20 Kasım 2019

Çocuğun Borcundan Anne Baba Sorumlu Mudur?

 

Borçlar kanunu çok geniş olduğu için birçok kişi bunu oturup da okumak istemez. Hukuki bir metin olduğu için de pek kimse de maddelerinden anlam çıkaramaz. Bundan dolayı borç ve alacak meselelerinde vatandaşlar daha çok hukukçulara danışmaktadır. Son yıllarda hukukçulara danışılan konuların başında; çocuğun borcundan anne baba sorumlu mudur gibi konular gelmektedir.  Bu  önde bir araştırma yazısı yazarak, borç ve alacak meseleleri hakkında bilgilendirme yapmak istedik.


Bu makalemizde;

  • Anne-baba borcundan dolayı çocuklar sorumlu olur mu?
  • Kişinin borcundan dolayı eş sorumlu olur mu?
  • Çocuğundan borcundan dolayı anne-baba-kardeş sorumlu olur mu?
  • Kişi öldükten sonra borçlarını kim öder?

Sorularının yanıtlarını bulacağız.


Türkiye’de borçlarını ödeyemeyen milyonlarca kişi bulunduğu için, borçların tahsilatı da sorun olmaktadır. Alacaklı kişiler, bu noktada kişilerin eş, kardeş, anne-baba gibi yakınlarına resmi yollara tebligat yapıp yapamayacakları hakkında bir arayışta oldukları için bu sorunun çözümü da ortada kalmaktadır.

 

Anne-Baba Çocuklarının Borcunu Ödemek Zorunda Mıdır?

Bu sorunun yanıtı, çocuğun yaşı ve ikamet adresi ile yakından ilgilidir. Bir kişi yaşı 18’i geçtikten sonra imza karşılığında bankadan ya da başka birilerinden borçlanma yapabilir. Bu borçlanma kredi ile olacağı gibi senet karşılığında da resmi yollara borçlanmaya gidilebilir. Bu kişi borçlanmaya gittikten sonra, eğer borcunu ödemezse alacaklı kurum ya da kişiler bu alacaklarını tahsil edebilmek için kişinin eşini, kardeşini, anne-babasını arayabilir. Ama burada hukuk devreye girmektedir.

Her şeyden önce kesin olan hukuk kuralı şudur; Herkes yaptıklarından şahsi olarak sorumludur. Bir kişi borç aldı ise bu borçtan dolayı başkası suçlanamaz. Sonuçta, bu kişinin annesi ve babası bu borç alınırken haberleri bile olmayabilir. Bundan dolayı resmi bir kefillik söz konusu olmadıkça çocuğun borcundan dolayı anne-baba sorumlu tutulamaz. Sadece henüz evlenmemiş çocukların borcu dolayısı ile anne-babanın evine icra gelebilir. Çocuk borçlanırken, ikamet adresini gösterdiği için anne-baba evine icra gelebilir. Evdeki eşyalara el konulmaması için de, eşyaların faturaları ibraz edilerek eşyaların çocuğa değil anne-babaya ait olduğu kanıtlanırsa bu eşyalara da icra yapılamaz.

Page Title

REKLAMLAR

 

Kişinin Borcundan Dolayı Eş Sorumlu Olur Mu?

Türkiye’de en çok tartışılan konuların başında, evli çiftlerin birbirinin borçlarından ne şekilde sorumlu tutulacaklardır. Özellikle erkekler birçok zaman eşlerinin haberi olmadan kredi çekip ya da senet karşılığında borç altına girebilmektedir. Bu durumda kişinin evine icra geldiğinde eşler de bu durumdan haberleri olmadığı için buna itiraz edebilmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde verilen bir Yargıtay kararına göre, eşlerin rızası olmadan çekilen kredilerin ödenememesi sonrası ortak olarak kullanılan evlere icra uygulanamaz. Çünkü, eşin hiçbir şeyden haberi olmadığı için onun da cezalandırılması hukuka uygun düşmemektedir. Bu karar net göstermektedir ki, bir kişinin borcundan dolayı eş kesinlikle sorumlu tutulamaz.

Kişinin Borcundan Eş Sorumlu Mudur?

Baba Ölünce Borcu Çocuğa Geçer Mi?

Yine sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de babanın ölmesi sonrası ortaya çıkan borçlardır. Bu konuda çocukların borçlardan haberlerinin olup olmadığı durumu değiştirmez ve babanın tüm borçları yasal mirasçılar olan çocuklara kalır.  Çocukları bu borçları ödemek zorundadır. Sadece bir şekilde anne-babadan kalan borçlardan kurtulmak mümkündür. O da reddi miras yapılarak bu yapılabilir. Reddi miras, çocukların baba ya da annelerinden kalan tüm mirası ve yine borçları reddetmeleridir.

Eğer babadan bir miras kaldı ise bu durumda bu miras diğer alacaklı kişilere kalması için bir çalışma yapılır. Genelde, ev ya da arsa gibi mallar ihale usulü satıldıktan sonra alacaklıların payına düşen paralar dağıtılır. Eksik çıksa bile çocuklar daha önce tüm haklardan vazgeçtikleri için kalan para çocuklardan istenmez.

Kısaca, çocuklar anne-babalarından kalan borçtan kurtulmak istiyorsa sadece reddi miras yaparak bunu başarabilir. Diğer türlü bu borçların ödenmesi gerekecektir.

Kişi öldükten sonra borçlarını kim  öder? Bu sorunun yanıtı da yine reddi miras uygulamasında gizlidir. Ölen kişinin yasal mirasçıları bu borcu ödemek durumundadır. Ama yasal mirasçılar yine reddi miras yaparsa bu sefer bu borç ölen kişinin kalan malları satışa çıkarılarak ödenebilir. Mal yoksa, alacaklılar da paralarını tahsil edemez.

Bir önceki yazımız olan KYK Burs ve Kredi Çıkmadı Ne Yapmalıyım?   başlıklı makalemizde kyk burs ve kyk kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

  1. İhsan Demir dedi ki:

    18 yaşından büyükler için borçlar şahsidir. Nasıl ki suçta şahsilik ilkesi varsa. Ama avukatlar abinizi bulamadığı için işin kolayına kaçmaktadır. Bu noktada babanız, abinizin borcunu ödemek durumunda değildir. Ama bu noktada diğer avukatın söylemlerinin yanlış olduğunu ve tebligat bile göndermemesi gerektiği konusunda bilgili ve bilinçli olduğunuzu ve hakkınızı sonuna kadar arayacağınızı hissettirmelisiniz. Bundan dolayı size kesinlikle borçlar ve icra konusunda tecrübeli bir avukata danışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bilgiler sadece öner amaçlıdır. Saygılar

  2. Selda Bahar dedi ki:

    Abim evli ve baska bir ikametgah adresinde yasiyor borcundan dolayi babama haciz gelebilir mi herhangi bir imza olayi da yok. Avukat oglunuz odemeniz gerek diye ariyor. Babam benim haberim yok diyor imza atmadim ben sorumlu degilim dedi. Babama haciz gelebilir mi eve tebligat gelir 7 gun icersinde itiraz edersiniz diyorlar tebligat bile gelmemesi gerek bizim borcumuz degil kefil olmadi babam bilgi verir misin.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.