20 Kasım 2019

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?  

Krediye ihtiyacı olan vatandaşlar bankalar ile yaşamış oldukları sorunlar nedeni ile bankadan istedikleri zaman kredi çekememektedir. Bankalar, kredi verirken bazı önemli kriterlere dikkat ederler. Bu kriterleri karşılamayan ya da bu konuda eksiği olan vatandaşların kredi başvurularını kabul etmez. Bu gibi sorunlar nedeni ile bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyen binlerce banka müşterisi mağdur olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Neden Kredi Çekemiyorum ?

Banka müşterileri istedikleri zaman kredi çekebilmek ve acil para ihtiyaçlarını giderebilmek için bankanın istemiş olduğu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Peki kredi çekebilmek için ne yapılması gerekmektedir? Kredi alamayanlar nasıl kredi çekebilir? Bu yazımızda, kredi çekemiyorum ve banka bana kredi vermiyor diyen herkes için önemli ve faydalı bilgilere yer verdik. Kredi çekmenin kolay yolları için diğer ayrıntılar..

Bankalarla kredi konusunda sorun yaşayan kişiler öncelikle bankadan neden kredi çekemediğini bilmesi gerekmektedir. Birçok banka müşterisi, kendisine neden kredi çıkmadığını bilmediği için bilinçsiz bir şekilde sürekli olarak kredi başvurusu yapmaktadır. Aslında bu tarz başvurular kesinlikle bir sonuç doğurmayacağı gibi, aynı zamanda kişinin mevcut bankacılık sicilini daha da kötü etkileyecektir. Şimdi bir banka neden kredi vermez bunun cevabını bulmamız gerekmektedir.

 

Banka Neden Kredi Vermez?

Bankaların kuruluş amaçları arasında en başta geleni kesinlikle para kazanmaktır. Bankalar da para kazanmak için öncelikle yoğun olarak kredi kullandırmak zorundadır.  Bu noktada birçok kişi; bankalar kredi vererek para kazanıyorsa neden bazı müşterilerin kredi başvurusunu onaylamamaktadır diye merak edebilir. Bankaların bu konuda geçerli sebepleri vardır. Öncelikle banka vermiş olduğu kredinin geri geleceğinden emin olmak ister. Yani kredi borcunu ödemeyecek kişiden uzak durmak banka kredi  politikalarının temelini oluşturur.

Bankalar kime kredi vermez sorusunu madde madde izah edebiliriz.  Kredi çekemeyenler bunun nedenini tespit edip gerekli çözüm yollarını bulduktan sonra başvuru yaparsa daha olumlu sonuçlar alabilir. İşte kredi çıkmamasının sebepleri;

 • Kişinin gelir belgesinin olmaması kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur
 • Kredi başvurusu yapan kişi sigortalı olarak bir yerde çalışmıyorsa kredi onaylanmaz
 • Daha önce ödenmeyen kredi borçları yüzünden kara listeye girmiş kişilere kredi verilmez
 • Kredi notu çok düşük olan kişilere kredi verilmez. Kredi notunuzu merak mı ediyorsunuz? Kredi notu nasıl öğrenilir başlıklı yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Kredi limiti yetersiz olan kişilere de kredi çıkmamaktadır

Bankalar kredi başvurusu yapan tüm müşterilerini inceleyip ona göre kredi onayı vermektedir. Bunu yaparken de Kredi Kayıt Bürosundan yardım alır. Kredi kayıt bürosu kişilerin tüm banka işlemlerini anlık olarak takip eder ve bunu rapor halinde isteyen bütün bankalara iletir. Bu sayede kişilerin daha önceki dönemlerde bankalardan çekmiş olduğu kredinin ya da kullanmış olduğu kartların taksitlerini geciktirip geciktirmediği anlaşılabilmektedir. Kısacası buna banka sicil notu diğer bir deyişle kredi notu denmektedir. Kredi notu düşük olan kişiler genelde kredi alamazlar. Kredi notu yükseltilmeden yapılan kredi başvuruları reddedilecektir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

 

Page Title

REKLAMLAR

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Her banka müşterisi mutlaka bir kredi notuna sahiptir. Kredi notu “0-1900” arasında değişmektedir. Kredi notu sorgulamasından kişinin notu riskli olarak görülürse bu kişiye kredi verilmez. 1900 puandan 1400 puana kadar olan kişiler kredi notu olarak iyi kabul edilirler. 1400-800 puan arası kişiler az riskli ve riskli olarak kabul edilirler. 800!ün altında kişiler de çok riskli yani kendisine kredi verilmemesi gereken kişiler olarak kabul edilirler.

Sizin de puanınız 800’ün altında ise bundan dolayı size kredi verilmeyecektir. Kredi notunuzu sorguladıktan sonra puanınızın düşük olduğunu fark ettiğinizde kesinlikle kredi başvurusu yapmamalısınız. Her yapacağınız başvuru reddedileceği gibi düşük olan kredi notunuzu daha da aşağı çekecektir. Bu sorunun çözümü için öncelikle kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu yükseltme teknikleri yazımızı okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Banka Kredisi Almak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Bankaya kredi başvurusu yapmanıza rağmen kredi alamadıysanız bunun muhtemel nedenlerini sıraladık. Kredi alamayan kişilerin karşılaştıkları en büyük sorun olumsuz banka sicilleri olmaktadır. Bunun nasıl çözüleceğini üst kısımda yazdık. Ayrıca banka kredisi çekemeyen kişilerin kredi çekememelerinin başka nedenleri de olabilir. Bunlar; sigortasız olmak, gelirinin olmaması ya da yapılan kredi başvurusunun çok yüksek olması gibi. Şimdi bu sorunların da çözüm yollarına bakabiliriz.

 Acil kredi ihtiyacı olup da söz konusu sorunlar nedeni ile kredi alamayanlar için çözüm yolları

 

Acil Kredi Nasıl Çıkartılır?

Sigortasız olarak görülen kişilere kredi çıkmadığını belirttik. Bu kişiler herhangi bir işte sigortalı olarak görünmek ya da kendileri sigorta primlerini ödemek zorundadır. Sigortasız kişiler banka nezdinde geliri olmayan kişilerdir. Bu nedenle kredi başvuru yapılmadan önce en az 6 aylık bir süre sigortalı olarak çalışmak ya da SSK primlerini yatırmak gerekmektedir. Bu sorunun tek çözüm noktası budur.

Hem sigortalı olarak çalışıyor hem de gelirim var ve buna rağmen bana kredi çıkmıyor diyorsanız bunun da muhtemel sebebi çekmek istediğiniz kredi miktarının çok yüksek olmasıdır. Banka kredilerinde, kişinin aylık geliri ödenecek taksit miktarının %80’nini geçmemelidir.

Örneğin, kişinin geliri 2000 TL iken, çekilmek istenen kredi tutarı bunun en fazla %80’i olması yani 1600 TL olması gerekmektedir. Bir ihtiyaç kredisi 48 ay ile çekilmek istendiğinde, 2000 TL gelire sahip biri en fazla 64 bin TL ( 48X1600) kredi çekebilir. Bunun daha üstünde kredi başvuru yapanların kredileri onaylanmaz.

Özetle; Kredi çıkmasını istiyorsanız ve acil para ihtiyacınızı gidermek istiyorsanız söz konusu sorunlarınızı çözmeniz gerekmektedir. Bunlar;

 1. Kredi notunuz düşükse bunun yükselmesi için gerekli çalışmaları yapmalısınız. Kredi notunu yükseltmek için ;
 • Kredi kartı borçlarını aksatmamak
 • Kredi borçlarının ödemek ya da yapılandırmak
 • SSK’lı bir işte çalışmak
 • Kredi kartına otomatik ödemek talimatı vermek
 • Kredi mevduat hesabını eksiye düşmemesini sağlamak
 1. Gelir belgeniz yoksa bunun bir sorun olacağını unutmayın. Kredi çekmek için sabit bir SSK’lılık süresi olmasa da 6 ay ile 12 ay arası minimum çalışma süresine sahip olunmalıdır.
 2. Son olarak gelirinize oranla kredi başvurusu yapmalısınız. Geliriniz çok üstünde yapacağınız başvurularda olumsuz yanıt almanız kaçınılmaz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.