BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Kısaltılmış ifadesi ile BES geleceğe yatırım aracıdır. Bireysel emekliliği, ikinci emeklilik olarak da tanımlayabiliriz. Devletin  yüzde 25 oranındaki desteği ile bireysel emeklilik sistemi  şirketlerde zorunlu hale gelmiştir. BES’den  cayma hakkı olsa da bazı kesintileri vardır.  Bu ayrılma tamamen çıkmak yerine başka bir bankaya de devretme şeklinde de olabilir. Her ay ödeme zorunluluğu olmasa da otomatik ödeme sistemine tanımlama yapılmak durumundadır. Peki  BES de cayma hakkımız var mı, bireysel emeklilikten çıkmak istediğimizde yatırdığımız paranın ne kadarını alırız. Bu yazımızda bireysel emeklilik sistemi ile ilgili aklımıza takılan sorulara cevap arayacağız.

BES Geleceğe Yatırımdır

Bireysel Emeklilik Sistemi Birikim Aracıdır

Çalıştığımız sürece maaşımızdan emeklilik döneminde kullanacağımız paranın yatırımını yaparız. SGK tarafından belli bir oranda kesintiler yapılır. Ama  ülkemizde emekli maaşları oldukça düşüktür.  Bu nedenle ek bir gelir emeklilik dönemini daha rahat geçirmemizi sağlayacaktır. Bu ek gelir bir ev kirası  yada bir iş ortaklığı olabilir. Bunlar çok güzel ama sermaye gerektiren yatırımlardır. Bu nedenle bireysel emeklilik sermaye gerektirmeyen aydan aya bütçeniz oranınca biriktirebildiğiniz bir sistemdir. Birikimleriniz belirlemiş olduğunuz fonlar ile değerlendirilir. BES sisteminde 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz. 10 yılı bitiminde birikimlerinizi ister toplu isterseniz de aylık taksitler ile ömür boyu ya da belli bir süre içerisinde alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik faydaları

 • Bireysel ekmeklilik sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur
 • Devlet desteği vardır. Yani yapmış olduğunuz her katkı payı için %25 devlet katkısı elde edersiniz, devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır.
 • Bireysel emeklilik sisteminde  fonunuzu ve şirketinizi,bankanızı değiştirme hakkınız vardır. Ücret  ödemeden başka bir şirkete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca fonlarınızı istediğiniz zaman kontrol edebilir, altın yada dolar olarak da değerlendirebilirsiniz.
 • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilirsiniz. yada dondurabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden de muaftır.
Page Title

REKLAMLAR

Bireysel Emekliliğinizi Başka Banka yada Şirkete Taşıyabilirsiniz

BES de herhangi bir ücret kesintisi olmadan şirketler arası aktarım yapılabilmektedir. Ama yeni başlangıç yapılan sistemde 2 yıl kalma zorunluluğu vardır. 2013 yılından önce bu bir yıl ile sınırlı idi. Eğer değişiklik yaptıktan sonra ikinci defa bir değişiklik yapmak isterseniz de o şirkette bir yıl kalma zorunluluğunuz vardır. Peki aktarım yaparken hangi yolu izliyoruz bu konuda bilgi verelim

 • İlk olarak mevcut şirketinize bu talebinizi mail yada müşteri temsilciliği aracılığı ile bildirmelisiniz. Şirket 5 iş günü içerisinde gereken belgeleri (hesap özeti, aktarım bilgi formu ve aktarım talep formu) size göndermek zorundadır.
 • Mevcut şirketinizden aldığınız hesap özeti ile birlikte yeni şirketinize başvuru yapabilirsiniz.
 • Başvurunuz sonrası eski şirketinize aktarım talep formunu doldurup imzaladıktan sonra faks yada mail yoluyla ilettikten 10 iş günü içerisinden aktarımınız gerçekleşecektir.

Bireysel Emeklilik Bir Başkasına Devredilemez

Bu soru genelde firma sahiplerinin çalışanlarına yaptıkları BES ile ilgili sorulmaktadır. 10 kişiden fazla çalışanı olan şirketlerin çalışanlarına BES yapma zorunluluğu mevcuttur. Şirketten ayrılan personeller için sorulan bir soru olarak kaşımıza çıksa da bu sorunun cevabı “devredilemez”dir.

Bireysel Emeklilik Sistemin’den dilediğiniz zaman ayrılabilirsiniz

BES de cayma hakkınız mevcuttur. BES sistemine çalıştığınız şirket sizi dahil etse bile  istediğiniz zaman BES sisteminden ayrılabilirsiniz. Ancak  bu durumda emekli olmanın vergisel faydalarından ve elde edebileceğiniz devlet katkılarından tam olarak faydalanamazsınız.

BES’ten ayrıldığınızda devlet katkısı hesabınızdaki tutarların;

 • Sistemde en az 3 yıl kalınması durumunda %15’i,
 • Sistemde en az 6 yıl kalınması durumunda %35’i,
 • Sistemde en az 10 yıl kalınması durumunda %60’ı,
 • Emeklilik, vefat ya da maluliyet halinde %100’ü

tarafınıza ödenir.

Getiri üzerinden hesaplanan stopaj kesintisi oranı;
          

 • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
 • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10, Sistemde 10 yıldan az süreyle kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

 

Bir önceki yazımız olan ATM İşlemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.