21 Kasım 2019

Bireysel Krediler Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?  

Kredi çekip de herhangi bir sebepten ötürü kredi taksitlerini ödeyemeyen vatandaşların en büyük korkusu icralık olmaktır. Çünkü icra takibine takışan kişiler hem kara listeye girerler hem de bankacılık anlamında uzun süre sorun yaşarlar. İstedikleri zaman kredi çekip istedikleri zaman da kredi kartı çıkaramazlar. Aynı zamanda da icra sebebi ile müşterinin kredi notunda büyük düşüşler de yaşanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı hiç kimse icralık olmak istemez. Kredi taksitlerini ödeme konusunda oldukça dikkatli davranıp icralık olmak istemeyen birçok kişi, “Bireysel krediler kaç ay ödenmezse icralık olur?” sorusunu merak edip ona göre hareket etmektedir.

 

Bankalardan çekilen krediler belli şartlar altında sözleşme yapılarak çekilir. Ve yapılan sözleşmede kredinin zamanında ödenmemesi ile ilgili bazı hükümler vardır. Siz bu krediyi alırken bu sözleşmeye imza atarak en başta bütün koşulları kabul etmiş olursunuz. Bankaların kredi geri ödeme koşulları oldukça ne ve serttir. Yani birçok banka geri ödeme sorunu yaşayan vatandaşlara duygusal açıdan yaklaşmaz. Ne gerekiyorsa hemen yapılır. Çünkü bankalar kurumsal olup, banka müdürü bile çok büyük inisiyatif alıp bazı borçları kafasına göre erteleyemez. Her şey resmi olarak, kurallara göre yapılır.

Geciken Kredilere Yüksek Faiz Uygulanır

 

Bireysel kredi çekmiş olduğunuz bankaya ödemeniz gereken taksit miktarını birkaç ay geciktirdiğinizde zaten yüksek oranda bir faizle karşılaşacaksınız. Bunun üstüne banka sizi ihtar edecektir. Ödemelerinizi geciktirmeye devam ettiğiniz üçüncü ay sonrası artık banka sizinle iletişime geçmeyi bırakıp bütün işlemleri banka avukatına havale eder. Bu aşamadan sonra banka avukatı sizinle irtibat kurup kredi borcunuzu ne zaman ödeyebileceğinizi öğrenmek isteyecektir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Eğer kredi borcunuzu ödemek istiyorsanız ya da yapılandırmak kaydı ile borcunuzu uzun bir vadeye böldürmek istiyorsanız o halde icra takibi yapılmadan önce avukatla görüşüp bunu bildirmelisiniz. Banka size yeni bir ödeme planı yapıp size icra sözleşmesi yapacaktır. Yani icra olmadan önceki bir sözleşme imzalayarak borcunuzu zamanında ödeyeceğinizi taahhüt edersiniz. Yine bu borcu ödeyemezseniz bu sefer banka avukatı artık icra için bütün işlemleri başlatır.

 

İcra işlemleri bağlı olduğunuz il ya da ilçenin icra müdürlükleri kanalı ile gerçekleşir. Ve sizin aleyhinize haciz işlemleri başlatılır. Üzerinizde bulunan tapulu taşınmazlar ve taşınır araçlarınız varsa bunlara haciz işlemi başlatılabilir. Öncelikle haciz memurları sahip olduğunuz malların değer tespitini yapıp ne kadar borcunuz varsa o kadar mala haciz koymaya çalışır.

 

İcralık Olmadan Önce Yapılandırma Talep Edin

 

İcralık olduğunuz sisteme düştüğü an tüm bankacılık işlemleriniz kesilmez. Bankalar ile kredi çekme dışında diğer işlemlerinizi rahatlıkla yaparsınız. Örneğin kredi kartınızı kullanmaya devam edebilir ve rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Ama banka notunuz çok düşeceği için daha doğrusu belki de kara listeye düşeceğiniz için bankalardan talep edebileceğiniz kredilere onay verilmeyecektir.

 

Birçok vatandaş icralık olduğu kredi borcu yüzünden başka bankadan kredi çekerek bu borçtan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Ama vatandaşlar genellikle bu yöntemden verim alamazlar, çünkü zaten kara listede yer aldıkları için yeni bir kredi çekme ihtimalleri yoktur. Bu duruma gelmeden önce vatandaşların kullanması gereken en etkili yöntem banka ile yapılandırma anlaşması yapıp kredilerini uzun vadede rahat bir şekilde ödemektir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.