Kredihesabi.com

Cebe Havale Yapma

25.06.2020
Cebe Havale Yapma

Havale, aynı bankanın müşterisi olan 2 kişi arasındaki para transferine verilen isimdir. Ancak aynı bankanın müşterisi olmayan kişilerin yapabileceği para transferine Cebe Havale ismi verilmektedir. Cebe Havale yöntemiyle gönderilen paranın ATM’lerden çekilmesi de sağlanıyor. Türkiye’de bulunan bankaların çoğunun bu sistemi kullandığını bilmenizde fayda var. Cebe Havale yapma nedir? Sorusunun yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cebe Havale Yapma Nedir?

Cebe Havale işleminin bir başka adı CepBank olmaktadır. CepBank sayesinde bankada hesabı bulunmayan bir kişinin Havale yöntemiyle para transferi yapmasını sağlanmaktadır. Para göndermek istediğiniz kişinin T.C. Kimlik numarasını ve cep telefon numarasını bilmeniz durumunda bu işlemi yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Siz parayı Cebe Havale yöntemiyle karşıda bulunan kişiye gönderdiğinizde, o kişinin parayı ATM’lerden çekmesi mümkündür. Kişinin ATM’lerden para çekme işlemini yapabilmesi için para gönderen kişinin yazdığı cep telefon numarasına bir onay kodu gelmekte ve bu kod olmadan para çekmek mümkün olmamaktadır.

Günümüzde yeni yeni kullanılan bu sistem, çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Aslında oldukça kullanışlı olan bu CepBank sistemini kullanmak, banka hesabı olmayan kişiler için eşsiz bir şans olmaktadır. Cebe Havale nasıl yapılır? Konusu hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri olan internet bankacılığı ile birlikte Cebe Havale işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Eğer internet bankacılığı hesabınız bulunmuyorsa, bankanızın internet şubesinden bir hesap açarak işleme başlayınız. Cebe Havale yapma işlemi için aşağıda yer alan adımları takip ediniz:

 • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık hesabınıza giriş yapınız.
 • Açılan menüden “Para Transferleri” yazan yere tıklayınız.
 • Karşınıza açılan yerden “CepBank” ya da “Cebe Para” sekmelerinden biri olacaktır. Bunlardan hangisi yazılıysa, ona tıklayınız.
 • Cebe Havale yapmak için açılan ekrana gerekli bilgileri giriniz.
 • En son olarak göndermek istediğiniz para tutarını yazarak para transfer işlemini tamamlayınız.

Bu işlemlerin hepsini sırayla ve doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yazdığınız bilgilerin yanlış olmaması adına onay vermeden önce bilgileri tekrar kontrol ediniz. Bilgileri yanlış yazıp parayı farklı birine göndermek, kimsenin istemeyeceği biri durumdur. Bu işlemler tamamlandıktan sonra sadece birkaç dakika içerisinde cebine Havale yapılacak kişinin telefonuna bilgilendirme için SMS gelecektir. Bu SMS ile birlikte kişinin para çekme için şifresi gelmiş olacaktır.

Cebe Havale Nasıl Çekilir?

Cebine Havale yapılan kişinin para çekme işlemi için bazı adımları takip etmesi gerekmektedir. CepBank ile para çekebilmek için paranın gönderildiği bankanın ATM’sine gitmeniz gerekir. Cebe Havale yapmanıza izin veren bankalar, farklı bir bankanın ATM’sinden para çekmenize izin vermemektedir. ATM’ye gittikten sonra takip etmeniz gereken işlemler şunlardır:

 • Bankanın müşterisi olmadığınız için “Kartsız İşlemler” menüsüne giriniz. Kartsız işlem yazmayan ATM’lerde “Giriş” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
 • Karşınıza açılan yerden “Para Çekme” yazılı yere tıklayınız.
 • Burada yazan “Cebe Gelen Para Transferi” sekmesine giriş yapınız.
 • ATM sizden transferle ilgili olan bazı bilgileri isteyecektir.
 • Bütün bilgileri ve SMS ile gelen şifreyi ATM’ye yazdıktan sonra paranızı çekebilirsiniz.

Cebe Havale İptali Nasıl Yapılır?

Bankalar son zamanlarda her işlemin kolay bir şekilde yapılabilmesi için internet bankacılığı ve mobil bankacılık sistemlerini geliştirmektedir. Bu sistem ile birlikte yapılabilen işlemlerden biri de Cebe Havale olmaktadır. Bu Havale işleminin yanlış yapılması gibi durumlarda iptal etme şansınız bulunmaktadır.

Cebe Havale iptali yapabilmek için paranın ATM’den çekilmemesi gerekir. Bu işlem yapılırken kişinin acil olarak paraya ihtiyacı olduğu için parayı hemen çekmektedir. Cebe Havale işlemini iptal etmek isteyip, bankanızın çağrı merkezini aradığınızda bu işlemin tamamlandığı tarafınıza iletilirse, maalesef bu işlemi iptal edemezsiniz. Cebe Havale iptali yapabilmek için aşağıda yer alan listedeki adımları takip ediniz:

 • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamanıza giriş yapınız.
 • “Para Transferleri” yazan yere ve daha sonrasında “CepBank” yazan yere tıklayınız.
 • “Bekleyen Gönderiler” içerisinde bulduğunuz “Cebe Havale” işlemine tıklayınız.
 • Bu işlemi iptal etmek için size sunulan “Cebe Havale İptali” seçeneğine tıklayarak işlemin iptalini gerçekleştiriniz.
 • Paranın çekilmesi durumunda “Bekleyen Gönderiler” arasında bu işlemi göremezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.