20 Kasım 2019

Bedelli Sermaye Artırımı

Dünya genelinde büyüyen ekonomik faaliyetler bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de kendisini hissettirmiştir. Küresel boyutta ekonomik gelişmelere ayak uydurmak isteyen sermayesi güçlü ulusal şirketler, sermayelerini daha da güçlendirerek bu baş döndürücü gelişmelere ortak olmaya çalışmaktadır. Öyle ki Amerika ya da Çin gibi devletlerde faaliyet gösteren bazı şirketlerin sermayeleri neredeyse GSYH (Türkiye’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına)  denk gelmektedir. Hal böyle iken yurtiçinde ekonomik faaliyetlerini sürdüren büyük kuruluşların yerinde sayması pek de doğru olmayacaktır. Bu konuda artık birçok şirket rekabet güçlerini artırmak için değişik metotlar aramaktadır. Bunların bir tanesi de “Bedelli Sermaye Artırımıdır”. 

 

Bu makalemizde bunu okuyucularımıza açıklayacağız.

 

Biraz karışık görünse de aslında çok basit olan bu yöntemi izah etmek için bir örnek verelim.

 

Bir şirketiniz var, bunun ismi YX olsun. Bu şirketinizin piyasa değeri 100 milyon TL, 50 milyon TL öz sermayesi, 25 milyon TL de ödenmiş sermayesi olsun.

Şimdi YX şirketinin hisse değerinin bulabilmek için 100/25=4 TL olarak bulduk.

 

Şirket genel kurulda bir karar alarak bedelli sermaye artırıma gideceğini ve oran olarak da yüzde elli belirlediklerini açıkladı. Bu durumda 4 Tl olan hisse bedeli 6 TL ye çıkacaktır. Ve bu şekilde alınan karar gerçekleşmiş olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

 

Bedelli Sermaye Artırımının Faydası Nedir?

 

Bu konuda bazı finans uzmanlarının aykırı düşünmesine rağmen genellikle sermaye artımında istenilen oran yakalandığında şirketin de o seviyede büyüdüğü kabul edilmektedir. BİST’de (Borsa İstanbul) işlem gören şirketlere baktığımızda ileriye dönük büyüme hedefinde olan şirketlerin olağan durumlarda sürekli sermaye artırımına gittiğini görürüz. Bu da bu işlemin iş dünyasında  güvenilir görüldüğünü teyit etmektedir. Şirket hissedarları isterlerse hisse artırıma girerler ya da girmezler bu onlara bırakılmış bir tercihtir. Eğer  hissedar bedelli hisse artırıma girmezse doğal olarak şirket içindeki payı da düşmüş olacaktır. Bunu göze almak istemeyen birçok hissedar şirketin genel kurulda almış olduğu karara uyarak kendileri de hisse artırımına iştirak ederek şirket içinde paylarını muhafaza ederler.

 

Temettü Sorusu?

 

Özellikle BİST’te işlem gören anonim şirketler yaptıkları karları iki şekilde ortaklarına dağıtırlar. Birincisi nakit, ikincisi isi yeni hisseler dağıtılmak sureti ile ortaklarının şirket üzerindeki payını artırmaktır. Bu işlemlere temettü denir.

Temettüde seçenek hissedara aittir. Yani hissedar isterse nakit alır isterse hisse ister. Fakat şirketin içinde bulunduğu durumdan dolayı bazen bu kararı şirket verir. Parasal sorun yaşayan şirketler bu konuda genellikle hisse dağıtımına gitmektedir. Bu temettü dağıtımları  konusunda ilk merci olarak SPK’nın kararları geçerli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Findeks Risk Raporu nedir? başlıklı makalemizde findeks, findeks risk raporu ve findeks risk raporu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.