17 Ocak 2019

Karşılıksız Çek İşlemlerinde Yapılması Gerekenler

Karşılıksız Çek İşlemlerinde Yapılması Gerekenler

Ürün ya da hizmet karşılığında yapılacak ödemeler birçok kanalla yapılabilir. Nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme ya da en çok kullanılan ödeme seçeneği olan çek keserek ödeme yapmak gibi. Ülkemizde çek kesmek oldukça yaygın bir ticari faaliyettir. Genelde yüksek alışveriş ya da şirketlerin birbiri ile yapmış oldukları alışverişlerde çek kullanılmaktadır. Kullanılan çeklerin karşılıksız çıkması ihtimali her zaman vardır.

Çeki kesen kişinin hesabında yeterli para yoksa o zaman çek karşılıksız çıkacaktır. Kendisine çek verilen kişilerin bazıları çek karşılıksız çıktı ne yapmalıyım şeklinde sorular sormaktadır. Bu konuda sizlere yol göstermek için bu makaleyi kaleme aldık.

Bir Dolandırıcılık Çeşidi Olarak Karşılıksız Çek Kesmek

Bireyler arasında ya da şirketler ile bireyler arasında gerçekleşen ticari münasebetlerde sıkça tercih edilen çek ile ödeme yönteminde en çok problem yaşanılan husus çeklerin karşılıksız çıkmasıdır. Bu nedenle birçok kişi alacağı karşılığında çek işine pek girmek istememektedir.  Her ne kadar çeki hazırlayan kişiye güvense de çeki hazırlayan kişinin çekte belirtilen tarihte bankada parası bulunmaması durumunda banka ödemeyi yapmamaktadır. Bu da alacaklı kişiyi mağdur duruma düşürmektedir.

Ayrıca bunu meslek haline getiren kişiler de vardır. Bu kişiler özellikle çeklerin ödemelerini yapmayarak bir dolandırıcılık işlemi yapmaktadır.

Karşılıksız Çeklerde Devlet Güvencesi

Size belli bir iş ya da hizmet karşılığında verilecek çekin karşılıksız çıkma durumu her zaman söz konusu olmaktadır. Bankaya gittiğinizde çekin karşılığı olan parayı alamadığınızda ne yapmanız gerekenleri dikkatle okuyunuz yoksa mağdur olabilirsiniz.

Burada öncelikle bankadan talep etmeniz durumunda banka size çekte yazan paranın 1500 TL’sini kadar ödeyecektir. Çek kanununda bu bir güvence olarak düzenlenmiştir. Yani çeki hazırlayan kişinin hesabında para olmasa bile banka bu kişiye çek defteri verdiği için çek karşılıksız çıksa bile müşteriye 1500 TL kadar ödeme yapmak durumundadır.

Page Title

REKLAMLAR

Siz bu parayı aldıktan sonra artık diğer resmi haklarınızı kullanabilirsiniz. Burada iki türlü işlem kanalınız olacaktır. Bu kanalları kullanıp kullanmamak size kalmıştır. Birincisi adi boyutlu bir şikayette bulunabilirsiniz. Bağlı olduğunuz cumhuriyet savcılığına giderek size çeki hazırlayan kişi ya da şirket hakkında çek dolandırıcılığı ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirsiniz.  Bundan başka olarak ayrıca paranızı geri alabilmek için ister avukat ile ister kendiniz çekin sahibi hakkında icra dosyası açtırabilirsiniz.

Bankadan alacağınız çekin karşılıksız çıktığın dair yazı ile bağlı olduğunuz vergi ve icra müdürlüğüne giderek bu işlemleri başlatabilirsiniz.

İcra ve adli boyutlu işlemler oldukça ağır yaptırımlar içerir. Çeki hazırlayan kişinin ticari faaliyetleri oldukça büyük bir zarar görecektir. Ve süreç sonunda çok büyük ihtimalle hapis cezası bile alabilecektir. Bu nedenle bu işlemlere başlamadan önce çeki hazırlayan kişi ile görüşüp ona zaman tanıyabilirsiniz. Örneğin kendisine 1 hafta ya da artık sizin belirleyeceğiniz bir zaman dilimi tanıdıktan sonra bu işlemlere başlayacağınızı belirtebilirsiniz. Bu da size bırakılmış bir durumdur.

Eğer kişi anlaşmayı tercihe eder ve ödemeyi yapacağına dair size söz verirse o zaman şikayetten vaz geçebilirsiniz. Çünkü adli ve icra işlemleri oldukça uzun sürer. Bunun yerine anlaşmak her iki taraf için de oldukça faydalı olacaktır.

Karşılıksız Çekin Hapis Cezası

Çeki hazırlayan kişinin,  çekin üzerinde ödemenin yapılacağı tarihte banka hesabında  çekte belirtilen para miktarı kadar nakdi yoksa o zaman çek karşılıksız çıkacaktır. Bu durumda mağdur kişi belgeler ile savcılığa  başvuru yaptığında çeki düzenleyen kişi için hemen bir yakalama kararı çıkartılabilir. Daha önce de bu gibi sorunlu dosyaları varsa zaten tutuklu olarak bile yargılaması devam edebilir.

Tutuklu ya da tutuksuz yargılama sonrası eğer nitelikli çek dolandırıcılığı ile suçlanıp hakim tarafından suçlu kabule edilirse kişi 1 yıl 6 aya kadar hapis yatabilecektir. Burada önemli nokta şudur: hakim kişinin niyetine de bakabilir. Eğer çeki ödeyemeyen kişinim ilk hatası ise ve iyi niyetli bir şekilde zaman isteyip borcunu ödeyeceğini kanıtlarsa o zaman hakim hapis cezası  vermeyebilir. Ama kişi bununla ilgili zaten sabıkalı ise o zaman hakim net bir karar vererek kişiye hapis cezası verecektir.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz