Banka Güvencesi Arttı

Sigortaya tabi mevduat ve katılım fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından tahsil olunacak primlere dair yönetmelikte değişiklik yapıldı. Değişikliğe göre, bankada bulunan mudilere ait mevduatın devlet güvencesi 100 bin liradan 150 bin liraya çıktı. Bu güvence sadece vadeli mevduat hesapları için geçerlidir.

Devlet güvencesi 150 bin tl ye cıktı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bankada bulunana mevduatın devlet güvencesi ile ilgili olarak yaptığı değişikliği 25 Eylül 2019 günü Resmi Gazetede yayınladı. Bu önemli düzenlemeye göre, daha önce bankada 100 bin liraya kadar mevduatı olan kişilerin parası devlet güvencesindeyken bu değişiklikle bankada herhangi bir sorun olduğu takdirde devletin güvencesindeki para 150 bin TL oldu.


Mevduat hesapları

Mevduat hesabı; bankaların hizmet verdiği en önemli kalemlerden biridir. Yada banka işlemleri yapmanın ilk basamağıdır da diyebiliriz. Kredi kartından EFT işlemine kadar tüm alınan hizmetler için ilk olarak bankada bir mevduat hesabına ihtiyaç vardır.

Banka işlemleri yapan herkesin bir hesabı vardır. Hesapların hemen hepsi mevduat hesabı olarak adlandırılır.

Mevduat hesabı nedir?

Bankaların kendilerine kaynak sağlamak için topladıkları müşteri birikimlerini yine müşteri adına tuttuğu yerdir. Bankada açılan her hesap mevduat hesabıdır. Mevduat hesapları kendi aralarından ilk olarak vadeli ve vadesiz şeklinde ikiye ayrılır.

Vadeli Mevduat: Kişi birikimini değerlendirmek ister ve bankaya para yatırırken faiz yada kar payı beklentisi ile para yatırır. İşte belirli bir gün sonunda karşılık beklentisi ile kullanılan hesaplara vadeli mevduat hesabıdenir. Bankların uygulamaları ile vadeli hesapların isimleri ve kullanım şekli farklılık gösterir. Banka müşterisinin ihtiyacına göre şekillenen bu hesaplar ihbarlı vadeli hesaplar , kırık vadeli hesaplar yada yatırım hesapları şeklinde adlandırılan farklı hesaplara ayrılırlar. En risksiz değerlendirme aracı olan vadeli hesaplarda 1, 3, 6, 12 ay şeklinde kendinize bir plan yaparsınızve elinizde bulunan paranızı bankaya yatırırsınız. O süre içerisinde paraya dokunmaz ve sonunda gelirinizi alırsınız.

Page Title

REKLAMLAR

Vadesiz Mevduat: Cari hesap olarak da tanımladığımız bu hesap hizmeti paranızı istediğiniz gibi tutmanızı sağlar. Çoğu zaman maaş hesabı diye de söyleriz. Anlık olarak ihtiyacınız olduğunda rahatlıkla geri çekebilirsiniz. Bu hesap üzerine verilecek ATM kartı ile alışverişler de yapabilirsiniz. Hesabınızda ne kadar para varsa o kadar alışveriş yaparsınız. Ayrıca EFT, havale , fatura ödeme gibi tüm işlemler bu hesaptan yapılır.

İhbarlı Mevduat: İhbarlı mevduat hesabının da adından anlayacağınız gibi bir ihbar durumu vardır Yani hesaba yatırdığınız parayı çekmek istediğinizde haber vermeniz gerekmektedir. Bunun için bankalarda genel olarak uygulanan süre 5 ile 10 gün arasındadır. Koşula bağlanılarak açılan hesaplara ise ihbarlı mevduat hesabı denir.

Kırık Vadeli Mevduat: 1, 3, 6, 12 ay ve üstü vadeler vadeli hesap için geçerlidir. Kırık vadeli mevduat hesabında ise1 ile 3 ay arasında ya da 3 ile 6 ay arasında vade isteyenler için uygulanıyor. Aylı olarak değilde günlük olarak hesap açılır ama hesaplar 30 günün üzerinde olmalıdır.Bu hepsi için geçerlidir. Bu hesapla müşteri, planladığı güne kadar vade yaptırır ve aylık hesaplara göre ara dönemde vade bozumu yaşamaz.

Mevduat hesabı kullanılırken nelere dikkat etmelidir?

Özel olarak bir banka tercihiniz yok ise hesap açarken öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli unsur banka seçimidir. Özellikle bankaların masraf politikaları ve verdiği hizmetler hakkında net bilgiye sahip olmasınız. Eğer internet bankacılığı kullanacaksanız seçeceğiniz banka internette yapacağınız işlemlerde komisyon alınıyor mu yada bankanın bulunduğunuz yerde ATM si var mı ve yahut banka her yıl hesap işletim ücreti alıyor mu? Bu konularda araştırma yapıp sizin için en uygun bankayı seçmelisiniz. Eğer hesap açılışları yaparken bunları dikkate almazsanız, dönemlik ya da senelik belli masrafların ödemelerini yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanında verdiği hizmetleri de dikkate alarak ve sizin kullanmayı planladığınız seçenekleri sunup sunmadığına bakmanız gereklidir.Bir önceki yazımız olan Kiralık Kasa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.