18 Ağustos 2019

Cezaevinden Çıkanlara Kredi Veren Bankalar

Değişik suçlardan dolayı cezaevine giren ve mahkemelerce yapılan yargılamalar sonrası kendilerine verilen hapis cezalarını olduran ya da denetimli serbestlik ile hapishanelerden salınan mahkumlar için devlet destekli mahkum kredisi verilmektedir. SRAP kredi projesi kapsamında verilen bu desteklerde amaç, kişinin topluma adapte edilmesidir. Bu yönde devlet destekli olarak çalışan kurum ve bankalar bulunmaktadır. Peki cezaevinden çıkanlara kredi veren bankalar hangileridir? SRAP mahkum kredisi alma şartları nelerdir? İşte detaylar…

 

SRAP Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Alabilir?

Mahkumiyet cezalarını dolduran ya da son dönem cezalarını denetimli serbestlik ile tamamlayan kişiler, sosyal hatta değişik zorluklar ile karşılaşmamak için kendi işlerini kurmak isteyebilirler. Özel sektörde işe alınma süreçlerinde, sabıka kaydı nedeni ile sorun yaşayan eski mahkumlar bu duruma çözüm olarak kendi iş yerlerini açmak istemektedir. Bu noktada da devlet destekli mahkum kredisi verilmektedir. SRAP (Sosyal Risk Azaltma Projesi) kapsamında, İlçelerde Sosyal Yardımlaşma Kurumları ve Kaymakamlıkların anlaşmalı oldukları bankalar aracılığı ile verilen kredi destekleridir.

Bu kredilerden yararlanmak için;

 • Kişinin maddi durumunun kötü olması
 • Yüksek model aracının olmaması
 • Kendisine ait evinden başka gayri menkulünün olmaması
 • SSK’lı bir işte çalışmaması
 • Hayvancılık ve tarımdan dolayı bağkur kaydının olmaması
 • Eski hükümlünün emekli olmaması
 • Kişinin 18 yaş üstü olması
 • Kısacası çalışmıyor olması ve maddi durumunun da kötü olması gerekmektedir.

 

Bu şartlar altında kişi SRAP projesi için destek başvurusunda bulunabilir. SRAP kredisi başvuru formu ve SRAP projesi örnekleri Sosyal Yardımlaşma Vakıflarında bulunmaktadır. Bu yerlerden örnek kredi projelerine bakarak kişi kendisine uygun bir iş alanı tercih edebilir. SRAP projesi ile Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ile iş birliği yapan ve eski mahkumlara kredi veren bankalar arasında;

 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıf Bank
 • Garanti Bankası
 • Ak Bank bulunmaktadır.

Bu bankalar doğrudan sabıkalı kişilere bu projeler kapsamında kredi vermez. Bunun yerine KOSGEB ve İş-kur eli ile yapılan iş edindirme projeleri ile kişilere kredi vermektedir.

Eski Hükümlü İş Yeri Açma Kredisi Var Mı?

Cezaevinde uzun süre kalan kişiler sabıkalı bir şekilde tahliye olduklarından dolayı hem özel sektörde hem de kamu sektöründe iş bulma konusunda zorluk çekmektedir. Bu durumdan kurtulmak için tek çıkar yol olarak ticaret yapıp kendi işinin patronu olmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Denetimli serbestlik ya da diğer türlü hapishaneden çıkan kişiler sermaye sorunu yaşadıkları için bankalara giderek kredi başvurusunda bulunabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Bankalar, hem kredi notuna hem de gelir belgesine bakarak karar verdiğinden dolayı genelde eski mahkum kredisi başvurularını onaylamaz. Bu durumda mağdur olan kişiler için yine Sosyal Risk Azaltma Projeleri devreye girmektedir. Bu proje kapsamında kişiler, kredi ve hibe desteği alarak kendi işinin patronu olabilmektedir.

Cezaevinden Çıkanlara Kredi Veren Bankalar SRAP PROJESİ

Sabıkalılara İş-Kur’dan İş Desteği!

Devlet tahliye olan mahkumları kendi kaderlerine terk etmemek için onlar adına işkur ile bazı projeler yürütmektedir. Bu projeler kapsamında;

 • Kişinin Özel Sektörde İş Bulması
 • Kişinin İş Yeri Açması
 • Kişinin Eğitim Görmesi
 • Kişinin Rehabilite Edilmesi

Gibi temel amaçlar gerçekleşmesine yönelik adımlar atılmaktadır. İş –kur desteği ile iş sahibi olmak ya da kendi dükkanını açmak isteyen eski hükümlüler bunun için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. 50 bin TL’ye kadar kredi ve hibelerden yararlanması düşünülen bu kişiler, hem iş-kur hem de KOSGEB’den iş yeri açma desteği alabilmektedir. İşte İş-kur mahkum kredisi için gerekli şartlar.

 

İş Kur Eski Hükümlü Destek Kredileri İçin Aranan Şartlar

İş-kur iş edindirme projeleri yürütmektedir. İş-kur doğrudan kredi vermeyip değişik kurumlar ile iş birliği yaparak kişileri sosyal hayata daha kolay adapte etmektedir. Şu anda en çok KOSGEB ile iş birliği yapan İş –kur bu yönde binlerce eski hükümlüyü iş sahibi yapmayı başarmıştır. Bunun için sabıkalı ya da sabıkalı olmayanlar İş-kur’a başvuru yaparak iş yeri açmak istediklerini ve bunun için destek almak istediklerini beyan eden; İş-Kur Eski Mahkum Destek Projesi Dilekçesini hazırlayıp sunacaktır.

İş –kur ve KOSGEB ortaklığı kapsamında yaklaşık 32 saat verilecek kurs sonrası eski mahkumun bir SRAP projesi hazırlanması istenecektir. Kurumlar ya da bankalar doğrudan kredi vermek yerine somut bir iş projesine göre destek vermektedir. Eski mahkumun alacağı kredinin geri ödemesi olacağı için bu parayı nereye kullanacağı da önemlidir. Bu noktada iş projesinin iyi bir şekilde hazırlanması ve hem iş-kur hem de KOSGEB’in ikna edilmesi gerekmektedir.

Eski mahkumlar, denetimli serbestlik işe cezaevinden çıkanlar kredi ve iş yeri açma desteği ile ilgili merak ettiklerini yorum kısmında sorabilirler. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. mustafa dedi ki:

  eski hukumluyum cezaevinden yeni coktim.oto yikama dukkani acmak istiyorum.nasil kredi cekebilirim.

Yorum Yaz