20 Ağustos 2019

Banka Kasa Kiralama

Bankaların müşterileri ile ilişkileri, finans sisteminin getirmiş olduğu gerekliliklerden dolayı çoğunlukla sanal ortamda yapılan işlemler ya da şubede yapılan işlemler şeklindedir. Bankacılık sektörü müşteri hizmet alanını her zaman geniş tutmaya çalışmaktadır. Bu hizmet alanlarından bir tanesi de kiralık banka kasası hizmetidir. Bu uygulama kapsamında, müşteriler bankadan kiraladıkları kasalara değerli eşyalarını (altın,döviz,para,çok önemli evrak) koyarak onları güvende tutarlar. Bunun için bankanın belirlemiş olduğu kiralama ücreti peşin ödenmek kaydıyla sözleşme imzalanır. Sözleşmeler genellikle yıllık imzalanır. Ve bir yıllık kira bedeli kadar depozito alınır. Kira sözleşmenizi yenilemediğiniz taktirde, banka tarafından depozitonuz size iade edilir. Bankanızın sizden depozito talep etmesinin sebebi şudur: kiraladığınız kasayı ancak çift anahtar kullanarak açabilirsiniz. Bu anahtarlardan biri sizde, diğeri ise bankada kalır. Sizin emanet olarak aldığınız anahtarı kaybetmeniz ya da geri vermemeniz durumunda banka sizden peşin olarak aldığı depozitoyu size iade etmez.

 

Page Title

REKLAMLAR

Çoğunuzun aklındaki soruyu duyar gibiyim. Banka kasası güvenilir mi? Bu soruya aslında uzmanlık alanımız olarak rahatlıkla evet diyebiliriz. Çok istisnai bir durum olmadıkça kiraladığınız kasanın içindeki eşyalarınızın başkasının eline geçmesi mümkün değildir. Bunun nedenine gelince; öncelikle her banka şubesinin kiralık kasası yoktur. Ancak güvenilir, sağlam binalarda ikamet eden bankalar kiralık kasalar bulundurur. Kasalar bankaların genellikle bodrum katında bulunur. Çoğuz zaman bu katın etrafı çelik duvarlarla muhafaza edilmiştir. Bu bölüme sizler kasanızı açmak istediğinizde banka güvenlik görevlisi ile birlikte girersiniz. Elinizdeki anahtar ve güvenlik görevlisinin kullanmış olduğu ikinci anahtarla kasanız açılır. Bu noktadan sonra görevli odanın kapsında sizi beklemeye başlar. Yani kiralık kasanızdaki eşyalarınızı göremez. İşlemlerinizi bitirdikten sonra tekrar aynı işlemler uygulanarak kasa kapatılır. Her istediğinizde bankaya giderek kasanızı açtırabilirsiniz. Bunun için kimlik ibrazı gerekli olup, kasa açma günü saatinizi takip edildiği imza sirküsüne imza atarsınız.

 

Banka kasalarının maliyeti, bankadan bankaya değişmekle beraber, üç tür kasa bulunur. Büyük,orta ve küçük boy kasalar. Bunların yıllık ücretleri de boyutlarına göre değişmektedir. Özellikle yeni evli çiftler kiralık kasalara çok ilgi gösterirler. Çünkü düğün takılarını özellikle altınlarını evde saklamak istemezler. Altın hesabı açtırdıklarında da somut altınları belki değerlerini kaybetmeyecek ama gram altına dönüşecekleri için aynı altınları (bilezik küpe gibi) tekrar almaları mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı kasa kiralama daha makul bir çözüm olur. Yine çok önemli evrakları olan iş adamları başta olmaz üzere birçok kişi en güvenilir yöntem olarak banka kasası kiralarlar.

Bir önceki yazımız olan Telefon Bankacılığı Nedir? başlıklı makalemizde telefon bankacılığı, telefon bankacılığı hangi işlemler yapılır ve telefon bankacılığı nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz