Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar?

Bankacılık işlemlerimizin çoğunu yapan banko görevlilerin maaşını, çalışma koşullarını ve özlük haklarını merak ediyorsanız bu makalemiz tam sizin aradığınız makale diyebilirim. Ülkemizde bütün bankalar her sene on binlerce banko görevlisi almaktadır. Banko görevlileri, banko asistanı, banko memuru ve banko yetkilisi şeklinde sınıflandırılabilir.  Peki öncelikle,  banko görevlisi maaşı ne kadar? Bu soruya cevap vermeden önce, banko görevlilerinin yapmış oldukları işlemler hakkında bilgi vermekte fayda vardır.

Banko görevlileri, bankaların genellikle müşteriye hizmet veren ana bölümde bulunurlar. Yani bankaya girdiğinizde sizi karşılayan memurlar genellikle banko memurlarıdır. Banko memurları terimi sadece devlet bankaları çalışanları için kullanılmaz. Aynı zamanda özel sektör bankacılığında çalışan kişiler tarafından da kullanılan bir ifadedir. Ülkemizde özellikle son yıllarda gelişen para piyasası bankacılık sektörünün büyük oranda genişlemesine sağladı. Her geçen gün daha da büyüyen bankacılık sektörü, büyümesi ile orantılı olarak da personel ihtiyacı duymaktadır.

Bankaların ihtiyacı olan personeller genellikle yetiştirilmek üzere alt kademeden alınır. Yani bir banka bir kişiyi direkt işe alarak şube müdürü yapmaz. Bu kişi isterse ülkenin en iyi üniversitesinde mezun olmuş olsun. İlk defa bankada çalışanlar ya banko görevlisi olurlar ya da uzmanlık alanları ile ilgili bir servise verilirler. Ama bankaların almış oldukları personel türlerine bakıldığında ne fazla personelin banko görevlisi olduğu görülmektedir.

Banka sınavlarına girerek, banko görevlisi olmak istiyorsanız sormanız gereken birkaç soru olmalıdır. Bunlar;

  • Banko görevlisi tam olarak ne iş yapar?
  • Mesaisi nasıldır (hafta sonu, iş çıkışı vb)?
  • Maaşı ne kadardır?
  • İş güvencesi var mıdır?
  • Tayin hakkı var mıdır)
  • Özlük hakları nelerdir?
  • Yükselme şansı olan bir alan mıdır?

Bu gibi sorular çoğaltılabilir. Ama bizim için öncelikli sorular bunlar olmalıdır. Biz bu soruları yanıtlarken siz de banko memurluğu hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

 

Page Title

REKLAMLAR

Banko görevlisi, bankacılık konusunda aklınıza gelen basit ve  standart bütün işlemleri yapar. para çekme, yatırma, havale, eft, fatura ödeme vb basit işlemlerin hepsi yapılır. Kredi başvurusu gibi önemli konularda ise yetkili değillerdir. Ama banka küçük bir banka ise buradaki banko görevlisi size kredi konusunda yardımcı olmak durumundadır.

Banko Görevlisinin Mesaisi

 

İster özel bankalarda ister kamu bankalarında çalışıyor olsun, banko görevlilerinin mesai saatleri biraz sıkıdır. Sabah 08.30’da bankada bulunmak zorunda olan personel, akşam saat 18.00’e kadar da bankada çalışmak zorunda kalacaktır. Ayrıca bazen cumartesi günleri de çalışma yükü ağırsa çağrılabilecektir.

Banko Görevlisinin Maaşı Ne Kadardır?

 

Banko görevlilerinin maaşları sınıflarına göre farklılık gösterir. Buna göre;

Banko asistanı, 2000-2500 arası

Banko memuru, 2500-3000 arası

Banko yetkilisi, 3000-3500 arası

Yukarıdaki maaş listesi, kesin olmayıp bankadan bankaya çok fazla değişkenlik gösterebilir. Ayrıca ortalama rakam olarak yazdığımızdan bu ücretten fazla ya da eksik de olabilmektedir.

Banko Görevlisinin İş Güvencesi Var Mı?

 

2001 ekonomik krizinden sonra ülkemizdeki bankalar yapısal anlamda çok büyük reformlara imza attılar. Bu reformların en önemli ayaklarından biri de personel verimliliğiydi. Bir banka personeline iş güvencesi verirse, o kişiden istediği verimi alamaz. Bundan dolayı hiçbir bankada iş güvencesi yoktur. Gayret ettiğiniz kadar işinizde kalabilirsiniz.

Banko Görevlisinin Tayin Hakkı Var Mı?

 

Birçok banka uzun süre personeli olarak çalışan kişilere tayin noktasında yardımcı olmaktadır. tayin noktasında bir şart olmamasına rağmen tamamen bankaların bölge ve genel müdürlüklerinin inisiyatifi doğrultusunda bazı tayinler gerçekleşebilmektedir. Ama sonuçta özel sektör sayıldığı için ne kadar isteklere cevap veren bir tayin olur orası bilinemez.

Banko Görevlisinin Yükselme Şansı Var Mı?

 

Banko görevlilerinin ve diğer personellerin her zaman yükselme şansları vardır. Bu tamamen kişinin gayretine ve yeteneğine bağlıdır. Hatta isterseniz bankanın güvenlikçisi olun, üstün bir gayretle bu bankanın müdürü bile olabilirsiniz. Bu ifade kesinlikle abartı değildir. Bankaların en büyük kuralı şudur: ne kadar verimli olursan o kadar çabuk yükselirsin. Yani kişinin ne olduğu hangi pozisyonda olduğu önemli değildir. Önemli olan bankaya neler verebildiğidir.

Banko görevlileri ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap vermeye çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.