21 Kasım 2019

Banka Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankaların Şartları

Kredi sicili bankaların müşterilerine kredi verirken baz almış olduğu kredi risk faktörlerinden sadece bir tanesidir. Kredi çekmek isteyenler, gelir belgesi, kefil ve ipotek şartlarını tamamlasa bile kredi notunun düşük olması nedeni ile kredi alamazlar. Bazı okuyucularımız, kredi çekemiyorum diyerek bunun nedenini öğrenmek istemektedir. Öncelikle, kredi notu, kara listeye kredi ve bozuk sicile kredi gibi ifadelerin tamamı farklı anlamlara gelmektedir. Söz gelimi kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar, kara listeye girmiş ya da diğer bir ifade ile sicili bozuk kişilere kredi vermeyebilir. Şimdi yanlış bilinen önemli bir farkı anlatıyoruz.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kara Listeye Girmiş Sayılır Mı?

Öncelikle şunu kısaca belirtelim. Her kredi sokuru düşük olan kişi hemen kara listeye alınmaz yani kredi sicilleri bozuk kişiler sınıfına dahil edilmezler. Bu kişilerin banka kredisi çekme noktasında sicili bozuk olanlara kredi çıkmasına göre daha kolaydır.

Bilindiği gibi kredi notu seviyeleri vardır. Ve her seviyeye göre bankalar kişilere kredi onay sürecinde farklı tepkiler verebilmektedir. Bunu daha somu izah edebilmek için şu örneği verelim;

Kredi Başvurusunda Örnek Kredi Notu

Söz gelimi Ahmet Bey’in kredi skoru 1300 diyelim. Bu kredi notu 1700 puanı olan birine göre düşük kredi notu sayılır; ama 1100 puanı olan birine göre de yüksek sayılır. Kredi notunun risk seviyesi, çekilmek istenen kredi limiti, daha önce çekilen kredilerin geri ödenmesi ve kişinin gelir durumu ile yakından ilgili olduğu için, bazı bankalar Ahmet Bey’e 1300 puanlara yüksek limitli kredi verirken bazı bankalar ise doğrudan krediyi ret edebilir.  Bu örneği, kredi notu düşük olup da kara listeye girmemiş kişiler için verdik. Şimdi de hem kredi notu yerlerde olan hem de kredi sicili bozuk olanlar için kredi çekme tekniklerini anlatalım.

KKB Kredi Sicili Sorgulama Yapma

Kredi sicilinin bozuk olup olmadığını öğrenmek için hemen kredi başvurusu yapıp sonunu öğrenmeyi beklemek doğru bir davranış değildir. Çünkü, bankalara yapılan birden fazla kredi başvurusu sonrası, kişinin başvuruları hem direkt ret edilir hem de her ret sonrası kredi sicili daha da kötü bir duruma gelebilir. Bunun için kişilerin kredi başvurusu yapmadan önce kredi risk sorgulaması yapması gerekmektedir. Merkez Bankası KKB kredi risk analizi findeks sitesi üzerinden yapılabilir. Findeks üyeliği ücretsiz olup risk raporu da 4 TL karşılığında verilmektedir.

Bu konuyu merak ettiğini  düşünüyorum: “Kara Listede Olanlara Kredi Veren Banka

Bozuk Kredi Siciline “Kredi Verilemez” ve “Kredi Çıkmaz”  Cevabının Verilmesi

Kredi sicili sorunlu olan ve banka kredisi alamayan kişiler bazı durumlarda önerilerimizi dinlemeyip bir ihtimal diyerek kredi çekme şansını diğer bankalardan da denemek istemektedir.  Ama kişi Türkiye genelinde faaliyet gösteren 40’tan fazla bankaya kredi başvurusu yapsa bile sürekli kendisine “kredi politikalarına aykırı olduğu için kredi verilememektedir” cevabı verilecektir. Bu her banka için standart olumsuz kredi yanıtı olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Kara Listede Olana Kredi İmkanı

Bankalar Kara Liste Kontrolü Yaparlar

Bir bankaya kredi başvurusu sonrası ret cevabı alan kişi, kredi alamadım diyerek başka bankaya gidip başvuru yapsa bile kesinlikle yine ret cevabı alacaktır. Bunun temel sebebi şudur; Bankaların kredi risk analizlerini yaparken kullanmış oldukları sistem sayesinde kişilerin tüm banka işlemleri ortaya çıkmaktadır. Yani siz Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yaptıktan sonra krediniz ret edildi ise, aynı gün ya da diğer günler Halk Bankasına yapacağınız kredi başvurusunda bu ilk kredi başvurusunun olumsuz sonuçlandığı da görülecektir. Bu durumda zaten Ziraat Bankası gibi Halk Bankası da kredi vermeyecektir.

İsteklerinize cevap Veriyoruz:  Bankalardan Bıktım Diyorsanız “Komisyonla Kredi Çekme” İçeriğimizde Problemleri Çözüyoruz.

Bozuk Sicile Rağmen Nasıl Kredi Çekilir?

Yukarıda kredi sicili bozuk kişilere neden bankalarca “kredi verilemez” cevabının verildiğini dolayısı ile kredi çekme sorununu anladım peki kara listede iken nasıl kredi çekebilirim diye soruyorsanız size kredi çekmenizi sağlayacak çözüm yolunu da sunuyoruz.

Kara Listede Bulunanlar İçin  Kredi Çekme  Yolları

Geçtiğimiz sene kredi sicil affı yani kara liste temizliği kanunu çıktığı doğrudur. BDDK artık kara listeye de kredi veren bankalara müdahale etmeyip onlara ceza kesmekten vaz geçti. Ama sicil affı yasasına rağmen halen bankalar kredi vermiyor. Sonuçta kullandırılan kredi geri ödenmezse bankanın kendisi zararlı çıkacaktır.

Ama bankalar kredi sicili bozuk müşterilerine çözüm için açık kapı bırakmıştır. Bunun için kullanılabilecek yollar şunlardır;

Sicili Bozuk Kişiye Kefille Kredi Çekme İmkanı

Kişi; kredi notu düşük, kara listeye girmiş ve sicili bozuk ise o zaman gelir belgesinin yanında iyi bir kefil bularak bankalara başvuru yapması gerekmektedir.  Kefilli kredi çekmek isteyen kişilerin buldukları kefil sağlam ise o zaman birçok banka kişi kara listede olsa bile ona kredi verecektir.

Kara Listedekilere İpotekle Kredi Şansı

Banka çıkan sicil affı sonrası artık pratik olarak alacağı kredi ödemelerine odaklanmaya başlamıştır. Yani müşteri kara listede olsa bile eğer sağlam bir teminat ya da ipotek gösterebiliyorsa o zaman banka kişini başvurusunu olumlu cevaplayacaktır.  Ama çekilecek kredi limiti ile ipoteğin eksper değerinin belli bir oranda olması gerekmektedir. Söz gelimi ipoteğin çekilecek krediden daha değerli olması gibi.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde İnternetten Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.