12 Kasım 2019

T.C Kimlik Numarası İle Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi çekebilmek için sahip olunması gereken en önemli özelliklerden biri de iyi bir kredi notudur. Kredi notu düşük olanlara bankalar genelde kredi vermez. Bu durumdan dolayı birçok kişi kredi notum düşük kredi çekemiyorum diyerek kredi çekmenin yollarını aramaktadır. Ayrıca bazı banka müşterileri kredi notu yüzünden kendisine kredi verilmediğinin farkına varmadığı için birçok kez kredi başvurusu yapmakta ve yapmış olduğu her kredi başvurusu sonrası kredi notu daha da düşmektedir. Bu durumun önemine değinerek; kredi başvurusu yapmadan önce ücretsiz kredi notu servisini kullanarak T.C ile  findeks kredin notunuzu öğrenmelisiniz. Peki T.C numarası ile findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Bedava banka puanı öğrenme ve sorgulama platformları bulunmaktadır. SMS ile Turkcell, Vodafone ve Avea şimdilik bu hizmeti 9 TL karşılığında veriyorken birçok banka da kredi notu öğrenme servisi için sorgu başına 5.25 TL almaktadır. Kredi risk raporu almak isteyenler bu ücreti ödemeden de bu hizmeti alabilir. Halk Bank, Ziraat Bankası ve Vakfı Bank başta olmak üzere birçok banka şu anda maaş müşterilerinden bu sorgulamalar için ek ücret almamaktadır. Ücretsiz not sorgulama için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri de internet bankacılığında findeks sorgulamadır.

Ücretsiz kredi risk raporu için maaş müşterisi olduğunuz bankanın Internet bankacılığını kullanmayı deneyin büyük olasılık bu sorgulamaların günde bir limit olacak şekilde ücretsiz verildiğini göreceksiniz. Öncelikle kredi notu hakkında bazı önemli pratik bilgiler vermemiz gerekmektedir.  Bunların başında bilinçsiz kredi başvuruları gelmektedir.  Findeks kredi notu sorgulama hakkında daha fazla bilgi için ücretsiz kredi notu öğrenme başlıklı yazımıza göz atın.

Kredi Başvurusu Ret Edilirse Kredi Notu Düşer Mi?

Kredi kullanmak isteyen banka müşterilerinin sahip olması gereken en önemli kriterlerden biri de iyi bir kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilere bankalarca finansman sağlanmaz. Bankalar, vermiş oldukları kredilerin tahsilatında yaşanabilecek sorunları önceden ön görebilmek için her müşteri için bir risk raporu sorgulaması yapar. Bu işlemin aynısını müşterilerin kredi başvurusu öncesinde yapmasında yarar vardır. Çünkü, banka krediye ret cevabı verdiğinde mevcut kredi notu daha da düşer. Kredi notunu sorgulamadan yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması kişileri uzun yıllar mağdur edecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenmektedir?

Kredi notu sorgusu sonrası karşınıza 0-1900 arası bir kredi risk değerlendirme tablosu çıkacaktır. Bu tablonun oluşması için KKB tarafından aşağıdaki kriterler esas alınmaktadır.

  • Para arayışında bulunanlar : %20
  • Bireysel finansman ve Kart Ödeme Alışkanlıklarına göre : %30
  • Kullanım Yoğunluğu Kapsamında : %15
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumuna göre : %25
  • Diğer etmenler: %10 

1 TL’ye Kredi Notu Öğrenme Servisi

Kredi notu sorgulamasının pahalı olması ve müşterilerinde bundan dolayı kredi notunu sorgulamadığından dolayı kredi başvurulanı da bilinçsiz yaptığını fark ettik. Bu noktada en ucuz kredi notu sorgulama servisi olan BKM Findeks kredi notu sorgulama servisi hakkında ayrıntılı bilgi vermek istedik.Çünkü, BKM Express, findeks ortaklığı ile yapılan kredi notu sorgulaması sadece 1 TL’dir. Evet, diğer kredi notu sorgulama servileri, genelde kredi notu sorgulama başına 9 TL gibi bir ücret alırken, BKM ekspres sadece  1 TL ile bu hizmeti vermektedir. Peki BKM Experss nedir ve 1 TL’ye kredi notu nasıl sorgulanır?

bkm-findeks-kredi-notu-sorgulama

Findeks 1 TL Kredi Notu Sorgulama

En Ucuz Kredi Notu Sorgulama Yöntemi

Bankaların internet bankacılığı ve SMS mesajı ile kredi notu hizmeti verdiğini biliyoruz. Ayrıca cep telefonu operatörlerinin her biri de SMS ile kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Her firma sorgu başına değişik ücretler alsa da ortalama olarak kredi notu sorgulama ücretinden 9 TL tahsilat yapılmaktadır. Bunun yerine T.C kimlik numarası ile kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Bankacılık işlemlerini sağlıklı bir şekilde takip etmek isteyen müşteriler, her ay ya da birkaç ayda bir kredi notu sorgulama yaparak risk durumları hakkında bilgi sahibi olabilir. Ama kredi notu sorgulama ücretlerinin yüksek olması nedeni ile vatandaşlar bundan kaçınmaktadır. Ama şimdi artık BKM ekspres findeks kredi notu sorgulama servisi var. Bu servis sayesinde sadece 1 TL’ye kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 1 TL’ye kredi notu sorgulama servisi için tıklayın. 

BKM Express Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

BKM Express kredi notu sorgulayabilmek için, öncelikle Findeks’in ana sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Ana sayfada aşağıda gösterdiğimiz görseldeki gibi bir ekran gördüğünüzde buna tıklamalısınız. Bu tıklama sonrası sizden T.C kimlik numarası ve üyelik varsa parola istenmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama Ekranı

Eğer findekse üye değilseniz, hemen aynı ekran üzerinden üyelik başvurunuzu yapabilirsiniz. Findeks üyeliği tamamen ücretsiz olup, sadece kredi notu sorgulama ücret karşılığında yapılmaktadır. Üyelik işlemlerinden sonra sadece birkaç dakika içinde kredi notunuzu sadece 1 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Ama bu hizmetten 1 TL karşılığında yararlanmak istiyorsanız, BKM uygulamasına dahil olmanız gerekmektedir. Peki BKM express nedir, nasıl kullanılır?

BKM Exress Nedir Nasıl Kullanılır?

BKM ekspres,  (Açılımı; Bankalar arası Kart Merkezi)  kredi kartının internet alışverişlerinde güvenliği sağlamaktadır. BKM ekspres kullanıcıları, kredi kartı bilgilerini internet alışverişlerinde direk olarak sisteme girmemektedir. Bunun yerine sadece daha önce açmış oldukları ve BKM sistemine tanıttıkları e-mail hesabından kredi kartlarını seçmeleri yeterli olacaktır.

Cep telefonu ve e-mail hesabı ile BKM uygulaması kullanmaya başlayacak olan banka müşterileri, bu uygulama sayesinde Findeks kredi notunu sadece  1 TL karşılığında öğrenebilecektir. BKM Ekspres üyeliği için, öncelikle BKM ana sayfasına giriş yaptıktan sonra aşağıdaki görselde belirtilen yerlerin doldurulması gerekmektedir. gerekli yerler doldurulduktan sonra BKM üyelik işlemleri tamamlanabilir.

BKM Express Üyelik Ekranı

Kredi notunuzu sorguladıktan sonra, mevcut durumda kredi çekip çekemeyeceğiniz hakkında bir ön görü sahibi olabilirsiniz. Bankaların kredi notu konusunda kredi dağıtırken belirlemiş olduğu bir alt baraj bulunmasa da yine de kredi notunun çok düşük olmaması gerekmektedir. Peki kredi çekebilmek için kredi notunun kaç olması gerekmektedir?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notu 0-1900 arasında değişmektedir.  Kredi notu aşağı doğru düştükçe kredi çekmek de o zorlaşacaktır. Bankalar kredi verirken birinci öncelik olarak gelir belgesine bakarken ikinci önemli unsur olarak (hatta bazen gelir belgesinden bile öncelikli bakabilirler)  kredi notuna dikkat ederler. Kredi notu ve risk seviyeleri aşağıda belirtilmiştir.

Görselde görüldüğü gibi, 1-699 arası en riskli kişiler olup bunların kredi alması imkansız denilebilir. 700-1099 arası kişilerin kredi alabilmesi için iyi bir gelir belgesi ve kefil sunmaları istenebilir. 1100-1499 arası kişilerin az riskli olmasından dolayı gelir belgesi kredi için yeterli olacaktır. 1500-1699 arası kişiler ile 1700-1900 arası puana sahip kişilerin kredi alması çok kolay olacaktır. Bu kişilerin genelde hesaplarında yüklü para olduğu için gelir belgesi konusunda da pek bir sorun yaşamazlar.

Kredi notu sorgulama ile ilgili merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. En yakın sürede size dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( 2019 GÜNCEL) başlıklı makalemizde en hızlı kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir, kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notunu etkileyen faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.