20 Ağustos 2019

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi

İş yeri açmak isteyen girişimcilere devletin sunmuş olduğu yeni iş yeri açma kredi destekleri vardır. Bu destekler genelde KOSGEB aracılığı ile veriliyorken aynı zamanda birçok banka kanalı ve Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi kanalı ile düşük faizli işletme ve iş yeri açma kredisi vermektedir. Devletin vermiş olduğu faizsiz ve düşük faizli kredilerden yararlanarak kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler için bir araştırma yaptık. İş sahibi olmak istiyorum devlet destekli kredi nasıl alabilirim diyenler için tüm ayrıntılar..

Faizsiz İş Yeri Açma Kredisi Veren Yerler

Devlet katkılı olarak esnafa, KOBİ’lere ve yeni iş sahibi olacak olan girişimcilere bazı şartlar dahilinde kredi verilmektedir. Bu kredilerin içeriği bazen tamamen geri ödemesiz hibe krediler olurken bazen de çok düşük kredi faizleri ile çıkmaktadır. Burada önemli olan nereden iş yeri kredisi alındığıdır. Örneğin, KOSGEB iş yeri kredisi verirken hem geri ödemesiz işletme kredisi seçeneği hem de geri ödemeli ama faizsiz işletme kredisi sunmaktadır.  Peki KOSGEB devlet destekli dükkan açma şartları nelerdir? KOSGEB desteği nasıl elde edilir?

KOSGEB Geri Ödemesiz Dükkan Kredisi Şartları

KOSGEB kurumuş olduğu tüm il ve ilçe merkezlerinde; işsizlere, bayanlara, erkeklere, gençlere, ilkokul mezunlarına, lise mezunlarına, üniversite mezunlarına, iş yeri sahiplerine ya da girişimci esnafa birçok kanaldan kredi ve danışmanlık hizmeti vermektedir. KOSGEB şu anda vermiş olduğu desteklerin bazıları şunlardır;

 • KOSGEB 50 Bin TL Geri Ödemesiz Dükkan Açma Hibesi
 • KOSGEB 100 Bin TL Geri Ödemeli Ama Faizsiz Dükkan Kredisi
 • KOSGEB 300 Bin TL Geri Ödemesiz KOBİ Hibe Paketi
 • KOSGEB 700 Bin TL Geri Ödemeli Ama Faizsiz KOBİ Destek Paketi

Bu krediler dışında KOSGEB geçtiğimiz sene yani 2017 yılı içinde yaklaşık 250 bin esnafa 50 Bin TL tamamen sıfır faizli kredi vermiş ve gerekli desteklemeler için toplamda 9 banka ile anlaşma yapılmıştır. Bu bankalar; Halkbankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıf Bank, Deniz Bank, Ak Bank, ING Bank olarak belirlenmişti. Bu kredi özel bir kredi desteği olup sınırlı bir dönem için verildi; ama yukarıda söz konusu krediler Bakanlar Kurulunca Belirlendiği için her dönem verilmektedir.

KOSGEB Desteği İle Nasıl İş Yeri Açılır

KOSGEB’den destek alarak faizsiz ya da tamamen hibe şeklinde iş yeri açmak isteyen kişiler bunun için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Şimdi KOSGEB iş yeri kurma kredisi uygulaması için adım adım yapılması gerekenleri sıralayacağız. Bu şekilde kredi için en kolay yolu da öğrenmiş olacaksınız. Bu krediye bayan, kadın ( Ev Hanımları Dahil) evli, bekar herkes başvuru yapabilir.

 1. Adım: KOSGEB ‘in Uygulamalı Girişimcilik Kursuna katılım için kişinin bulunduğu ile ya da ilçe merkezindeki KOSGEB müdürlüğüne giderek başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için gerekli belgeler;
 • Kimlik Fotokopisi
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • İkametgah Belgesi
 • İş yeri Açık Olanlar İçin Ruhsat
 • İş sahibi olmak isteyenler iş kurdan alacakları işsizlik belgesi
 1. Adım: KOSGEB’in vermiş olduğu 32 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Kursunu bitiren kişiler, kurs sonrası girecekleri sınavdan başarılı olmak durumundadır. Bu sınav oldukça basittir.
 2. Adım: Kurs ve sınavı başarı ile tamamlayan kişiler daha sonra açmak istedikleri iş yeri ile ilgili bir iş yeri açma planı hazırlamak durumundadır. Bu iş yeri planının KOSGEB’e sunulması gerekmektedir. İş yeri planını hazırlayamayan kişiler bunun için belli bir ücret karşılığında danışmanlık şirketlerinden hizmet alabilirler.
 3. Adım: İş planını kabul edilen kişiler açmak istedikleri dükkanı belirleyip ilk etapta iş yeri için gerekli malzemeleri ve ürünleri kendi parası ile faturalandırmak kaydı ile satın alacak ve bu şekilde işe başlayacaktır.
 4. Adım: Yapılan harcama makbuzları daha sonra KOSGEB’e sunulduğunda yapılan harcama oranında göre KOSGEB tarafından bayanlara ve erkeklere ayrı oranlarda olmak üzere hibe desteği hesaba yatırılacaktır.
Page Title

REKLAMLAR

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi

KOSGEP’ten Bayanlara Ayrıcalık

KOSGEP kredi desteği alan bayan ve erkeklere ayrı oranlarda hibe desteği verilmektedir. Üst limiti 50 bin TL olan hibe kredisi için bayanlara %90 oranında kredi veriliyorken, erkeklere bu destek oranı %70 olarak belirlenmiştir. Peki KOSGEB hibe destek oranları ne anlama gelmektedir. Örneğin, bir bayan iş yeri desteklemesi aldıktan sonra dükkanı için kendi cebinden 40 bin TL harcama yaptı. Bu 40 binin %90 ‘ı olan 36 bin TL hibe kredi bayan girişimcinin banka hesabına parça parça yatacaktır. Aynı oranda harcama yapan erkek girişimciye ise 28 bin TL hibe verilmesi ön görülmektedir.

KOSGEB dışında geri ödemesiz ve hibe şeklinde kredi veren kurumların sayısı kısıtlı olduğu için bu konuda en fazla KOSGEB başvuru almaktadır. Ama KOSGEB dışında düşük faizli iş yeri açma, işletme büyütme ve ticari  krediler veren  bankalar bulunmaktadır.

Devlet imkanı ile sunulan  KOSGEB girişimcilik destek programı ile İş yeri açma kredisi buraya tıklayın.

Halk Bankası İş Yeri Açma Kredisi

Halkbank esnaf kefalet kredi kooperatifi ile iş birliği yaparak her sene piyasada var olan faiz oranlarına göre %50 indirimli iş yeri açma kredileri vermektedir. Halkbank’a direk iş yeri açma kredisi başvurusu yapılabileceği gibi, daha önce dükkanı olup kefalet odasına üyeliği olan işletmeciler 150 bin TL limitli ticari işletme krediler çekebilmektedir. Bu kredilerin faiz oranları %4 ile %5 arasında değişmekte olup, kefalet odasından alınacak onay sonrası aynı hafta kredi hesaba yatmaktadır.

Halk Bankası Sıfır Faizli İş Yeri Açma Kredisi

Halkbank ayrıca bazı özel esnaflarımıza hazırlamış olduğu ve sıfır faiz içeren bir destek paketi bulunmaktadır. Bu destek paketi sadece belli meslek gruplarına özel olup (Bu meslek grupları Yorgancılık, Nalbant, Kalaycı, Deri ve Tahta Ayakkabı, Çinicilik, Bakırcı vb unutulmaya yüz tutan meslekler) verilen kredi faiz oranı “0” olup isteyen girişimci esnaflar iş yerinin ihtiyaçları için bu kredilerden yaralanabilir.

Devlet Destekli İş Yeri Açma Kredisi- Halkbank Esnaf Kredisi

Halk Bank Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Halkbank sıfır faizli işletme kredileri için;

 • Dükkan Ruhsatı
 • SGK Giriş Belgesi
 • Borcu Yoktur Yazısı
 • Esnafın ve varsa ortaklarının kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Kefillerin kimlik fotokopisi

Vakıf Bank KOBİ Kredileri

KOSGEB’in KOBİ’ler için vermiş olduğu ve 2017 yılı ile 2018 yılını da kapsayan kredilerinden yararlana işletme sahipleri aynı zamanda Vakıf Bank KOBİ kredilerine de başvuru yapabilmektedir. Kredi limiti dolmayan işletme sahipleri Vakıf Bank KOBİ Gel kredi kampanyasına başvuru yaparak, ister işletmesini büyütmek ister yeni iş alanları oluşturmak için yüksek limitli KOBİ kredisi alabilir.

Vakıf Bank KOBİ Kredi Başvurusu İçin Buraya Tıklayınız.

Vakıf Bank KOBİ Kredi Avantajları

Firmaların ve , şirketlerin  kısa ve orta vadeli finansman ihtiyaçlarının karşılandığı kredi türüdür.

Kredinin özellikleri

Çeşitli vadelerde kullanılabilir.

Ödeme seçeneklerine  göre değişken taksitler ve ödemesiz dönem belirlenebilir.

Kredi nakit akışı uygun ödeme seçenekleriyle, taksitlendirerek ödenebilir.

İşletmelerin her türlü ihtiyacını karşılamak üzere kullanılabilir.

Limit konusunda;  işletmelerin kredi sicili ve teminat tutarlarına göre yüksek kredi limitleri belirlenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz