17 Ocak 2019

Bankanın İkince Kez Yapılandırma Yapması

Bankanın İkince Kez Yapılandırma Yapması

Bankadan çekmiş olduğunuz kredinizi zamanında ödeyemediğiniz için takibe takılmış olabilirsiniz. Bu aşamada bankaya yapılandırma teklifi sunmanız durumunda, gelir durumunuzu beyan eder ve kredi notunuz da çok düşük değilse yapılandırma teklifiniz kabul edilebilir. Ama bu yapmış olduğunuz yapılandırmaya rağmen yine borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelecek olursanız, yapılandırdığınız krediyi ikinci kez yapılandırmak zorunda kalabilirsiniz.

Bankalar kredi onayı verirken sizin krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi değişik yöntemlerle önceden tahmin edebilir. Ama kredi çektikten sonra işsiz kalmanız ya da gelirinizi kaybetmeniz durumunda, kredinizi ödeyemeyebilirsiniz. Bu noktada banka da size artık yardımcı olmak isteyebilir. Çünkü, banka size kredi geri ödemesinde kolaylık sağlamazsa bu sefer hiçbir şekilde kredi tahsilatını yapamayacağını bilir. Bundan dolayı, uzun vade seçeneği ile size yapılandırma teklifleri sunacaktır.

Aynı Krediye İkinci Yapılandırma Yapılması

Banka size yardımcı olarak çekmiş olduğunuz krediyi uzun bir taksit dönemine yayarak krediyi yapılandırdı diyelim. Siz de ilk aylar zorlanmadan ödediniz; ama birkaç ay sonra yapmış olduğunuz hesaplamaların tutmaması sonrası tekrar kredinizi geciktirdiğinizi fark ettiniz. Bu noktada aynı ilk kredide olduğu gibi yine bankaya başvuru yaparak, ikinci yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankaya bu başvuruyu yapma hakkınız vardır. Ama banka ilk kredi yapılandırma sürecinde olduğu gibi size ikinci kredi yapılandırma işleminde yardımcı olur mu olmaz mı ona bazı kriterlere bakarak cevap verebiliriz.

Kredi Yapılandırma Şartları

Bankadan çekmiş olduğunuz krediyi ödeyemeyecek duruma geldi iseniz, banka bir şekilde size yardımcı olarak bu kredinizi geri ödemeyi kolaylaştırmaya çalışacaktır. Yoksa, en sonunda icralık olacaksınız ki, bundan banka da siz de pek memnun kalmazsınız. Bundan dolayı banka size yapılandırma konusunda yardımcı olacaktır; fakat bunun için de bazı şartlar isteyebilir. İşte kredi yapılandırma için gereken koşullar;

Page Title

REKLAMLAR

  • Yapılandırma başvurusu yapan müşterinin kredi notu çok kötü olmamalı
  • Müşterinin aylık sabit bir gelirinin olması
  • Müşterinin sigortalı bir işte çalışması
  • Aylık gelirin yetersiz olması durumunda kefil istenecektir

Bu şartlar altında banka kredisi tekrar yapılandırılabilir. Ama, kredisini sürekli olarak yapılandırarak erteleyen kişilerin artık yapılandırma başvuruları kabul edilmez. Çünkü, her yapılandırma sürecinde bankanın da zamanı ve emeği harcanmakla birlikte, genel müdürlük ile banka şubesi arasında sıkıntılar çıkmaktadır.

Banka Kredi Yapılandırması Yapmıyor!

Ülkemizde şu anda milyonlarca kişinin kredisi ya gecikmede ya da takipte. Kedilerin yanı sıra ayrıca kredi kart kullanıcılarının da borçlarını ödeyememesi sonrası,  yine yüz binlerce kredi kartı kullanıcısı borç takibine takılmış durumdadır.

Bu sorunların giderek çoğalması sonrası hükümet, bankaların daha kolay bir şekilde yapılandırma yapmaları için onları teşvik etmiştir. Bu teşvik paketinden sonra birçok banka, kredi ve kredi kartı yapılandırması için müşterilerine yardımcı olmaya başlamıştır. Ama bazı bankalar belli müşterilerine yapılandırma yapmayıp bunları geri çevirmiştir.

Yapılandırma yapmayan bankalar arasında devlet ve öze bankalar da bulunmaktadır. Bu bankanın politikasından ziyade, banka müşterisinin olumsuz yönlerinden kaynaklı sorunlardır. Örneğin, banka müşterisinin kredi notu çok kötü ise ve geliri de yoksa, banka yapılandırma başvurusunu kabul etmez.

Kredi notu kötü olup da geliri olmayanlar mevcut borçlarını yapılandıramadıklarında icra ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunun çözümü aslında banka şubesidir; ama banka yapılandırma yapmadığında da müşteri çaresiz kalabilir. Buna çözüm adına, sigortalı bir işe girip en azından gelir durumu beyan edebilir hale gelmek ilk yapılması gerekenlerin başında yer almaktadır. Bunların dışında, kredi notunun da yükselmesini beklemek daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz