20 Ağustos 2019

Banka Kredi Kartı Borcu Sorgulama

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu en büyük hizmetlerden bir tanesi de kredi kartıdır. Halk bazen ihtiyaçlarını cebindeki nakit parayla karşılayamayacak duruma düşebilir ya da yapacağı alışverişi aylara yaymak isteyebilir. Bunun için bankaların, müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartı hizmetinden faydalanmak amacıyla bankaya başvuruda bulunur. Müşteri kendisine tahsis edilmiş kredi kartı ile ihtiyaçlarını ay ay karşılar. Yapılan harcamalar sonrasında, banka kredi kartı borcu sorgulaması yapılarak, ne kadar borç bulunduğu, ödeme zamanı gibi bilgiler öğrenilebilir. Her banka müşterisi o ayın sonunda ne kadar para ödemesi gerektiğini öğrenmek ister; gelir-gider dengesini sağlayamazsa, bir dahaki ay daha da zorlanabilir. Bunun için her kredi kartı sahibinin ay sonunda ne kadar borç ödemesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

 

Page Title

REKLAMLAR

Kredi kartı borcu sorgulamanın birçok yolu vardır. Müşteri internet bankacılığı sahibi ise, internet bankacılığına girerek; sırasıyla,  kart işlemleri-kredi kartı işlemleri-kart seçimi-kredi kartı borç öğrenme basamaklarını takip ederek öğrenebilir. Yine telefon bankacılığına sahipseniz müşteri hizmetlerine bağlanmadan kredi kartı borcunuzu sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama türünde bazı bankalarda, telefon bankacılığı istenmeden sadece tuşlayarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Bunların dışında banka şubesine giderek ya da ATM’den kredi kartı borcunuzu öğrenebilirsiniz.

 

Kredi kartı borç sorgulaması yapıldığında karşımıza, dönem borcu,toplam borç,asgari borç şeklinde liste çıkar. Burada bankanın müşteriden ödemesini istediği borç, dönem borcudur. Eğer o ay banka müşterisinin maddi  durumu yeterli değilse, borcunu hiç ödememek yerine en azından asgari borcunu ödemelidir. Bu şekilde yüksek faizlerle karşılaşmaktan kurtulmuş olacaktır. Yapılacak asgari ödemin de bir faiz gideri olacaktır ama bu hiç ödeme yapmayan bir müşteri kadar olmayacaktır.

 

Banka kredi kartı borcu sorgulamasında, kişi borcunun yanında aynı zamanda kart kullanılabilir limitini de öğrenebilir. Bunun yanında birikmiş puanlar, varsa bonuslar, son ödeme tarihi gibi bilgiler de sorgulama esnasında öğrenilebilir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencisi Kredi Kartı Alabilir mi? başlıklı makalemizde en uygun üniversite kredi kart, üniversite kredi kartı ve üniversite öğrencisi kart limiti hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz