17 Ocak 2019

Bedelli Askerlik 2018’de Çıkar Mı?

Bedelli Askerlik 2018’de Çıkar Mı?

Türkiye’de zorunlu askerlik hizmeti bulunmasından dolayı yaşı gelen her erkek vatandaşlar askere gitmek zorundadır. Ama bazı özel durumlara sahip kişiler için belli dönemlerde paralı askerlik yani bedelli askerlik kanunu çıkartılmaktadır. Yine 2018 yılında bedelli beklentisi bulunan yüz binlerce kişi bulunmaktadır. Peki bedelli askerlik 2018’de çıkar mı? 2018 yılında ya da daha yakın bir tarih olan 2018 yılında bedelli askerlik çıkacağına dair çok güçlü sinyaller alınmaktadır. Bedelli askerlik ne zaman çıkacak sorusunun cevabı ayrıntılarda…

Bedelli (Paralı) Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Sağlık sorunları olanlar, eğitimini yarıda kesmek istemeyenler ya da başka özel sebeplerden dolayı askerlik yapmayacak olan kişiler için özel çıkartılan paralı askerlik kanunu ile bu kişiler bu görevden muaf tutulmaktadır. Ama bu görevi yapmayanlardan da bazı maddi taleplerde bulunulmaktadır. Her dönem bedelli askerlik ücretleri değişmekle birlikte en son çıkan kanunda bedelli askerlik 18.000 TL olarak belirlenmişti.

Bu rakamın çok yüksek olmaması yüz binlerce kişinin bu görevden muaf olmasını sağlamaktadır. Özel ya da devlet sektöründe görev yapan kişiler, 12 aylık süre zarfından ya kısa dönemler için 6 aylık süre zarfından zaten 18.000 TL gelir elde edebildikleri için bedelli askerlik yapmak onlara daha mantıklı gelmektedir. Peki herkesin merakla beklediği bedelli askerlik ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik tarihi belli mi?

Bedelli Askerlik Tarihi Belli Mi?

Bedelli askerlik söylentileri artık çok güçlü bir şekilde ortalıkta dolaşmaktadır. Hükümetin en yetkili kişileri bile yakın zamanda olmasa da gelecek dönemlerde bedelli askerliğin çıkabileceğini ifade etmektedir. Bu tarihin de en geç 2018 yılının başları olabileceği tahmin edilmektedir.

2018 yılında muhtemel çıkacak olan bedelli askerliğe kimlerin başvuru yapabileceği henüz netlik kazanmış değil. Ama Türkiye’de şimdiye kadar onlarca defa bedelli askerlik çıktığı için, paralı askerliğin şartları az çok bilinmektedir. Peki paralı askerlik şartları nelerdir?

Page Title

REKLAMLAR

Paralı Askerliğe Kimler Başvurabilir?

Paralı askerliğe başvuru yapmak için üst yaş koşulu yoktur. Zaten Türk Silahlı Kuvvetleri, asker kaçağı bile olsa 42 yaşından daha büyük kişileri orduya kabul etmemektedir. 42 yaşının altında olanlar ve belli bir yaş üstü olan kişiler askerliğe kabul edilirler. Değişik nedenlerde askerliğini yapamamış olan ve 42 yaş üstü olanlar da bedelli askerliğe başvuru yaparak bu vazifeyi yapabilirler.

Bedellide yaş sınırı her sene değiştiği için ancak bu konuda daha önceki yönetmeliklerden hareket edebiliriz. Bedellide üst yaş sınırı yokken alt yaş sınırı da 28 olarak kabul edilmekte idi. 28 yaşından gün almış ya da 27’yi doldurmuş her erken bedelli başvurusu yapabilir.

Paralı Askerlik Yapmak İsteyenler Müjdeli Haber Bekliyor

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Bedelli askerlikte her dönem ücret değişebilmektedir. En son yapılan bedelli askerlik düzenlemesinde ücret çok düşük tutulmuş ve 18 bin TL olarak kabul edilmiştir. Hatta bankalar da bu konuda vatandaşlara kredi vererek kişilerin bu borçlarını taksit taksit ödemesi sağlanmıştır. Ama ondan bir önceki bedelli askerlik ise daha pahalı olmuş ve 30 bin TL olarak belirlenmişti. Bu iki örnekten de yola çıkarak bedelli kanun tasarısı çıkmadan bedelli ücreti hakkında yorum yapmanın ne kadar yanlış olacağı anlaşılmaktadır.

Bedelli Askerlik İçin Kredi Veren Bankalar

Bedelli askerlik başvurusu kabul edilen vatandaşların bu borçlarını kolay ödeyebilmesi için bankalar onlara kredi avantajı sunmaktadır. İhtiyaç kredisi gibi kullanılan bu kredilerde 48 aya kadar taksit imkanı olacaktır. Paralı askerlik tutarı henüz belli olmadığı için ödeme planı da çıkarılamamaktadır.

Daha önceki bedelli askerlik düzenlemesi sonrası onlarca banka, kendisine kredi için başvuru yapanlara, 18 bin TL krediyi 36 ay vade ile dağıtmıştı. Yeni çıkması beklenen bedelli askerlik için ise bütün bankaların kredi vermesi beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. kemal dedi ki:

  bu zorunlu askerlik yüzünden birçok kişi mevcut işinden oluyor
  bu zorunlu askerlik yüzünden bir çok kişi ailesine bakamıyor
  bu zorunlu askerlik yüzünden çok kişi hayallerini erteliyor
  bu zorunlu askerlik yüzünden asker kalitesi düşüyor
  bu zorunlu askerlik yüzünden silahdan nefret eden kişiler ellerine silah alıyor
  bu zorunlu askerlik yüzünden elline silah almak isteyenler patates soyabiliyor
  bu bedelli askerlik yüzünden acemi askerler canlarından hiç gereksiz yüzüne ölebiliyor
  vs vs vs yani lafın kısası bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi profosyonel askerliğe gecilmesi hem memleket hemde vatandaş için çok iyi olacaktır..hem işsiz sayısı azalır hemde devlet kasasına para girmiş olur,bunun zengin fakirle alakası yok zaten bu 18 bin tl yarısını askerde insan harcar…
  gönüllü olan eline silah almak isteyen herkes içinde hayırlı olur..
  15 temmuzda ki rütbesiz emir kulu askerlerin öldürülmesi kesilmesi yargılanması unutulmamalı askerlik yapmak istemeyenlere vatan hainiymiş gibi dvranılmaması gerekir.savaş yoksa zorunlu askerliğede gerek yoktur savaş varsa erkek kadın demeden savaşan bir millet olduğumuzu unutmayalım

 2. Bedelli Askerlik Çıksın Lütfen dedi ki:

  Bedelli askerlik bence 4 yılda bir cıkarılması gerekir. Bunun baba parasıyla veya zengin fakirle alakası yoktur. Bu bir ihtiyaçtır. Ve hükümetinde bu konuda 2018 yılında bir adım atmasını ümit ediyoruz. Teşekkür ederim.

 3. Bedelli askerlik dedi ki:

  Öncelikle ayse hanim iyi aksamlar muhsin bey necdet bey bende bedelli askerligin cikmasini istiyorum . Yasim daha genc ama ozel nedenlerindeb dolayo gidemem yas siniri oldugunda yasim 21 bedelli askerlik 2018 basinda yani ocak ayinda cikacagi tahmin ediliyor ciktigi zman yas siniri olmazsa ben yararlanabiliyormuyum yada sinir olsada olmasada fiyat ne kadarsa oduyebiliyormuyum ?

 4. Ayse dedi ki:

  Bedelli askerlik ihtiyactir bir an once cikmasi profesyonel ordu icin kaynak olusturur devletimiz bu konuda da mutlaka en kisa zamanda bir adim atacaktir bekliyoruz

 5. necdet dedi ki:

  Aynen muhsin bey katılıyorum ben cimer e yazdım bimer e de yazacam çıksın yav bu bir ihtiyaçtır hükümete tam destek olalım

 6. Bedelli Askerlik İstemiyorum dedi ki:

  Tabi siz paranızla yan gelip yatın. Elinize silah da almayın sonra vatanseverim deyin. Boş geçin bu işleri. Gidin askerliğinizi yapın baba parası ile bu işler olmaz. Ben şahsen karşıyım yani çıkmasın kesinlikle

 7. Muhsin dedi ki:

  Bimer ve Cimer’den bedelli taleplerini anne baba akraba ailenizden kim varsa herkes ayrı ayrı iletsin arkadaşlar. Bugüne kadar çok defa bedelli askerlik çıktı, hiçbirinde ülkemizin yüzünü kızartacak bir zaafiyetimiz olmadı çok şükür. Ne sayımız azaldı ne ordumuz zayıfladı. Aksine orduya para kazandırıldı. Yine bedelli çıksa yine de çok şükür hiçbir zararımız olmaz. Bedelliye ihtiyacı olan çok vatandaşımız var. Kimi iş için kimi eğitim için kimi ailesi için buna mecbur. Bedelli bir ihtiyaçtır. Hükümet de bunu istiyor ama destek de lazım. İsteklerimizle destek olabiliriz.

Yorum Yaz