12 Kasım 2019

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Devlet destekli olarak hayvancılık yapmak isteyen çiftçiler ve köylüler bunun için başta Ziraat Bankası olmak üzere, TKDK, KOSGEB ve bölgesel kalkınma ajanslarından %100 faiz inidirmli hayvancılık kredisi ile geri ödemesiz hayvancılık hibe kredileri alabilmektedir. Besi ve et hayvanları için büyükbaş destekleri 8 ilde devam etmektedir. Ahır yapımı, süt tankı alımı, hayvancılık ekipman alımı ve yem alımı için de kredi destek başvuruları devam etmektedir. Peki büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları nelerdir? 2017 yılı içinde hayvan alım kredisi ve hibe desteği veren kurumlar hangileridir? İşte geri ödemesiz besi kredisi ve detayları…

Devletin Verdiği Büyükbaş Hayvancılık Kredi Destekleri

Türkiye’de milyonlarca kişi geçimini sadece hayvancılık üzerine sağlamaktadır. Bu kişilerin daha kolay üretim yapabilmesi için devlet tarafından bazı hayvan destek kredileri verilmektedir. Devlet, KOSGEB ve kalkınma ajanslarının yanı sıra özellikle Ziraat Bankası aracılığı ile her sene genç çiftçilere, girişimcilere düşük faizli hayvancılık kredisi vermektedir. Sıfır faizli hayvancılık kredisi ve tamamı geri ödemesiz hayvancılık kredilerinin şartları ve kapsamları farklı olduğu için her grup destek hibeleri için ayrı değerlendirmeler yapıp hangi krediye nasıl başvuru yapılması gerektiğini burada açıklayacağız.

KOSGEB Büyükbaş Hayvancılık Kredileri

KOSGEB doğrudan büyükbaş hayvan alım kredisi ya da hibesi vermez. KOSGEB’in mevcut sisteminde Uygulamalı Girişimcilik Kursu halen devam etmekte olup bu kurs sonrası iş planları kabul edilen çiftçiler ve girişimcilere doğrudan hayvan kredisi yerine, onlara hayvan besihane yapım kredisi, otlak için gerekli makine ekipman alımı, süt makinesi, süt tankı gibi alanlarda kredi desteği verilmektedir.

KOSGEB kredi desteği şu anda 50 bin TL Hibe ve 100 Bin TL faizsiz kredi şeklinde çiftçilere dağıtılmaktadır. Bu destekten yararlanmak isteyen çiftçilerimiz, bunun için bağlı oldukları KOSGEB merkezine giderek önce KOSGEB veri tabanına kayıt olacaklar ve daha sonra KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursunu tamamlamaları gerekecektir. Bu kurs sonrası hak eden kişilere 150 bin TL devlet destekli kredi verilecektir.

TKDK Hayvan Alım Kredi Desteği

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyetinin ortaklaşa yapmış oldukları protokol gereği bazı çiftçilere TKDK hayvancılık kredileri verilmektedir. Bu krediler, Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan, solucan gübresi, yarasa gübresi ve arıcılık üzerine yoğunlaşmak ile birlikte aynı zamanda en fazla hibe büyükbaş hayvancılık için ayrılmaktadır. Hem daha verimli olması hem de besiciliğe uygun olması nedeni ile birçok genç çiftçi bulundukları köyde hayvansal üretime geçebilmek için gerekli kaynakları TKDK’den temin edebilmektedir.

TKDK Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Şartlar

 • Bunun için her şeyden önce köyde ikamet ediyor olmak
 • Yaş olarak 18’den büyük olmak
 • ÇKS’ye ( Çiftçi Kayıt Sistemine) Kayıtlı olmak
 • Başka herhangi bir gelir getirici işte çalışmamak
 • Tarım bağkurlu olmak

Bu şartları taşıyan kişilere, buzağı, düve, dana, inek, manda, sığır gibi büyükbaş hayvan alımı için gerekli finansman sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli hayvan alım kredisi ve hibeleri konusunda bankalar arasında en iyi hayvan kredisi veren banka Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası hayvan alım kredisi faiz oranları ve kredi hesaplaması için Ziraat Bankası hayvan kredisi hesaplamaya göz atmak için tıklayın.

Page Title

REKLAMLAR

Ziraat Bankası devleti çiftçilere vermiş olduğu ve Bakanlar Kurulunca belirlenen %50 faiz indirimli hayvan kredisi için halen gerekli desteklere devam etmektedir. Kara listeye girmeyen erkek ve bayan çiftçilere kredi limitleri tutarınca hayvan alım kredisi verilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi İçin İstenen Şartlar ve Belgeler

Gerçek Kişiler için;

 • Nüfus cüzdanı
 • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b)
 • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Ziraat Bankası ile Yapılan Hayvan Kredi Destekleme Tablosu

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Tablosu

Ziraat Bankası ve devlet destekli hayvan kredisi Bakanlar Kurulu kararı için buraya tıklayın

Geri Ödemesiz Hayvancılık Kredisi Var mı?

Devletin vermiş olduğu en iyi hayvancılık kredisi ise geri ödemesiz büyükbaş hayvan kredileridir. Devlet katkılı olarak çiftçilere verilen bu kredi imkanına göre, geri ödemesiz hayvan kredisi almak isteyen çiftçilerimiz önce kendi ceplerinden bir harcama yaparak besihanelerini kurmak durumundadır. Besilerini kuran kişiler, daha sonra yapmış oldukları harcamaları faturalandırmak kaydı ile devlet destekli olarak geri ödemesiz hayvan kredisi alabilmektedir. Bu kredilerin alınabilmesi için istenen bazı şartlar vardır;

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Hibe Hayvan Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Hayvancılık hibe destekleri veren devletin istemiş olduğu şartlar;

 • Kurulacak besihanenin şehir dışında olması
 • Besihanenin TKDK’nin belirlemiş olduğu AB standartlarında yapılması
 • Betonarme ve çelikle güçlendirilmiş hayvan barınaklarına sahip olunması
 • Yapılan tüm harcamaların faturalandırılması
 • Besihane işletmesinin tüm hayvanlarının sigortalı olması
 • Besihane işletmesinin sabit bir veteriner ile anlaşmış olması
 • İş planı hazırlanarak üretilecek et ya da sütün nereye pazarlanacağı
 • Besihanenin 5 yıllık olası kar ve zarar marj tabloları

Hayvancılıkta Kalkınmada Öncelikli İller ve Bölgeler

Besihane kurmak isteyen çiftçilerimizin bazılarına ek avantaj sağlanmaktadır. Uzun yıllardır devam eden Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ve bunun yanında devam eden Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında bu yerlerde bulunan bazı illere daha kolay çiftçilik hibeleri verilmektedir. Hayvan alım ve hayvan besi kredisi için; Mardin, Şanlı Urfa, Gaziantep, Malatya, Adıyaman, Osmaniye, Şırnak, Diyarbakır, Batman; Konya Bölgesi olarak; Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale, Aksaray, Nevşehir gibi illerde de hayvan desteklemelerinde öncelik verilmektedir. Bu yerlerdeki üreticilere, 3 sene, 5 sene ve  7 sene geri ödemesiz hayvancılık kredisi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretliye En Fazla Ne Kadar Kredi Çıkar?   başlıklı makalemizde asgari ücretli, asgari ücretlinin kredi limiti ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.