20 Ağustos 2019

Banka Kredi Verirken Hangi Kriterlere Bakar?  

 

Banka kredisi çekmek isteyen kişiler bazen beklemedikleri şekilde ret cevabı almaktadır. Kredi başvuruları kabul edilmeyen kişiler bunun tam olarak neyden kaynaklandığını öğrenmeden tekrar kredi başvurusu yapmakta ve yine olumsuz sonuç alabilmektedir. Kredi başvurusu yaparken sürekli ret cevabı alan banka müşterileri ne yapmalıdır? Banka kredi verirken hangi kriterlere bakar?

 

Banka Neye Göre Kredi Verir?

Bankaların kredi onay süreçleri sanıldığı gibi kolay olmamaktadır. Bankaya yapılan başvurular genel merkez tarafından değerlendirilirken kişinin sahip olduğu kredi notu başta olmak üzere, gelir durumu, yaşı vb. daha birçok konu en ince noktasına kadar değerlendirilir. Bu aşamaların genel bir sonucu çıkar ve kişi krediye uygunsa onay verilir.

Günümüzde Türkiye’de her gün binlerce kişiye ret sonucu çıkmaktadır. Bankalar bir yandan sürekli kredi vermek isterken diğer yandan neden bazı müşterileri eli boş göndermektedir? Bu konuda bankalar ne gibi kriterler istemektedir. Bu yazımızda,  kredi çekerken hangi şartların taşınması gerekmektedir ve bankaların kredi kriterleri nelerdir sorularına yanıt bulacağız.

 

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir?

Her banka para kazanmak ister. Bankalar para kazanabilmek için sürekli olarak müşterilerine kredi satmaya çalışırlar. Banka personellerinin başarısı satabildikleri krediler ile ölçülür. Ama buna rağmen bankalar bir yandan da kredi verirken oldukça titiz davranırlar.

Çünkü, yanlış bir kişiye verilecek bir kredinin karşılıksız çıkması yani ödemesinin yapılmayacak olması banka şubesini dolayısı ile bankanın genelini oldukça rahatsız eder. Bu noktada bankalar kredi verirken bazı önemli hususlara dikkat çekmektedir. İşte bankaların kredi onay şartları;

Page Title

REKLAMLAR

  • Kişinin mutlaka bir gelire sahip olması gerekmektedir.
  • Geliri olmayanlar ise iyi bir teminat ya da sağlam kefiller sunmak zorundadır
  • Kişilerin kredi notu iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi notu riskli ve çok riskli olanlara kredi onayı verilmez
  • Kredi çekecek kişilerin sahip oldukları limitlere göre başvuru yapması gerekmektedir. Limit aşımı söz konusu olduğunda kişilere kredi onayı çıkmaz.
  • Kara listede olan, sicili bozuk kişilere kredi verilmez. Bu kişilerin öncelikle kara listeden kurtulmaları gerekmektedir.
  • Daha önce hiç bankacılık işlemi yapmayan ya da kredi notu olmayan kişilere kredi verilmez. Bu kişilerin bir müddet banka ile başka türlü işlemler yaparak belli bir kredi notuna sahip olması gerekmektedir.

 

Bankalar her ne kadar herkese kredi teklifi yapsa da yine da istemiş olduğu şartlar vardır. Devlet bankaları özel bankalara göre bu şartlarda daha katı olabilmektedir. Özellikle yabancı sermayeli özel bankalar kredi verirken istemiş olduğu bazı kriterleri esnetebilmektedir. Bu da kredi sorunu yaşayan kişilerin daha çok özel bankaların kapısını çalmasına neden olmaktadır.

Hemen kredi çıkmasını ve acil nakit ihtiyacınızın giderilmesini istiyorsanız banka kredisine başvuru yapmadan önce bankanın istemiş olduğu şartları yerine getirmelisiniz. Bu şekilde yapacağınız kredi başvurusu ile zaman kazanmış olursunuz. Çünkü, kredi kriterlerini taşımayan ya da eksiği olan kişilere genelde kredi verilmemektedir.

 

Kredi İçin En Önemli Noktalar

Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız kesinlikle geçerli bir kredi notuna sahip olmalısınız. Bankalar çoğu kez gelir belgesinden önce kişinin sahip olduğu kredi notuna bakmaktadır. Çünkü, bazı müşteriler resmi olarak gelir beyan edemese bile daha önce çekmiş olduğu kredilerin ve kullanmış olduğu kartların ödemelerini zamanında yaptığında ya da hesabından yüklü para tuttuğundan dolayı bu kişilere kredi verilmektedir.

Kredi notu kritik seviyenin altında olan müşteriler ancak kefil sunarak ya da gelir belgesine ek olarak teminat göstererek kredi çekebilir. Banka genel merkezi kredi başvurusunu inceleyerek gerekli onayı verebilir.

Kredi notu ve gelir belgesi dışında diğer bir husus da kişinin sahip olduğu kredi limitidir. Bankalarda her müşteri için bir kredi limiti vardır. Bu kredi limiti kişinin kredi notu ve gelir durumuna göre belirlenir. Kredi notu ve geliri yüksek olan kişilerin tabii olarak kredi limitleri de yüksek olur.

Kredi başvurusu yaparken aylık gelirin ödenecek taksitlerden daha yüksek olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yoksa kredi başvurusu reddedileceği gibi kredi notu da bundan olumsuz etkilenir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz