18 Ağustos 2019

Devlet Destekli Konut Birikim Hesabı Açmak

Ev sahibi olma hayali kuranlar ve ilk defa ev alacak olanlar için devlet kesenin ağzını açtı. Herkesi hem birikim yapmaya hem de ev sahibi olmaya yönlendiren yetkililer, yayınlanan yeni yasa ile birlikte ev sahibi olmak isteyenlere devlet desteği sağlamaktadır. Bunun için yapılması gereken, konut satın almadan önce en az 3 sene konut kredi destek primlerinin yatırılması ve aksatılmadan gerek her ay  gerekse 3 ayda 1 şeklinde ödenmesi gerekmektedir. Ev kredisinde en önemli unsur primlerin devamlılığıdır. Aksatan kişiler yeni af çıkmadıkça haklarından mahrum kalırlar. En az ödeme 250 ve en fazla 2500 tl olacak şekilde belirlenmiştir.

Devlet Katkılı Ev Kredisi

Devletin en önemli sosyal görevlerinden biri de vatandaşlarını ev sahibi yapmaktır. Bu yönde hareket eden hükümet, hem vatandaşlar nezdinde birikim yapmayı teşvik etmek hem de kişileri süreç sonunda daha az maliyet ile ev sahibi yapmak sureti ile bir taşla iki kuş vurmuş olacak. Bunun alamı kısaca şudur; kişiler ev almaya karar verdiklerinde her ay açacakları banka hesabına bir miktar para yatırıp bunu 3 sene boyunca hiç çekmeyecekler.

3. senenin sonunda ev almak için konut kredisi çektiğinde ise maksimum 15 bin tl olmak üzere devlet kişilere bedava para verecek. Yani bir kredi söz konusu olacak ama ayrıca devlet kendi cebinde vatandaşına 15 bin hibe vermiş olacak. Kısaca durum budur.

Ev Satın Alırken Devlet Desteği İçin Ne Yapılması Gerekmektedir

Ev almaya karar veren çiftler ya da yatırımcılar eğer koşulları sağlıyorsa (Koşullar aşağıda listelenmiştir) kişilere 15 bin TL’ye kadar karşılıksız para verilmektedir. Bunun için bankaya her ay en az 25 TL ve en çok 2500 TL para yatırılması gerekmektedir. Bu miktar arası olabilir; ama daha az ve daha çok olamaz. Devletin sağlayacağı katkı da bu oranda olacaktır. Yani ne kadar çok birikim yapılırsa devlet daha fazla bedava destek ve nakit verecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Ev Birikim Hesabında Devletin Vereceği. Destek Hesaplaması

Ev birikim hesabı açanlara, yatırılan prim kadar destek verileceği ve herkesin alacağı yardımın farklı olacağını belirttik. Yani her ay 2500 TL yatıran ile her ay 250 yatıran kişiler aynı desteği alamaz. Bir oran söz konusu olup kişiler için bu yönde bir hesaplama yapılacaktır. Hesaplama kısaca şu şekildedir;

  • 36 ay ile 48 ay arası birikim yapan kişilere yaptıkları tüm birikimlerin tam %13 ‘ü kadar bedava nakit verilecektir. Bir örnek ile açıklayacak olursak; kişi her ay 500 TL olmak üzere 45 ay birikim yaptı ise bu kişinin hesabında 4. senenin sonunda 24 bin birikir. Bu paranın %13’ü de yaklaşık 3200 TL yapmaktadır. Birikim süresi ve birikim oranında göre en yüksek 15 bin TL yatırılmaktadır.
  • 48 ay ile 59 ay arası para yatıranlara %18 destek verilecektir.
  • 50 ve üstü birikim yapanlara ise %20 hibe desteği verilerek kişilerin ev sahibi olması sağlanacaktır.

Devletin Verdiği Ev Desteğinde İstenen Şartlar

Her başvuran kişilere direk kredi ya da destek çıkmayacak. Bazı şartlar bulunmaktadır. Bu koşulları tamamlayan ya da sağlayan kişilere yukarıda belirtilen hesaplamaya göre destekler verilecektir. İşte kredi destek şartları;

  • Kişinin ilk defa ev sahibi olması
  • Kendi adına düşük ücretle dahi tapusu olmaması
  • T.C vatandaşı olması
  • En az 3 yıldırı konut birikim hesabının olması
  • 18 Yaşını geçmesi

Not; kişinin evi olmasına gerek yoktur. Bekar kişilere de ev noktasında devlet destekleri verilmektedir.

Devlet Destekli Ev Kredisi  Veren Bankalar

Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda ev kredisi için birikim yapmak isteyenlerin belirleyeceği bankalar oldukça önemlidir. Çünkü, yurt içinde olmayan banka hesabına yapılacak birikimler değerlendirmeye alınmayacaktır. Kişi hesap açarken, devlet destekli konut kredisinden  yararlanmak istediğini belirtmelidir. Destek için hesap açılabilecek bankalar; Ak Bank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Vakıf Bank, Halk Bank, Deniz Bank, Şeker, Bank, Finans Bank, Burgan Bank, ICBC Bank, TEB Bankası…

Bu bankalardan birinde başvuru yaparak devlet destekli ev kredisi birikimi yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz