17 Ocak 2019

Bankadan Döviz Alım Satım İşlemleri Yapma

Bankadan Döviz Alım Satım İşlemleri Yapma

Döviz bürolarından döviz alım satım işlemlerinde bankalara göre daha yüksek kesintiler alınmaktadır. Bu da yatırım yapan kişilerin zarar etmesine neden olduğu için kişiler daha çok bankalar ile çalışarak döviz alım satım işlemleri yapmaktadır. Bankalarda yapılan online satış işlemlerinde bankaların makas aralığı diye tabir edilen bir işlem bedeli vardır. Bu her banka için farklıdır. Örneğin, Ziraat Bankasıda dolar alım satım işlemlerinde  makas aralığı 5 kuruş iken bu HSCB’de 10 kuruş olabilmektedir. Bankalardan döviz alıp satarken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda kaleme aldık.

En Az Masraflı Döviz Alım Satım Yapılacak Yerler( Bankalar)

Altın ve gümüş gibi değerli yatırım araçlarının yanında vatandaşlar yabancı para birimlerine de yatırım yaparak en azından enflasyonun kötü etkisinden kurtulmaya çalışmaktadır. Döviz alımı için sadece döviz bürolarını kullanmak isteyen kişiler de alım ve satımlar için bankaları da tercih eder hale gelmişlerdir.

 Bankadan Döviz Alarak Az Komisyon Ödeyin

Paralarını döviz alarak kullanmak isteyen vatandaşlar bu işlemi bankadan yaptırabilirler. Hem bu şekilde döviz bürosuna verilecek olan komisyon miktarı da oldukça az olacaktır. Döviz büroları örnek verirsek, her dolar için 4-5 kuruş komisyon alırken, bankalar ise 1-2 kuruş komisyon almaktadır. Yani döviz alışverişleri bankalardan yapılması daha mantıklıdır.

Page Title

REKLAMLAR

Bankadan döviz alabilmeniz için öncelikle bankada bir döviz hesabınızın olması gerekmektedir. Bankaya giderek bir döviz hesabı açtırdıktan sonra artık bankadan istediğin saatte döviz alımı yapabilir istediğiniz saatte de satış da yapabilirsiniz. Bankadan online olarak döviz alabilmeniz için size ait bir internet bankacılığının da olması gerekmektedir. Eğer internet hesabınız varsa, evde oturarak döviz alabilir ve satabilirsiniz.

Bu işlemlerinizi 7/24 rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat bu noktada size önemli bir uyarımız olacaktır. Eğer mesai saatleri dışında döviz alım- satım işlemi yaparsanız büyük zarar edebilirsiniz. Çünkü mesai saatleri dışındaki alım ve satım rakamları arasında çok büyük farklar bulunmaktadır. Örneğin mesai saatine 3.50 olan dolar, mesai saati dışında 3.70 bile olabilir. Bundan dolayı döviz işlemleriniz için mesai saatlerini beklemeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Talimatla Döviz Alabilirsiniz

Talimat yolu ile de döviz alım satımı yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartınızla vereceğiniz döviz alım talimatı ile belli tarihlerde belli miktarda döviz alımı otomatik olarak yapılır. Sizin de bunu takip etmenize gerek kalmaz. Bu gibi bir yöntem kullanmak isterseniz bunu internet bankacılığından ya da müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz.

Döviz Transferi Mümkün

Döviz olarak alabileceğiniz birçok para birimi olmasına karşın en fazla tutulan yabancı para birimleri dolar ve eurodur. Sizin hesabınızda dolar varsa ve bunu TL’ye çevirmeden euro almak isterseniz bu mümkündür. Dövizler arasında direkt alım satım imkanınız olduğu için fazla işlem yapmadan ve kur farkından dolayı bankaya komisyon ödemeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vergi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Bloke Konulması başlıklı makalemizde vergi borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz