18 Ağustos 2019

Banka Kredi Borcunu Erteleme Başvurusu

Bankaya olan kredi borcunu türlü nedenlerle ödeyemeyen kişiler için banka zaman kaybetmeden icra takibi başlatır. İcra takibi ile karşı karşıya kalan kişiler, bu durumdan kurtulabilmek için kredi erteleme başvurusu yapabilir. Bunun mümkün olduğunu ama bunun için de bazı şartların oluşmasını ve de bankanın istediklerini yerine getirmeniz gerektiğiniz bilmelisiniz. Kredi erteleme ya da diğer bir adı ile kredi yapılandırma sürecinin nasıl işleyeceğini aşağıda anlattık.

Kredi Yeniden Yapılandırma Başvurusu

Kredi erteleme aynı zamanda var olan kredinin yeniden, yeni faiz oranları ile hesaplanıp daha uzun vade seçenekleri ile kişiye yeni bir ödeme imkanı sunulmasıdır. Kişinin kredisini ödeyemeyeceğini beyan ederek bankadan kredi erteleme talebinde bulunursa, bu başvuru değerlendirmeye alınır ve uygun görüldüğünde de kabul edilir.

Kredi Taksitlerimi Ödeyemedim Banka Kredimi Erteler Mi?

Bankaya kredi başvurusu yapılması ile birlikte bankanın sunmuş olduğu tüm şartları yazılı bir sözleşme ile kabul etmek durumundasınız. Banka kredi sözleşmesinde beyan edilen durumların en önemlisi de; kişinin kredi borcunu ödeyemediğinde bankanın tüm krediyi vadeleri beklemeden geri alabileceği ve bunun yanında kişinin ipotek olarak gösterdiği tüm mallara )ipotek göstermediği ama kendisine ait olan mallar da dahil) icra takibi başlatabileceğidir. Bu da kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi noktasını önemli kılmaktadır.

Kredisini Ödeyemeyenlere Çözüm Yolu

Ama kredi borcunu ödeyemeyenler ve icra ile karşı karşıya kalmak istemeyenler kredi erteleme başvurusu yapmak isteyebilirler. Kredimi ödeyemiyorum, sicilim bozulmasın ve evime, arabama, tarlama haciz gelmesin diyenler bankaya başvuru yaparak icra takibini durdurmayı isteyebilir ve bu da mümkün olabilir. Bunun nasıl olacağını yazımızda izah ettik. İcradan kurtulmanın yol haritasını sizin için belirledik.

Page Title

REKLAMLAR

İhtiyaç Kredisinde Erteleme Yapılır Mı

İhtiyaç kredisi çeken kişilerden bankalar genelde teminat istemez. Gelir belgesi yeterli görülmektedir. Kişinin maaşı hangi bankaya yatıyor olursa olsun fark etmeksizin alacaklı banka tarafından haczedilebilir. Kredi borcu yüzünden maaşına el konulan ya da maaşından belli oranda kesintiye gidilen kişiler bunun olmaması için bankaya başvuru yapıp kredi yeniden yapılandırma istemesi gerekmektedir.

Gelir belgesinin beyan edilmesi ve kara listede olunmaması durumunda bankalar genelde kredi yapılandırma başvurusunu kabul eder.

Kredi yapılandırma yapan kişiler, ilk taksit ödemesini 3 ay ertelemeli yapabilir. Şu anda ING Bank ve Ak Bank’ta 3 ay ertelemeli krediler mevcut olup bu imkanlar uygun görülmesi durumunda daha önce kredi çeken kişilere de uygulanabilir.

Banka Kredisi Erteleme Dilekçesi

Kredi çekmiş olduğunuz bankaya olan borçlarınızı ödeyemediyseniz o zaman banka şubesine bir dilekçe ile kredi erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için örnek kredi erteleme dilekçesini aşağıda sizin için taslak şeklinde hazırladık. Siz de dilekçedeki beyanlara dikkat ederek banka kredi erteleme başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Erteleme Dilekçe Örneği

Örnek dilekçede, hesap numaranız, T.C kimlik numaranız gibi önemli bilgilerin olması gerekmektedir. Ayrıca dilekçeye ekleyeceğiniz bazı belgeler ile kredi erteleme gerekçenizin ikan edici olması oldukça önemli olacaktır.

Ziraat Bankası İvedik Şube Müdürlüğüne

“Bankanızın 239487548327 T.C kimlik numarası ve 294752 hesap numaralı müşterisiyim. 02.03.2015 tarihinde banka şubenizde çekmiş olduğum 40 bin TL ihtiyaç kredisinin aylık taksit tutarı olan 2 bin TL’yi ödemekte güçlük yaşıyorum. İşlerimin bozulması nedeni ile kredinizi ödeyemiyorum. Ama iyi bir yeniden yapılandırma ve kredi erteleme söz konusu olursa borcumu daha iyi koşullarda eksiksiz olarak ödeyebilecek duruma gelebilirim.

Gereğini arz ederim. Ad Soyad sağ alt tarafa yazılıp isim üstüne imza ve tarih atılır.”

Gerekli belgeler olarak aktif gelir belgenizi mutlaka göstermelisiniz. Gelir belgesi olan kişilerin daha kolay kredi çekebildiğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz