20 Ağustos 2019

Banka Kara Listesi Ne Zaman Silinir ?

Bankalar tarafından oluşturulan kara liste, banka müşterilerinin en korktuğu uygulamalardan biridir. Bankaların kara listesine girdiğiniz takdirde finansal işlemleriniz tamamen sekteye uğrar ve başka bir bankaya gittiğinizde dahi aynı sıkıntıları yaşarsınız. Eğer yaptığınız kritik hatalar nedeniyle bankaların kara listesinde yer aldıysanız bundan sonra daha dikkatli olmak zorundasınız. Banka kara listelerinin güncellenme aralıklarını iyi bilmeniz durumunda sicilinizi düzeltebilir, finansal işlemlerinizi yeniden uygulamaya başlayabilirsiniz. Merkez Bankası tarafından oluşturulan özel bir sistemle kontrol altında tutulan kara liste, 5 yılda bir temizlenmektedir. Bu da kişinin borcunun tamamını ödemesiyle mümkün hale gelir. Eğer borç ödenmemiş ve yasal süreç sonlandırılmamışsa bu süre 5 yılın üzerine de çıkabilir.Bu yüzden kara liste ne zaman silinir sorusunun detaylı cevabına yazımızın ilerleyen kısımlarında yer verdik.

Page Title

REKLAMLAR

Banka kara listesine girdiğinizde hangi bankaya giderseniz gidin benzer sorunlarla karşılaşırsınız. Kimliğinizi banka müşteri yetkilisine verdiğinizde yetkili tarafından TC kimlik numara sorgulamanız yapılır. Ekranda kara listede olduğunuz görülür. Bu nedenle kredi kartı, vadeli hesap, kredi, teminat mektubu ya da çek talebi gibi istekleriniz olumsuz sonuçlanır. Kara listeye girdikten sonra borcunuzu ödemeniz şarttır. Aksi takdirde bankalarda hesap açmanız dahi zora girebilir. Bu da bankacılık işlemlerinizde sıkıntı yaşamanıza sebep olacaktır. Kara listede yer almamak için kredi kartı, kredi, çek ve benzeri banka borçlarınızı zamanında yatırmaya özen göstermeli, süresi geçen borçlarınız için acilen önlem almalısınız.

Merkez Bankası kaydının 5 yıl saklı kalması, gerek bireyler; gerekse kurumsal banka müşterileri için hayli uzun bir zamandır. Kara listede yer alan bir müşterinin borcunu ödemesinin ardından belli bir süre geçmişse, şube yetkisinde bazı hizmetler sunulabilir. Örneğin; 2014 yılında kara listeye girmenize sebep olan borcunuzu kapattığınızı varsayalım. Borcunuzu kapatmanızın üzerinden 2 yıl geçtiği için bankalarda çeşitli hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için banka yetkililerini ikna etmeniz şarttır. Banka yetkilileri, bir daha böyle bir durum yaşanmayacağına inandıkları takdirde sizlere düşük limitli hizmetler sunabilirler. Bazı bankalar, bu tip müşterilere düşük limitli bir kredi kartı çıkartarak müşteriyi bir süre sınarlar. Kişinin borcunu düzenli ödemesi durumunda limit artışı yapılabilir. Daha sonra kredi kartı dışındaki kredi hizmetleri de sunulmaya başlanır. Bu süre zarfında sabırlı olmak ve tüm borçları düzenli olarak ödemek şarttır.

Kara listeden nasıl çıkılır ? adlı yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kasa Kiralama başlıklı makalemizde banka kasa, kasa kiralama ve kiralık kasa hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz