20 Kasım 2019

Bankadan Döviz Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?  

Günümüzde en çok kabul gören yatırım aracı haline gelen döviz yatırımı her geçen gün vatandaşlarımız tarafından daha çok tercih ediliyor. Altın ve gümüş gibi değerli yatırım araçlarının yanında vatandaşlar yabancı para birimlerine de yatırım yaparak en azından enflasyonun kötü etkisinden kurtulmaya çalışmaktadır. Döviz alımı için sadece döviz bürolarını kullanmak isteyen kişiler de alım ve satımlar için bankaları da tercih eder hale gelmişlerdir. Peki bankalardan döviz alım satım işlemleri nasıl yapılır? Bugünkü makalemizin konusu olarak, bankalardan döviz alım-satımı hakkında size bilgi vereceğiz.

 

Dövizin ülkemizde belli bir düzeyde sürekli artması ve güvenli bir yatırım aracı olarak kabul görülmesi, dövize büyük yatırımların yapılmasına neden olmaktadır. Yıllık enflasyon rakamlarına bakıldığında parasını TL’de tutan kişilerin doğrudan ya da dolaylı olarak belli oranda kayıplarda olduğunu görebiliriz. Bu nedenle elinde nakit bulunan vatandaşlar paralarını ya somut bir yatırım aracına dönüştürecekler ( örneğin herhangi bir işletme satın alınması ya da konut arasa satın alınması gibi) ya da bu paralarla döviz alımı yapmaları gerekmektedir. Aksi halde paraları durduğu yerde eriyecektir.

 

Bankadan Döviz Alarak Az Komisyon Ödeyin

 

Paralarını döviz alarak kullanmak isteyen vatandaşlar bu işlemi bankadan yaptırabilirler. Hem bu şekilde döviz bürosuna verilecek olan komisyon miktarı da oldukça az olacaktır. Döviz büroları örnek verirsek, her dolar için 4-5 kuruş komisyon alırken, bankalar ise 1-2 kuruş komisyon almaktadır. Yani döviz alışverişleri bankalardan yapılması daha mantıklıdır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Bankadan döviz alabilmeniz için öncelikle bankada bir döviz hesabınızın olması gerekmektedir. Bankaya giderek bir döviz hesabı açtırdıktan sonra artık bankadan istediğin saatte döviz alımı yapabilir istediğiniz saatte de satış da yapabilirsiniz. Bankadan online olarak döviz alabilmeniz için size ait bir internet bankacılığının da olması gerekmektedir. Eğer internet hesabınız varsa, evde oturarak döviz alabilir ve satabilirsiniz.

 

Bu işlemlerinizi 7/24 rahatlıkla yapabilirsiniz. Fakat bu noktada size önemli bir uyarımız olacaktır. Eğer mesai saatleri dışında döviz alım- satım işlemi yaparsanız büyük zarar edebilirsiniz. Çünkü mesai saatleri dışındaki alım ve satım rakamları arasında çok büyük farklar bulunmaktadır. Örneğin mesai saatine 3.50 olan dolar, mesai saati dışında 3.70 bile olabilir. Bundan dolayı döviz işlemleriniz için mesai saatlerini beklemeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Talimatla Döviz Alabilirsiniz

 

Talimat yolu ile de döviz alım satımı yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartınızla vereceğiniz döviz alım talimatı ile belli tarihlerde belli miktarda döviz alımı otomatik olarak yapılır. Sizin de bunu takip etmenize gerek kalmaz. Bu gibi bir yöntem kullanmak isterseniz bunu internet bankacılığından ya da müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz.

Döviz Transferi Mümkün

 

Döviz olarak alabileceğiniz birçok para birimi olmasına karşın en fazla tutulan yabancı para birimleri dolar ve eurodur. Sizin hesabınızda dolar varsa ve bunu TL’ye çevirmeden euro almak isterseniz bu mümkündür. Dövizler arasında direkt alım satım imkanınız olduğu için fazla işlem yapmadan ve kur farkından dolayı bankaya komisyon ödemeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KYK Burs ve Kredi Çıkmadı Ne Yapmalıyım?   başlıklı makalemizde kyk burs ve kyk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.