20 Ağustos 2019

Bankacılık Kanunu

Türkiye’de her alanda, (siyası,ekonomik, toplumsal vb. )kuralları düzenleyen organlar mevcuttur. Amaç, her sistemin düzenli bir şekilde işlemesidir. Bunu yaparken de ilk hedef toplumsal verimlilik ve vatandaşa etkili hizmet götürmektir. Bu sisteme dahil olan en önemli unsurlardan olan bankacılık sektörünün de işleyişini, kurallarını belirleyen bazı üst merciler vardır. Burada söz konusu en üst basamakta bakanlar kurulu vardır. Ardından bakanlar kurulunun çıkarmış olduğu kanun ve kararnamelere göre mevzuat düzenleyen BDDK(Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu) gelir. Burada bankaların işleyişini düzenleyen Bankacılık Kanunu bakanlar kurulunca çıkarılır.  Hükümetçe çıkarılan yasalara göre bankaların; müşterileri, diğer bankalar, ülke faaliyet gösteren finans ayakları, diğer ülkelerdeki ekonomik faaliyetleri, devletle olan finansman ilişkileri vb. bütün çalışmaları düzenlenir.

 

Bankacılık kanunu 5411 sayılı kanunla düzenlenmiş olup, sadece 2006 yılından günümüze kadar 15 kez değiştirilip güncellenmiştir. Burada değişen ekonomik göstergeler, uluslararası piyasalardaki hızlı gelişmeler doğal olarak bu bankacılık yasasının da sürekli yenilenmesi sureti ile değiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Örnek verecek olursak, bizler ülke olarak 1950’lerden yılından bu yana AB’ye girmeye çalışıyoruz. Avrupa Birliği de bizi sisteme dahil etmek için önümüze bazı şartlar sunmaktadır. Bunların içinde ekonomik,finansal şartlar da vardır. Bu şartları sağlayabilmek için devlet yetkilileri, sürekli olarak bazı kanunlarda değişiklik yapmak durumunda kalabiliyor. Bankacılık gibi önemli bir alanda, Avrupa’daki bankacılık kanunları örnek alınarak ülkemizdeki ekonomik normlar da dikkatte alınarak sürekli olarak bir dizi değişikler yapılmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Burada en önemli amaç bankaların müşterilerine doğru ve etkili hizmeti verirken, vatandaşın da çıkarlarını gözetmektir. Bankaların işleyiş sınırları belli kanunlar ve yönetmeliklerle düzenlenmezse, her bankanın müşterisine bakış açısı farklı olacağı için aynı işlemden farklı masraflar çıkarabilecektir. Yine örnek verecek olursak, konut kredi çekecek olan vatandaşlar bankalara gittikleri zaman, imzaladıkları kredi anlaşmaları Bankacılık Kanununa uymak zorundadır. Bu anlaşama metinleri hazırlanırken özellikle BDDK’ın hazırlamış olduğu mevzuat hükümleri önemli bir etkiye sahiptir.

 

Bankacılık kanunu hazırlanırken, konunun amacı olarak; finansal sitemlerde güven ve istikrarın sağlanması, kredi siteminin etkin olarak çalışması şeklinde belirtilmiştir. Ayrıca kanun kapsamı belirtirken; devlet bankaları, özel bankalar, mevduat ve katılım bankaları şeklinde yanım yapılmıştır. Yani konunun giriş kısmına baktığımızda, ülkemizde bulunan bankacılık faaliyetleri sürdüren bütün finans kuruluşları bu kanuna göre hareket etmek zorundadır. Burada devlet, kanunla hem bankacılık sektörünün standardını belirlerken aynı zamanda vatandaşın ekonomik çıkarını gözetmektedir. Bundan dolayı her vatandaşın Bankacılık Kanunu hakkında bilgi sahibi olmasında fayda vardır. Bu şekilde banka ile ilişkilerini daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesi Ne Zaman Silinir ? başlıklı makalemizde kara liste ne zaman sıfırlanır, kara liste ne zaman silinir ve kara listeden çıkmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz