20 Ağustos 2019

BSMV Kalkıyor Krediler Ucuzluyor!  

 

Vatandaşların çekmiş oldukları kredilerden bankalardan birçok kesinti yapılmakta ve çekilen kredinin tamamı müşterinin hesabına yatmamaktadır. Bunun yanında devlet tarafından ayrıca bazı ek vergiler getirilerek kredi çeken vatandaşın kredi yükü daha da arttırılmakta idi. Bu vergilerin en çok eleştirileni çekilen kredi üzerinden %5 olarak alınan BSMV vergisiydi. Ancak son günlerde ekonomi kulislerinde sıkça konuşulan bir konu haline gelen BSMV vergisinin kaldırılması her han gündeme gelebileceği ifade edilmektedir. Ulusal basında, BSMV kalkıyor krediler ucuzluyor şeklinde haberler çıkmakta ve her geçen gün bununla ilgili bazı banka temsilcileri olumlu konuşmalar yapmaktadır

 

Son dönemlerde ülkemizde ve özellikle de uluslararası ekonomide yaşanan bazı gelişmeler nedeni ile ekonomide mini bir daralma yaşanmış ve bu da bankalardan çekilen kredi miktarlarına olumsuz sirayet etmiştir. Ülkemizde ekonomik anlamda büyük rol oynayan bankaların faaliyet alanlarının daralması dolaylı yoldan ülke ekonomisini de daraltmaktadır. Bu konunun önemine sürekli vurgu yapan başta maliye bakanı olmak üzere birçok ekonomi patronu, bankacılık kredilerinin daha olumlu ve kullanılabilir bir duruma getirmek için bazı reformlara ihtiyaç duyulduğunu açıklamaktadır.

 

Hükümet Ucuz Kredi İçin Bankaları Teşvik Etmektedir

 

Cumhurbaşkanı ve başbakanın da bu konudaki telkinleri ile son zamanlarda banka kredi faizlerinde  gözle görülür düşüşler yaşanmış ve birçok banka hem konut kredisinde hem de ihtiyaç kredisinde çok anlamlı indirimlere gitmişlerdir. Fakat hem hükümet yetkilileri hem de vatandaşlar bankalardan daha fazla faiz indirimi beklemekte ve bu konuda bir faiz indirimi daha olur mu düşüncesi ile kredi başvurularını ertelemektedir.

Page Title

REKLAMLAR

BSMV Kalkıyor Krediler Ucuzluyor!  

BSMV Kalkıyor Krediler Ucuzluyor!

Ama bankaların dip indirimi yaptığı kanısı hakim olduğu için bu noktadan sonra faiz indirimleri ya da ucuz kredi seçenekleri için artık devreye en büyük patron olan, devletin bizzat kendisi devreye girmeye başlıyor. Vatandaşın çekmiş olduğu krediden alınan %5’lik BSMV vergisinin kaldırılmasına yönelik çok ciddi bir ilerlemenin olduğu kulislerde konuşulmaktadır. Anakara’da konuşulanlara göre yakın zamanda bu %5’lik kesintinin ya tamamen kaldırılacağı ya da sembolik bir rakama düşürüleceği belirtilmekte ve bu kararın en yakın zamanda ulusal basınla paylaşılacağı belirtilmektedir.

 

Geçtiğim günlerde maliye bakanının ekonomi patronları başta olmak üzere, bankacılar, finans uzmanları ile yapmış olduğu önemli bir toplantı vardı. Bu toplantıda maliye bakanı en kısa sürede BSMV vergisinin minimize edilmesi ya da tamamen kaldırılması gündeme gelebilir şeklinde bir beyanda bulunduğu kulis bilgisi olarak mevcuttur. Bu verginin kaldırılması demek vatandaşın büyük bir yükten kurtulması anlamına geleceği için, hem bankacıların hem de vatandaşın gözü kulağı bu haberde olmaktadır.

Faizsiz kredi arıyorsanız, faizsiz kredi nasıl çekilir  yazımızı mutlaka okumalısınız. 

 

Bankalar da BSMV’nin Kaldırılması Taraftarı

 

Bankaların da bu verginin hemen kaldırılması taraftarı oldukları bilinmektedir. Çünkü bu verginin tamamı devletin kasasına gitmesi ve bankaların bu vergiden hiç faydalanmıyor olmasından dolayı  bankalar için pek bir anlam ifade etmiyordu. Ama bu verginin kaldırılması sayesinde birçok kişinin kredi çekmesi teşvik edilmiş olacak ve bankalar da bu durumdan dolayı kazançlı çıkacaklardır. Zaten yapılan ekonomi toplantısında bankacılık temsilcileri bu konuyu maliye bakanına iletmişler ve bu konu hakkında bir düzenleme yapılmasını istemişlerdir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz