17 Ocak 2019

Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Borcunu Ödemeyen Hapse Girer Mi?

Bankalardan alınan ya da kişilerden senet karşılığı alınan borçlardan dolayı vatandaşlarımız bazen değişik kanuni yaptırımlar ile karşılaşabilir. Özellikle de kredi borcunu zamanında ödeyemeyen kişilere öncelikle haciz ve sonrasında daha vahim bir durum olarak hapis cezası verilebilmektedir. Bankalara ya da değişik kişi ve kurumlara senetle ya da değişik sözleşmeler ile borcu olup da borcunu ödeyemeyen kişiler bu cezalar konusunda endişe duymakta ve borcunu ödemeyen hapse girer mi şeklinde korku yaşayabilmektedir.

Bu yazımızda özellikle de kredi borcu olana hapis cezası verilir mi sorusuna cevap vereceğiz. Ülkemizde yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Medeni Yasasına ve Borçlar Kanununa göre, borcunu ödemeyen kişiler bazı kanuni yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu kanuni yaptırımlar sırasıyla;  alacaklı kişi ya da kurumun ihbarname göndermesi, arkasından borcunun ödenmemesi durumunda avukat aracılığı ile haciz işlemlerinin başlatılması varsa maaşına el koyulması süreci takip eder. Mal ve maaş yoksa o halde kişiye borcunu zamanında ödemesi için ek bir süre verilir ve borç için bir sözleşme taahhüt imzalatılır.

Bankaya ya da kişilere borçlu olan kişi yukarıdaki süreçten sonra yani borcunu ödeyeceğine dair taahhüt imzalamasına rağmen halen borcunu ödememeye devam ederse banka ya da kişiler bu konuda kişiyi şikayet edebilir. Şikayete söz konusu olan kişiye bir dosya açılır ve savcılık tarafından bu kişiye yakalama kararı çıkartılır. Kişi ilk etapta ikamet adresinin olduğu yerde aranır bulunamazsa,  o halde UYAP üzerinden bu kişiye yakalama emri çıkartılır.

Borcu yüzünden yakalama kararı olan kişi yakalandığı yerde hemen polis ya da jandarma karakoluna götürülür ve arkasından adliyede  ifadesi savcılık tarafından alınır. Bu noktadan sonra büyük ihtimal tutuklanır.

 

 

Kredi borcuna hapis var mı?

Banka Borcu Yüzünden Ceza Evine Girilir Mi?

Banka borcu yüzünden hapse girilir. Nasıl mı? Siz bankadan kredi çekersiniz ve kredi taksitlerinizi zamanında ödemezsiniz. Bu durumda banka sizinle bir yeniden yapılandırma için bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre sizin bankaya olan borçlarınızı zamanında ödeyeceğinize dair sizden bir söz alınır. İcra sözleşmesi de denilen bu anlaşmaya göre siz artık bankaya olan borç sözünüzü yerine getirmezseniz o halde hapis cezası alabilirsiniz.

Banka borcu yüzünden hapse girer miyim diye merak ediyorsanız bu soruya maalesef evet demek durumundayız. Çünkü bankanın bu şekilde size kanuni bir yaptırımı mevcuttur. Hatta uzun süre hapiste kalsanız bile bankaya olan kredi borunuz silinmez. Yani ceza  evinden çıktıktan sonra da bankaya olan borcunuz devam eder.

Page Title

REKLAMLAR

Kredi borcumu ödeyemedim hapse girer miyim diye büyük endişe duyan binlerce kişinin olduğunu tahmin ediyoruz. Size bu konuda hem yol göstermek hem de kanuni olarak haklarınız ifade etmek için kaleme aldığımız bu makalemizi okumaya devam etmenizi istiyoruz. Çünkü burada belirttiğimiz şeyleri uygularsanız hapis cezası almaktan kurtulabilirsiniz. Ama yine de bizim tavsiyelerimizin yanı sıra bu alanda uzaman bir avukata danışmanızı da öneririz.

Bankaya olan borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz.  Yeniden yapılandırılan borçlar ödenmediğinde hapis cezası gelir mi diye sorun kişiler olmaktadır. Bu konuda sorun yoktur. Yani borcunuzu yeniden gönül rahatlığı ile yapılandırabilirsiniz. Bu yapılandırdığınız borcu da ödemediğinizde herhangi bir adli yaptırım alacağınızı düşünmüyoruz. Fakat burası çok önemli…

Eğer banka ile yeniden yapılandırma ile birlikte icra sözleşmesi imzalarsanız o halde artık bu borcu ödemek durumunda kalırsınız. Yani eğer bankaya olan borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konuda geliriniz yoksa o halde kesinlikle bankanın size önerdiği ve bir sözleşme ya da anlaşmayı imzalamayın. Banka avukatı bu konuda sizi ikna etmeye çalışabilir. Ama tekrar ifade ediyoruz. Eğer bankaya olan borcunuzu ödeyeceğinize dair bir sözleşme imzalar ve buna rağmen borcunuzu ödememeye devam ederseniz o halde hapis cezası alırsınız. Ve borcunuzu ödeyinceye kadar da uzun bir süre hapis yatabilirsiniz. Bu süre 90 gün olabilir.

Aşağıdaki videoda banka kredisini ödemediğinizde kaybedebileceğiniz haklarınız belirtilmiştir.


 

Borç Yüzünden Tutuklanan Nasıl Serbest Kalır?

Bankaya ya da kişilere borcu yüzünden tutuklanan kişi bu borcunu ödemeyi taahhüt ederek bu tutukluluğa son veremez. Zaten daha önce söz verdiği halde bu borcunu ödememiş ve bu yüzden da borç işlemleri yargıya intikal etmiştir. Bu aşamadan sonra yani borç yüzünden tutukluluk meydana geldikten sonra, kişi ancak bu borcunu öderse hapisten kurtulabilir. Bunun için kişinin avukatının alacaklılar ile temasa geçip bu borcun ödenmesini sağlaması gerekmektedir. Bu borç  ödendikten sonra da kişiler de şikayetten vazgeçer ve kişi de serbest kalır. Ama bu kara listeye girmek için bazen yeterli olmaktadır.

 

Ödenmeyen Banka Kredisi  Ne Olur?

Bankaya olan kredi borcunuzu ödemezseniz, banka bu alacağınız sizden alıncaya kadar her türlü yolu deneyecektir. Haciz,  maaşa el koyma, icra, hapis aklınıza gelen her şey. Siz bankadan kanuni ve kanun dışı hareketler ile kaçsanız bile banka uzun yıllar sizin peşinizi bırakmayacaktır. Ya banka ile oturup bu meseleyi halledersiniz ya da ömür boyu banka sizin gölgeniz gibi borcunu tahsil etmek için peşinizden gelecektir.

Bu banka borcu yüzünden sigortalı çalıştığınızda hemen maaşınızın bir kısmına el koyulacaktır. Bir mal-mülk satın aldığınızda banka buna haciz koyacaktır. Kısacası maddi anlamda  resmi bir adım attığınızda banka hemen karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle bankaya olan borcunuzu bir şekilde ödemenizi tavsiye ederiz. Bu borçtan kurtulmanız pek de kolay olmayacaktır.

 Bankaya olan borcunuzu ödeyemiyorsanız bu konuda bize danışarak yardım isteyebilirsiniz. Aşağıda yorum kısmına sorularınızı yazarsanız en kısa sürede size dönüş yapılacaktır. 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. mete dedi ki:

  merhabalar hocam 6 aydır kiramı ödeyemiyorum ev sahibi ihtarname gönderdi 30 gün içinde borç ödenip ev tahliye edilmesi hususunda yalnız ödeyecek gücüm yok ve evi taşıyacak gücümde yok bu adımdan sonra ev sahibi ne yapabilir ve acilende yurt dışına çıkmam gerekiyor bu borçtan dolayı hapis yatarmıyım şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 2. Mehmet taş dedi ki:

  Merhaba hocam benimde banka borcum var 20 bin tl ve benim ne bir malım var nede sigortam maddi durumunda hiç yok bana geçen gün icradan kağıt geldi borcunuzu odemezseniz 90 gün hapis yatarsiniz mesajı da avukat merkezi aracılığıyla geldi ben her hangi bir şekilde avukatla oturup bir yaziyada imza atmadim bu ceza doğru hapis yatar mıyım yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Mehmet Bey, normal durumda eğer yeniden yapılandırma yaparak yeni bir anlaşma imzalamadıysanız hapis olmaz. Ama %100 kesin hapis olmaz diyemeyiz. Avukat sizi endişelendirip parayı ödemeniz için sizi sıkıştırıyor olabilir. Bu noktada bir icra müdürlüğüne giderek kesin bilgi alabilirsiniz. Sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

 3. Harun dedi ki:

  Merhaba benim bankaya borcum var odeyemedim ve bankaya kayitli cep numaramda kapandi benim birtane motorsikletim var arkadasimin uzerine kayitli ben eşimin üzerine alsam motorsikletimi banka esimden bir hak iddia edebilirmi ve esim calisiyor 2 bin tl birikmis parasi var bankaya yatirsa bise olurmu yani esim kendi üzerine alacagi arac v.s banka benim borcumdan dolayi el koyabilirmi esimin kendi sahsi esyalarina

 4. FERHAT dedi ki:

  Merhablar ben bir trafik kazası geçirdim alkollü olarak ve suçlu oldugumu biliyorum ve benim sigorta sirketyim karşı tarafın aracını yaptırmış ve şimdi bana 18 bin icra geldi ve ben askari ücret le sigortali çalışıyorum avukatta bana bunu 6 taksit yaparım dedi ve aylık 3bin tlye tekabül EDIYOR ve ödeyecek gucum yok evliyim evim kira hiçbir mal varlığım yok ben ne yapmalıyım ve sonuç ne olur bunun hakkında bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkürler

 5. İcra Takip Elemanı dedi ki:

  Ana Yasanın ilgili maddesi gereği, sözleşmeden doğan borçlar için kişinin hürriyeti kısıtlanamaz maddesini hatırlatmak isterim. Ayrıca kredi kartı ve benzeri kredilerin ödenmemesi durumunda hapis gibi ağır bir yaptırım mevcut değildir. İcra taahhüdü ve benzeri durumlar ile hapis cezası mevcut olup, okuyucularınızın daha iyi anlayabilmesi adına başlıklı yazımı okumalarını tavsiye ederim. Paylaşım ve yazınız için teşekkür ederim.

 6. İhsan Demir dedi ki:

  Eğer banka ile yeniden yapılandırma ile birlikte icra sözleşmesi imzalarsanız o halde artık bu borcu ödemek durumunda kalırsınız. Yani eğer bankaya olan borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız bu konuda geliriniz yoksa o halde kesinlikle bankanın size önerdiği ve bir sözleşme ya da anlaşmayı imzalamayın. Banka avukatı bu konuda sizi ikna etmeye çalışabilir. Ama tekrar ifade ediyoruz. Eğer bankaya olan borcunuzu ödeyeceğinize dair bir sözleşme imzalar ve buna rağmen borcunuzu ödememeye devam ederseniz o halde hapis cezası alırsınız. Ve borcunuzu ödeyinceye kadar da uzun bir süre hapis yatabilirsiniz.

 7. Ferhat çakır dedi ki:

  Merhaba kayın pederimin kredi borcu vardı ödeyemedi ve suan dosya avukatta şuan icin avukatla görüşme yapmadı zaten şuan ödeme durumuda yok ödemesse hapis cezası varmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. Anonim dedi ki:

   yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Yaz