20 Kasım 2019

Banka Sınavlarına Hazırlık

 

Ülkemizde değişen ekonomik dinamiklerle birlikte finans sektörü de her geçen gün büyüme ye ve gelişmeye devam etmektedir. Finans sektörünün en önemli kollarından bir tanesi de kuşkusuz bankalardır. Finans sektörünün büyüdüğü bir ortamda bankacılığın da aynı oranda büyümesi beklenir. Zaten ülkemizde de durum aynen böyledir. Banklar her geçen süre zarfında kazançlarını katlayarak yollarına devam etmektedirler. Sürekli kar yapan bankalar bunun daimi kılmak için piyasada daha da büyümeyi hedeflerler. Bunun için sürekli personel ihtiyacı duyarlar. Bankalar ihtiyaç duyduğu personelleri kendi bünyelerinde yaptıkları çeşitli sınavlarla karşılama yoluna giderler. Bu sınavları bazen adayları belli noktalarda toplayarak yazılı yaparlar bazen de uzaktan internet aracılığı ile-sınav yöntemi ile yaparlar. Yapılan sınavlardan sonra mülakatla personel seçimi tamamlanır.

 

Banka Sınavlarına Nasıl Hazırlanılmalı?

 

         Banka sektöründe çalışmak istiyorsanız öncelikle KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. Çünkü birçok banka kendi yapacağı banka sınavından önce, ön koşul olarak KPSS’den belli bir puan almayı öne sürmektedir. Tabi bazı bankalar zaman zaman KPSS şartı aramaksızın sadece kendi yapacakları mülakatlarla personel alırlar. Bundan birkaç sene öncesine kadar bankalar lise mezunlarını da gişe memuru olarak işe alıyorlardı. Ama son zamanlarda bankalar lise mezunları alımını durdurup, sadece lisans mezunlarını işe kabul etmektedir. Lisans mezunu iseniz ve bankacılık sınavlarında başarılı olmak istiyorsanız size önereceğimiz bilgileri mutlaka uygulayın. Göreceksiniz isteğiniz başarıyı yakalayacaksınız.

 

Page Title

REKLAMLAR

Öncelikle bankanın hangi pozisyonda personel alacağı önemli bir konu. Siz hangi pozisyonda sınava hazırlanmak istiyorsunuz? Önce buna karar vermeniz gerekmektedir. Çünkü bankalar, her pozisyon için standart bir sınav uygulaması yapmaz. Bunun yerine her pozisyonun önemime göre ayrı ayrı formatlarda sınavlar hazırlar. Örneğin gişe memuru, KPSS’nin genel yetenek ve genel kültür kısmıyla alınabilir. Ama banka uzmanlık sınavı ya da müfettişlik sınavı için bu sınav sonuçları yeterli görülmez. Bunlara girdiğiniz gibi ayrıca alan bilgisi sınavına da girip yüksek bir puan almanız istenecektir. Şimdi bu sınavların hazırlık süreçleri için ayrı ayrı değerlendirme yapalım.

Banka sınavlarına hazırlıkta sadece gişe personeli, banko çalışanı olmak istiyorsanız genel yetenek genel kültürden hazırlanmanız yeterlidir. Bu alanlardan genel yetenek matematik ve Türkçe  sorularından oluşur. Matematiğinizi geliştirmek için bol bol test çözüm lise yıllarındaki bilgilerinizi tazelemelisiniz. Türkçe soruları genelde anlam bilgisi olduğu için bol soru çözmenizi tavsiye ederim. Genel kültür kısmı, tarih, coğrafya, anayasadan oluşur. Bu alanda başarılı olabilmeniz için sözel bilginizin çok iyi olması gerekmektedir. Özellikle tarih soruları adayları oldukça zorlar. Bu konuda hem bilgi sahibi olmanız hem de bildikleriniz çok iyi yorumlayabilmeniz gerekmektedir. Anayasa tamamen bilgiden oluşmaktadır. Konuları sık sık tekrar ederek bu alanda istediğiniz net sayısını yakalayabilirsiniz.

 

Banka sınavlarına; banka uzman, uzman yardımcısı ya da müfettiş olmak için hazırlanıyorsanız, hem genel yetenek-genel kültür hem de alan sınavına girip başarı elde etmeniz gerekmektedir. Bankaların çoğu, üst kadro açtıklarında zaten lisans olarak; iktisat, maliye, işletme, bankacılık, finans, çalışma ekonomisi, bankacılık ve sigorta, muhasebe gibi bölümlerden mezun olma şartı aramaktadır. Bu bölümleri okuyan adaylar zaten alan derslerini de okullarda ayrıntı olarak görürler. Bundan dolayı alan konusunda adaylar arasında ciddi bir yarış vardır. Tabi okulda görülen dersler standart olduğu için her aday farklı yöntemlerle banka sınavlara hazırlanarak diğer adayların bir adım ötesine geçmeye çalışır. Bundan dolayı sadece okul dersleri ile yetinmeyip, ekstra olarak maddi durumunu yerinde ise bir kursa yazılabilirsiniz. Ama bunun yerine gerekli hazırlık kitaplarını temin ederek de evde kendinize bir program yapıp bu program dahilinde ciddi bir biçimde sınavlara hazırlanabilirsiniz.

 

      

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.