Devlet Kira Yardımı 2019

Kira yardımı devletin geçimini sağlayamayacak kişilere barınma için sağladığı bir destektir. Peki, kira yardımı başvurusu nereye yapılır, şartları nelerdir?

Kira yardımı nedir?

Devlet tarafından sağlanan yardımlar arasında kira yardımı da bulunmaktadır. Devlet kalacak yeri olmayan kişilere kalacak yer sağladığı gibi aylık ödeme yapılması gereken kira bedeli içinde para yardımı yapmaktadır. Devlet tarafından verilen kira yardımını almak için gerekli kriterlerin olması gerekmektedir. Bu kriterlerin olması durumunda başvuru yaparak devletten kira yardımı almam mümkündür. Alınan yardım sayesinde ekonomik durumu kötü olan vatandaşlar ev kiralarını rahatlıkla ödeyebilmektedir. Ayrıca devlet kira yardımı yaptığı gibi ekonomik durumu bozuk olan kişilere kalacak yer temin etmektedir. Bunun yanında yakacak, gıda ve tüm ekonomik maddi destekleri vermektedir.

Kira yardımı için başvuru nasıl yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bağlı Müdürlüklerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Kaymakamlık ve Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilmektedirler. Ayrıca Özel Vakıflar ve Derneklerine, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Belediye Başkanlıklarına gerekli evraklar ve belgeler ile kira ve diğer yardımlar için bu kuruluş ve birimlerden herhangi birine başvuru yapabilmektedirler. Bu kuruluşlara kira yardımı başvurusunda bulunduktan sonra başvurunuzun olumlu değerlendirilmesi sonucunda devletten aylık belirli bir miktarda kira yardımı alınabilmektedir.

Aylık 595 tl kira yardımı ödenen iller

En düşük kira yardımı aylık 595 TL’dir. Vatandaşlarını bulundukları illere göre kira ücreti hesaplatılarak kira yardımı yapılmaktadır. 595 TL kira yardımı yapılan iller: Kilis, Artvin, Karabük, Bilecik, Yalova, Bingöl, Iğdır, Bolu, Ardahan, Çankırı, Bartın, Erzincan, Kırıkkale, Gümüşhane, Karaman, Hakkâri, Bayburt, Nevşehir Ve Tunceli illerine verilmektedir. Bu illerde ikamet eden kiracılar 1 defa 1.190 TL almaktadır. Hak sahipleri ise 2.975 TL alabilmektedir.

Aylık 675 tl kira yardımı ödenen iller

Amasya, Düzce, Rize, Bitlis, Osmaniye, Kırıkkale, Şırnak, Giresun, Aksaray, Isparta, Yozgat, Kars, Uşak, Muş, Siirt, Kastamonu, Niğde, illerinde ekonomik durumu kötü olan vatandaşlara aylık 675 TL kira yardımı yapılmaktadır. 1 defa 350 TL verilirken ev sahibi kişilere 3.375 TL ödenmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Aylık 775 tl kira yardımı ödenen iller

Aydın, Şanlıurfa, Balıkesir, Van, Denizli, Trabzon, Erzurum, Tekirdağ, Diyarbakır, Samsun, Sakarya, Eskişehir, Muğla, Gaziantep, Kocaeli, Kahramanmaraş, Hatay, Manisa, Kayseri Ve Malatya illerine ekonomisi bozuk olan vatandaşlara 775 TL kira yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Kira yardımının amacı nedir?

Ekonomik durumu kötü olan vatandaşların devletin kurum ve kuruluşlarına kira yardımı almak için başvuru yapmaktır. Başvurusu olumlu değerlendirilen ve kira yardımı almaya hak kazanan kişilere devlet tarafından kira yardımı ödemesi yapılmaktadır. Kira yardımı yapılmasındaki amaç ekonomik durumu bozuk olan kişilere yardım etmek ve onlara kalacak yer temin etmektir. Böylece ekonomik durumu bozuk olan vatandaşlar devletin yaptığı kira yardımı ile kirada oturmaktadırlar.

Kira yardımı almak için başvuru şartları

Ekonomik durumu kötü olan ailelere yapılan kira yardımları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapacak kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. Bunlar; kira yardımı almak için başvuru yapacak kişinin herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Bu arada Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir dul, yetim ya da emekli maaşı almıyor olması gerekmektedir. Başvuruda bulunacak kişilerin herhangi bir mal varlığı da bulunmaması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan vatandaşlar kira yardımı almak için başvuruda bulunarak başvurusunun onaylandığında devletten kira yardımı almaya başlayabilmektedirler. Yukarıdaki başvuru şartlarından herhangi birinin doğru olmaması durumunda başvuru onaylanmamaktadır. Yukarıdaki şartlara uyan vatandaşlar kira yardımı başvurusu yaparak başvurusu onaylandığında kira yardımı alabilmektirler.

Kira yardımı başvuru belgeleri

Ekonomik durumu bozuk olan vatandaşların devletten alacak kira yardımı için gerekli belgelerin alınması gerekmektedir. Başvuru sahibin ilk olarak kira yardımı için bir dilekçe doldurulması gerekmektedir. Fakirlik belgesi alması gereklidir. Fakirlik belgesi yerine geçen Muhtaçlık belgesi de kabul edilmektedir. Başvuru yapan vatandaşın T.C kimlik belgesi ve kiraya çıktığını gösteren belge ile birlikte başvuru yapılırken beyan etmesi gerekmektedir. Kira yardımı için başvuru yapacak kişi bu belgeleri eksiksiz ve tam olarak beyan etmelidir.

Yazımızla birlikte maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar ile ilgili yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Muhtaç Aylığı Nedir? Kimler Alabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.