20 Ağustos 2019

Banka Promosyonu Nasıl Hesaplanır

Bankalar, sabit gelirleri olduğu için ve iş güvencelerinden dolayı her zaman devlet memurları ile çalışma taraftarıdırlar. Müşterileri arasındaki devlet çalışanları sayısını artırmanın en etkili yollarından bir tanesi de kurumlarla yapacağı promosyon anlaşmalarıdır. Banka Promosyonu nasıl hesaplanır, promosyon miktarı ne kadardır. Kurumların yetki verdiği komisyonların imzaladığı anlaşmaya göre, bazen yıllık bazen iki yıllık bazen de üç yılda bir bankalar tarafından promosyon ödemeleri yapılır. Ödeme miktarı genellikle o kurum personelinin sayısı ve kurum personelinin aldığı maaş ile orantılıdır. Yani anlaşma yapılan kurumdaki çalışan sayısı ne kadar çoksa o kadar promosyon alınır. Ve çalışanların maaşı yüksek ise bankanın değerlendireceği para miktarı artacağı için, bu da yine promosyon hesaplamasına olumlu yansır.

Banka yetkilileri tekliflerini sunarken, o kurum çalışanlarının sayısı ve aldıkları maaşları hesaplayarak; kar-zarar durumunu göz önünde bulundururlar.

Page Title

REKLAMLAR

 

Banka Promosyonunun Çok Düşük Olması

Eğer çalıştığınız kurumun anlaşma yaptığı bankanın size düşük promosyon ödemesi yaptığını düşünüyorsanız bu konuda itiraz etme hakkınız bireysel olarak çok cılız kalacağından tüm çalışanlar ile toplu hareket etmek daha etkili olacaktır. Bazı durumlarda kurum yetkilileri hatalı ve kendi çalışanların aleyhinde anlaşmalara imza atabilmektedir. Bu hataların etkisi düşük maaşla çalışanlarda daha çok kendisini hissettirir. Çünkü yüksek maaş alan üst düzey çalışanlar yüksek miktarda promosyon alırken düşük maaş alan alt seviye memurlar ise çok az promosyon miktarına razı olmak zorunda kalabilmektedir. Bu noktada yanlış bir karar varsa çalışanlar sendika yolu ile haklarını talep edebilirler. Eğer olumlu dönüt olmazsa bunu yargı mercilerine taşıyabilirler. Bu  tür olası anlaşmazlıklarda geçtiğimiz yıllarda örnek teşkil edebilecek davalar mevcuttur.

Sonuç olarak bankalar promosyon ödemelerini yaparken asla zarar etmemeye çalışır. Taahhüt imzaladığı kurum çalışanlarının maaşlarından kazandığı paralar ve özellikle kurum çalışanlarının aktif banka müşterisi olmasının getirdiği faydalar banka nezdinde düşünüldüğünde azımsanmayacak bir  maddi kazanç durumu söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Personel Alacak Mı? başlıklı makalemizde 2017 Ziraat Bankası Personel Alımı ve 2017 Ziraat Bankası Personel alır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz