklidir.

Page Title

REKLAMLAR

Kuyumcudan Senetle Borç ya da Altın Almak

Kuyumcuların bir kısmı senetle altın satmaktadır. Bunun için de kişilerden sicil durumu istenmez. Sadece gelir belgesi, ikametgah belgesi ve T.C kimlik belgesinin fotokopisi talep edilir. Bu şekilde senetle para ya da altın almak mümkün olacaktır. Altından ziyade size nakit para lazımsa bu belgeleri sağlamanız durumunda kapalı çarşıdaki bazı altın satıcıları, kuyumcular hatta başka esnaflar da size yardımcı olacaktır.

Elden Taksitle Telefon Alıp Daha Sonra Nakite Çevirme

Telefon fiyatlarının yüksek olması bazı durumlarda olumlu sonuçlara neden olmaktadır. Telefonu elden taksit ile satın aldıktan sonra başka bir telefoncuya nakit yani peşin para ile sıfır ayarında satabilirsiniz. Bunun için elinizdeki faturayla birlikte henüz ambalajı duran telefonu satabilirsiniz. Bu şekilde hem daha uygun satmış olur hem de kar elde etmiş olursunuz.

Kredi Veren Özel Danışmanlık Firmalar

Yine illerde ve ilçelerde artık yaygınlaşmaya başlayan özel kredi veren danışmanlık firmalarından da kredi alınabilir. Daha önce tefeci ya da banker olarak bilinen bu kişilerin özel finans kurumları açması sonrası bu yerlerden de kredi çekmek mümkün hale gelmiştir. Bu yerlerin kredi vermesi daha kolaydır; ama kredi faizleri de bankalara göre daha yüksek sayılabilir. Bu nedenle kredi çekemiyorum diyenler ve acil kredi lazım diyenlerin bu yerlere başvuru yapması daha mantıklı olacaktır.

Son Çare Kara Listeden Kurtulmak

Bankadan kredi alamadığınız için alternatif yollar deniyor olabilirsiniz, bu yolların hiçbiri sizin için uygun değilse o zaman yine rotayı bankaya çevirmek isteyebilirsiniz. Ama bankadan kredi çekememenizin nedeni sicilinizin bozuk olması ya da kredi notunuzun düşük olması ise o zaman kredi notunuzu yükselttikten sonra yeni başvuru yapabilirsiniz.

Şu önemli bilgiyi aklınızdan çıkarmayın; kredi notunuzdan dolayı kredi alamıyorsanız sık sık kredi başvurusu yapmayın. Bunun yerine sabırla banka sicilinizi temizlemeye çalışın. Daha sonra uygun zamanda yeni başvuru yaparak istediğiniz kadar kredi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.