17 Ocak 2019

Banka Hesabıma Bloke Koymuş  

Banka Hesabıma Bloke Koymuş  

Bankada bulunan paranın banka tarafından doğrudan bloke edildiği durumlar sıkça karşılaşılan bir problemdir. Kişiler herhangi bir yere borcu olmadığını iddia etseler de bankalar doğrudan hesabınıza tedbir koyacağı gibi  diğer devlet kurumları da banka aracılığı ile hesaplara bloke koydurabilir. Siz de böylesi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bankanızın hesabınıza bloke koyması sebebi ile hiçbir şekilde hesabınızdan para çekemezsiniz. Bloke aslında bir tedbirdir. Ve tedbir kararı kalkmadıkça da hesabınız bloke kalmaya devam eder.  Banka hesabıma bloke koymuş diyen ve bu konuda çözüm arayan kişiler için yazmış olduğumuz makalemizde hesap blokeleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle hesabınıza bloke koyulduysa bunun neyden kaynaklı olduğu öğrenilmelidir. Eğer daha önceden bazı borçlarınız takip altında ise o zaman bu borçlarınıza istinaden banka hesabınıza tedbir koymuş olabilir. Bu en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Diğer yandan hesaba tedbir koyulmasının daha birçok sebebi olabilir. Şimdi bu ihtimalleri sıralayalım.

 • Ödenemeyen başka banka kredisi nedeni ile bloke koyulması
 • Ödenmeyen kredi kartı borcu nedeni ile hesaba bloke koyulması
 • Vergi dairesine ödenmeyen bir borç nedeni ile hesaba bloke koyulması
 • Bankacılık hesaplarında çok fazla şüpheli para hareketinin olması
 • Vergi kaçırdığı düşünülen kişilerin hesaplarına bloke koyulması
 • Adli bir suç işleyen kişilerin hesaplarına bloke koyulması
 • Yurt dışına izinsiz çıkan kişilerin banka hesaplarına bloke koyulması
 • Ya da tamamen yanlışlıkla sistemsel bir hata nedeni ile hesaba bloke koyulabilir.

Yukarıdaki sebeplerden ötürü banka hesaplarınıza bloke koyularak, bütün  para çekme yollarınız kapatılır. Hesabınız blokeli olduğu için hem paranızı bankadan hem de bankamatikten  çekerek kullanamazsınız. Aynı zamanda online ödemeler de gerçekleşmez.

 

Banka Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Yukarıda hesaba bloke koyulmasını gerektiren bazı durumlara yer verdik. Siz de bu durumlardan birinden dolayı bu sorunu yaşıyorsanız öncelikle bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar tedbir kararını kendisi verirken bazıları da ya icra dairesi ya da savcılık talimatı ile tedbir kararı verir.

Page Title

REKLAMLAR

Eğer bankaya olan borcunuzdan dolayı tedbir varsa o zaman borcunuzu ödeyerek bunu kaldırabilirsiniz. Ama herhangi bir adli suçtan dolayı savcılık talimatı ile bloke koyulmuş ise o zaman savcı ile görüşüp bu kararın kaldırılmasını talep edebilirsiniz.  Genelde borçlarda bu durum yaşanır. Kişiler arasında borç anlaşmazlığı sebebi ile mahkemeye giden kişiler, mahkeme sonuçlanıncaya kadar  borçlu kişinin hesabına tedbir konulmasını isteyebilir.

Mahkeme de kuvvetli deliller ışığında banka hesabına bloke koyabilir. Eğer sizin de böyle bir durumunuz var  ve haklı olduğunuzu ispatlayacak belgelere sahipseniz hemen bunu mahkemeye sunarak blokeyi kaldırabilirsiniz. Diğer yandan borcunuz varsa mahkeme bunu davam da ettirebilir.

Banka hesaplarına konulan blokelerde en sık karşılaşılan durumlardan biri de yanlış işlem ile bloke koyulmasıdır. Sistemden kaynaklanan ya da banka personelinden kaynaklanan hatalardan dolayı hesabınıza bloke koyulabilir. Bu durumda banka şubenize itiraz ettiğinizde durumunuza bakılır ve bloke kaldırılır.

 

İcra Nedeni İle Hesaba Bloke Koyulması

Ülkemizde icra dosyaları artık milyonları bulmuştur. Birçok kişin takipte borcu olduğu için çok fazla icra dosyası da hazırlanmak durumunda kalınmıştır. Borçlu kişiler bankalar ile de çalışmaya devam ettiği için hesaplara çok fazla bloke uygulanmaya başlanmıştır. örneğin kişinin başka bir yere borcu var ve icra takibi başlatılmış. Ve aynı kişiye başka yerden EFT-Havale şeklinde bir para gelecek, eğer alacaklı kurum bu borç için icra takibi başlatmış ve bankaya da bildirmişse o zaman banka kişinin hesabına bloke koyar.

Bu durumdan kurtulmak için de yine icralık olan borcun ödenmesi gerekmektedir.

 

Yanlış AFT-Havale Nedeni İle Hesaba Bloke Koyulması

Sizin hesabınıza gelen ama haberiniz olmayan  bir para nedeni ile banka hesabınıza bloke koyulabilir. Yanlış hesaba para aktaran kişi bu paranın miktarının yanlış olduğunu ya da yanlış kişiye gittiğini hemen bankaya iletirse banka diğer hesaba geçici bloke koyabilir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda hemen bankayı arayıp blokeyi kaldırmalarını hatırlatmalısınız. Çünkü yanlış gönderilen para işlemi düzeltilse bile bazen bloke işlemi devam etmektedir. Genelde unutulduğu için bu sorun devam eder. Siz de banka ile irtibata geçip işlemin tamamlanmasını isteyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bankadaki Paranın Devlet Güvencesi   başlıklı makalemizde bankadaki paranın devlet güvencesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Yasin dedi ki:

  Merhabalar
  Maaş haczi olmasına rağmen.bankada kalan paramın 4/1 ine bloke koyuyor.bu yaptıkları yasal bir işlemmidir.yardımlarınızı rica ederim

 2. antika dedi ki:

  x bankadan hesap açtırdım ögrenciyim. 1 hafya sonra hesabım bloke oldu. Hesap hareketleri fazla olmuş. Banka bana 5549 10 a ya göre işlem yapılamamaktadır diyor ve başla bir bilgi vermiyor ne yapmam gerekiyor?

  1. antika dedi ki:

   5549 19 taksim a yasası

  2. Özi dedi ki:

   Antika naptın kardşeim benimde aynı durumdan bloke koyuldu hesaplarıma ben bekliyorum hala bişey yapmadım yapmam gerekn bişey varmı senin hesapların açıldımı ?

   1. macar dedi ki:

    çözüm bulabildinizmi aceba benim hesabımada bloke konuldu

    1. lakerda dedi ki:

     Arkadaşlar benim başıma da aynı durum geldi. Çözüme ulaştırabilen ya da herhangi bir gelişme kaydeden var mı?

Yorum Yaz