20 Ağustos 2019

Bankalardan 115 Bin TL Tazminat Alabilirsiniz  

 

Son zamanlarda bankacılık konusunda çıkan bazı haberler nedeni ile birçok bankanın zor durumda kalabileceği belirtilmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren 12 tane bankanın dolaylı yoldan birlikte hareket etmesi sonucu faiz oranlarını yüksek tutulmasına sebep oldukları ve vatandaşların çok daha fazla faiz vermelerine neden oldukları tespit edildiği belirtildi. Bu bankaların yol açmış olduğu zararlardan ötürü, bankalardan 115 bin TL tazminat alabilirsiniz. Peki hangi durumlar için geçerlidir bu?

 

Bankaları da denetleyebilen Rekabet Kurulu, ülkemizde faaliyette bulunan 12 bankanın 2007-2011 yılları arası ortak hareket ederek, faiz oranlarında dolaylı olarak da olsa bazı usulsüzlükler olduğunu gündeme getirdi. Ve bu bankalar için para cezası verildiği iddialar arasında. Bankalar bu cezalar karşısında Danıştay’a açmış oldukları davayı da kaybetmeleri ile bu ceza kesinleşmiş oldu.

BANKALARDAN TAZMİNAT ALMA HAKKINIZ DOĞDU

BANKALARDAN TAZMİNAT ALMA HAKKINIZ DOĞDU

Kimler Tazminat Talebinde Bulunabilecekler

Söz konusu bankalardan 2007-2011 yılları arasında kredi kullananların mağdur olmaları nedeni ile bu haktan yararlanabilecekleri yorumları yapılmaktadır. Peki ne kadar tazminat davası açılabilir? Açılacak tazminat davasının miktarı sizin tespit edilen zararınızın üç katı kadar olabilecektir. Örneğin siz 20 bin TL zarar uğratıldıysanız, bankaya 60 bin TL tazminat davası açabileceksiniz.

Ayrıca 2007-211 tarih aralığında bu bankalardan kredi kullananlar, kredi kartı kullananlar ya da bu bankalarda mevduat hesabı bulunanlar gerekli tazminat davalarını açabileceklerdir. Bu çekilen kredilere, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi de dahildir. Özellikle konut kredilerindeki usulsüzlük nedeni ile binlerce vatandaşın yüz binlerce TL tazminat alacakları yorumları yapılmaktadır.

 

Tazminat Davası Hangi Bankalara Açılabilir?

Aşağıda isimleri listelenen bankalar ile 2007-2011 tarihleri arasında kredi çektiyseniz, bu bankalara zarar oranında tazminat davası açabilirsiniz. Rekabet Kurulunun açıkladığı banka listesi aşağıdadır.

Page Title

REKLAMLAR

Akbank

Denizbank

Finans Bank

HSBC Bank

ING Bank

Türk Ekonomi Bankası

Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

Türkiye Halk Bankası

Türkiye İş Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Ziraat Bankası

Rekabet Kurulu’na göre ;

Ev Finansmanında 15 baz puanlık

İhtiyaç finansmanında 10 baz puanlık

Araba finansmanında 5-20 baz puan arasında bir uzlaşma olduğunu tespit etmiştir. bu da usulsüzlük olarak görülmektedir

Zarara uğrayan vatandaşlar, 4054 sayılı Rekabetin korunması ile ilgili kanun maddesince tazminat davası açabileceklerdir. Ve bu tazminat davaları zararın üç katı kadar olabilecektir.

 

BANKALARDAN NE KADAR TAZMİNAT ALABİLİRİM?

BANKALARDAN NE KADAR TAZMİNAT ALABİLİRİM?

Zaman Aşımına Dikkat

Banklar ile yapılan işlemlerde uğranılan haksızlık ile ilgili başvuru süresi genellikle on yıl olup, bu söz konusu durum ile ilgili de toplam on yıl mahkemeye başvuru yapma hakkınız vardır. Fakat mahkemenin hangi olayı baz alacağı tam bilinmediği için sizler tazminat için, 2017 yılını beklemeden hareket etmelisiniz. Çünkü ilk problemler 2007 yılında başlamış olup, mahkemenin bu tarihi baz alması söz konusu olabilecektir. İkinci bir mağduriyet yaşamamanız için en uygun seçenek en kısa sürede bir avukat tutup hakkınızı aramaktır.

İlk Davalar Geldi

Bankalarının kendilerine yapmış oldukları haksızlıktan davayı açan davacı vekili Avukat Ş.Ç, bu davalardan müvekkilinin zarara uğradığını ve diğer mağdurların da söz konusu bankadan kredi çektilerse onların da bu davalara müdahil olması gerektiğini ifade etti.

 

Siz de 2007-2011 tarihleri arasında bu bankalardan kredi çektiyseniz,çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranlarına bakıp ne kadar zarara uğradığınızı tespit edebilirsiniz. Ve uğramış olduğunuz zararın üç kadar tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Bankaya kredi borcumu ödeyemiyorum mu diyorsunuz, sizin de yasal haklarınız var. Bu haklarınızı öğrenmek için, “Kredi borcunu ödeyemeyenlerin hukuki hakları nelerdir?” isimli makalemizi okuyunuz. 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Personel Alacak Mı? başlıklı makalemizde 2017 Ziraat Bankası Personel Alımı ve 2017 Ziraat Bankası Personel alır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz