17 Ocak 2019

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarının sigortasının ve gelir belgesinin olmaması onların kredi çekmesine engel olmadığını biliyoruz. Aşağıda sayacağımız bankalar ev hanımı olsun ya da çalışmayan herhangi biri olsun daha kolay kredi verebilmektedir. Bunlar; ING Bank, Yapı Kredi Bankası, Ak Bank, TEB Bankası, Deniz Bank, QNB Finans Bank, Burgan Bank, Şeker Bank, Aktif Bank’tır. Özellikle Aktif Bank ve Ak Bank düşük limitler olması durumunda internetten yapılan başvurularda gelir belgesi de istemediği için ev hanımları için iyi bir seçenek olarak durmaktadır.

Ev Hanımlarına da Kredi Verilir

Türkiye’de çalışan bayanlardan daha fazla evde oturup da çalışmayan bayan vardır. Bu kişilerin genelde sigortası olmayıp ev işleri ile uğraştıkları için normal olarak bankacılık faaliyetleri de başta kredi işlemleri olmak üzere basit düzeyde kalmaktadır. Ama bazı acil durumlarda kredi ihtiyacı olduğunda ev hanımları da banka kredisine başvuru yapabilmektedir. Normal şartlarda birçok banka geliri olmayan bayanlara kredi verme taraftarı değilken bazı bankalar ise geliri olmayan kadınlara yani çalışmayan bayanlara da kredi verebilmektedir.

Kredi çekmek isteyen kadınlar bu noktada kendilerine direkt kredi verebilecek bankaları tercih ettiklerinde hem işlemleri daha kısa sürede gerçekleşir hem de kredilerinin reddedilme riski olmayacağı için bankacılık sicilleri de bundan olumsuz etkilenmeyecektir. Peki çalışmayan ve sigortası olmayan kişilere kredi veren bankalar hangileridir?

Sigortası Olmayan Ev Hanımlarına Kredi Çıkartan Bankalar

Türkiye’de şu anda 40 ‘tan fazla isim adı altın faaliyetlerini sürdüren banka vardır. Bu bankaların çoğu yabancı sermayeli özel bankalardır. Bunların yanında halen kamu bankası sayılan; Halkbank, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası mevcuttur. Bu bankalar içinde özel ve yabancı sermayeli olan bankalar diğer bankalara göre ev hanımlarına ya da geliri olmayanlara daha kolay kredi vermektedir. Sigortası olmayan ev hanımları ve gelir sahibi olmayan diyen bayanlar bazı koşulları sağlamaları durumunda birkaç bankadan kredi çekebilir. Bu bankalar;

  • QNB Finansbank
  • HSCB Bank
  • Burgan Bank
  • ICBC Bank
  • Denizbank
  • Ak Bank
  • Aktif Bank

Bu bankalar ev hanımlarına ve daha genel ifade ile çalışmayan bayanlara düşük limitli de olsa kredi vermektedir. Ev hanımlarının bu bankalardan kredi çekebilmek için hangi taşıması gereken şartları da yazdık.

Page Title

REKLAMLAR

Bordrosu Olmayan Kişilerin Kredi Çekebilme Şartları 

Sigortasız olarak çalışan kişilerin kredi çekebilmesi için bazı koşulları taşıması gerekmektedir. Banka kredi onayı vermeden önce ev hanımlarından aşağıdaki şartları isteyebilir. Not; yukarıda saydığımız bankalar genelde düşük limitle yapılan kredi başvurularını kabul eder ve ek şart istemez. Ama banka yönetimi kredi talebini kabul etmez ya da limit yüksek gelirse o zaman aşağıdaki şartlar tamamlanırsa kredi çıkma şansı artar.

Bunlar;

  • Kişinin üstüne kayıtlı bir taşınmaz mal ipoteği
  • Bayan evli ise sigortalı olarak çalışan eşinin kefaleti ya da başka gelir sahibi birinin kefilliği gerekmektedir.

Ev hanımlarına kredi çıkartan bankalar bu iki teminat olmadan kredi onayı vermezler. Bu bankalar dışında gelir belgesiz şekilde kredi çekmek isteyenler Ak Bank Direk Kredi Başvurusu imkanından da yararlanabilir. Ak Bank birçok farklı kişiye gelir belgesiz kredi imkanı sunmaktadır.

Ak Bank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

Cep telefonunuzdan gelir belgesiz kredi başvurusu yapmanız durumunda Ak Bank tarafından kredi onayı hemen verilecektir. Herhangi bir yerde çalışmayan ve bundan dolayı maaş bordrosu olmayan kişiler, hemen Ak Bank mobil uygulamayı indirip cep telefonu üzerinden direk kredi başvurusu yapabilir. Online olarak yapılan kredi başvurusunda gelir belgesiz talep edilmemektedir. Bundan dolayı bayanlar, şubeye gitmek yerine mobil uygulama ile kredi başvurusu yaparlarsa daha çabuk krediye ulaşabilirler.

Ak Bank kendisine yapılan kredi başvurusunu ancak kişinin kredi notunun çok kötü olması ya da kişinin kara listede olması durumunda kabul etmeyebilir. Peki kara listede olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kara Liste Sorgulama!

Bazı kişiler gelir belgesiz kredi başvurusunda ret cevabı alabilir. Bu durumun en temel sebebi sahip olunan kredi notunun çok düşük olmasıdır. Örneğin, kredi notu 1099 puan altında olan birine bankalar risk gerekçesi ile kredi vermez. Ama ev hanımları daha önce bankalar ile çalışmadığı ya da az çalıştığı için genelde kredi notuna sahip olmazlar. Bu durumda ev hanımlarının kredi notu “0” olarak görülür. Kredi notum sıfır nasıl kredi çekebilirim diyenlerin yapması gerekenler;

Bunun için öncelikle kredi notunun hareketlenmesi gerekmektedir. Bu noktada; yoksa hemen banka hesabı açılmalı ve içine biraz para yatırılmalıdır. Bunun yanında kredi kartı kullanımının yoğunlaşması ve evdeki bazı faturaların hesaptan ya da kredi kartından ödenmesi sağlanmalıdır. Bu durumda “0” olan kredi notu yükselmeye başlayacak ve ev hanımı da olsa yukarıdaki bankaların kredi vermesi sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz