21 Kasım 2019

Bir Faturayı Yanlışlıkla İki Defa Ödemek  

 

Fatura ödemelerinde kimi zaman yanlışlıkla iki kez üst üste ödemeler yaptığımız  durumlar olmaktadır. Özellikle de daha çok otomatik ödeme talimatlarında sıkça karşılaştığımız bu sorunların hem çözümlerini hem de aynı sorunun  ile bir daha karşılaşmamak için yapmamız gerekenleri burada izah etmeye  çalışacağız. Bir faturayı yanlışlıkla iki defa ödemek birçok kişinin az çok yaşamış olduğu bir durum olabilir. Elbette iki defa aynı faturayı ödemek, paranızın boşuna gideceği anlamına gelmeyecektir.

Aynı faturanın tekrar ödenmesi durumunda zaman kaybedilmeden yapılacak işlemler ile  ödenen paranın iadesi ya da bir dahaki aya transfer edilmesi mümkün olabilir. Ama bu sorunun çözümü için öncelikle faturayı iki kez ödendiğinin farkına varılması gerekmektedir. Aksi taktirde ödemeyi alan şirketin online sistemi bu hatayı fark edemeyebilir ve böylece yapmış olduğunuz fazladan ödeme de boşa gitmiş olabilir.

Böyle bir sorun ile her daim karşılaşabileceğiniz için fatura ödemelerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturaları ikince kez ödememek için fatura takibini iyi yapmalısınız.  Ama çoğu kişi bazen otomatik ödeme talimatını unuttuğu için, aynı faturayı bir kez ödemektedir. Bu sorun ile karşılaşanların yapması gerekenleri şimdi açık bir şekilde izah etmeye çalışacağız.

 

Aynı Faturayı İkinci Kez Ödemek

Otomatik ödeme talimatı verilen faturaların, unutulması ile birlikte aynı faturanın manuel şekilde tekrar ödenmesi söz konusu olabilir. Bu durumda, bu soruna çözüm için öncelikle ödeme yapılan şirket ya da kurum ile konuşulması gerekmektedir.  Bu tür problemler genelde telefon operatörleri ile yaşanmaktadır. Telefon operatörlerine ödeme yapan kişiler, daha önce yapmış oldukları kredi kartı ile otomatik ödemelerini hesaba katmadıkları için, ay sonunda yanı faturayı tekrar ödemek durumunda kalmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Fatura tekrar ödenmesi durumunda ilgili şirket ya da kurum  müşteri hizmetleri ile görüşüp bu duruma çözüm bulunmasını isteyebilirsiniz. Genelde bu şekildeki sorunlar çok çabuk ve kolay halledilmektedir.

Kurum;  fazla ödeme yapan kişinin, fazladan yaptığını ödemeyi geri iade etmemektedir; fakat bir dahaki aya aktarım gerçekleştirilerek ikinci ayın faturası direkt ödenmiş gösterilir. Bu genelde yapılan bir uygulamadır. Ama bazı kurumlar da karışıklığa mahal bırakmamak için, kişinin hesabına fazladan yapılan ödemenin geri iadesini gerçekleştirir.

Eğer kurum ile yapmış olduğunuz görüşme sonrası kesin bir çözüm bulamazsanız o zaman ikici çözüm yolunu deneyebilirsiniz.  İkinci çözüm yolu olarak da kendi bankanız ile görüşmektedir.  Tahsilatı yapan kurum gerekli yardımlarda bulunmaz ya da fazla ödenen paranın bir daha ayın faturasından düşülmesi  konusunda garanti vermezse, o zaman hemen bankayı arayıp otomatik ödeme talimatını iptal edebilirsiniz.

Banka ile otomatik ödeme konusunda özel bir anlaşmanız yoksa bunun rahatlıkla yapabilirsiniz. bu sorunun çözümünden sonra, gerek banka ile gerekse  de kurum ile konuşarak eski uygulamaya devam edebilirsiniz. Dediğimiz gibi burada önemli olan sizin öncelikle sorunu fark edebilmenizdir

Fazladan yapmış olduğunuz fatura ödemesini fark ederseniz, bu noktadan sonra kesinlikle bir zararınız söz konusu olmayacaktır.  Hem bankalar hem de kurumlar bu tür hatalar ile çok fazla karşılaştıkları için, bunların çözüm yolları olarak da oldukça pratik yöntemler kullanmaktadırlar. Siz de böylesi bir durumla karşılaştığınızda panik yapmadan hem banka hem de kurumunuz ile konuşarak kolayca sorununuzu halledebilirsiniz.

Aynı faturayı iki defa ödediyseniz ve bu konuda yardım istiyorsanız, aşağıda bulunan yorum kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zamanda geri dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. Yılmaz dedi ki:

    Bende cep hesabından 3 defa aynı faturayı(iski) k.kartından yatırmış durumdayım.Banka birşey yapamam dedi iski ile görüşün dendi.Bana yardımcı olur musunuz???

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.